MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieje się na budowie drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Prace ziemne są zaawansowane w 70 proc.

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Prace ziemne są zaawansowane w 70 proc.
Prace ziemne są zaawansowane w 70 proc. M. Koczy
RYBNIK. Sporo dzieje się na placu budowy kolejnego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Wiosenna aura sprawia, że budowlańcy mogą realizować prace ziemne. Te są już zaawansowane na poziomie 70 proc.

Spore postępy przy budowie drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna

Z każdym tygodniem widać efekty prac budowlanych na budowie kolejnego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. W tej chwili prace trwają w zakresie wszystkich branż.

- Toczące się prace obejmują zakres od robót ziemnych, który zaawansowanie można określić na około 70 proc., poprzez roboty związane ze wzmocnieniem podłoża na kilku ostatnich odcinkach, po budowę nasypów pod konstrukcję drogi - informuje miasto Rybnik.

W zakresie robót instalacyjnych na ukończeniu są prace związane z przebudową sieci elektroenergetycznych, kanalizacyjnych, teletechnicznych, wodociągowych czy też gazowych. Równolegle z postępem prac drogowych kontynuowana jest budowa kanalizacji deszczowej oraz budowa kanału technologicznego. Niezależnie od postępu prac drogowych trwają też prace przy budowie obiektów inżynieryjnych.

- Wiadukt nad ul. Batorego oraz wiadukt w ciągu ul. Krzywoustego wykonane są w około 50 proc., zaś wiadukt nad ul. Niedobczycką oraz wiadukt w obrębie węzła drogowego Grota - Roweckiego wykonane są w około w około 30 proc. - słyszymy.

Droga regionalna Racibórz-Pszczyna. 4 kilometry nowej trasy

W ramach inwestycji powstaje nieco ponad 4-kilometrowy odcinek drogi. To dwa pasy ruchu w każdym kierunku, obiekty inżynierskie, cztery wiadukty, rondo oraz węzeł z ulicą Grota-Roweckiego. Nastąpi również przebudowa istniejących sieci i oświetlenia ulicznego. Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Budimex S.A. z Warszawy za kwotę nieco ponad 268 mln zł. Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Budowa brakujących 4 km Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na terenie miasta Rybnika od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł.

Większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna, czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej, została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł - w tym 290 mln zł to środki z UE.

Prace przy budowie odcinka pomiędzy ulicą Wodzisławską a ulicą Sportową ruszyły 15 września 2023 roku. Wykonawca ma 18 miesięcy na ich zrealizowanie. Otwarcie tego odcinka planowane jest na wiosnę 2025 roku.

Prace ziemne są zaawansowane w 70 proc.

Dzieje się na budowie drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto