Bapro do radnych: Dopuśćcie do realizacji kopalni Paruszowiec

AK
Na czwartkowej (23 kwietnia) sesji rady miasta pojawi się uchwała, która zmienia plany zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiające lokalizowanie zakładu górniczego w rejonie planowanym przez Bapro. Tymczasem spółka Bapro wysłała pismo do rybnickich radnych, apelując, by nie blokowali budowy kopalni Paruszowiec.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zakończyła postępowanie dowodowe w sprawie wniosku firmy BAPRO, która zamierza budować w Rybniku kopalnię węgla kamiennego. Wszystko wskazuje na to, że RDOŚ zmierza do pozytywnej decyzji dla spółki BAPRO. Jednak ani samorząd Rybnika, ani mieszkańcy nie życzą sobie tej niemądrej inwestycji, która pociągnie za sobą potężne szkody górnicze i stoi w kontrze do jakichkolwiek ekologicznych wyzwań, jakie stoją przed Polską, Śląskiem i miastem

Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika, zareagował szybko: - Pozytywna decyzji dla spółki Bapro oznacza, że firma będzie ona miała szansę na wydobycie węgla pod naszym miastem. Jako miasto będziemy zgłaszać uwagi. Będziemy odwoływać się od tej decyzji. Walka trwa, nie składamy broni. Na czwartkowej sesji rady miasta przedstawimy uchwałę, która zmienia plany zagospodarowania przestrzennego w rejonie planowanego wydobycia – napisał Kuczera.

Wprowadzone przez miasto ustalenia w planach zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiają lokalizowanie zakładu górniczego w rejonie planowanym przez Bapro. Radni pochylą się nad uchwałą w czwartek 23 kwietnia.

Bapro do radnych: Dopuśćcie do realizacji kopalni Paruszowiec

Tymczasem spółka Bapro wysłała pismo do rybnickich radnych, apelując, by nie blokowali budowy kopalni Paruszowiec.

Na najbliższej sesji 23.04.2020 r. macie Państwo głosować nad uchwałą o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Golejowskiej MPZP 54-22. Spółka Bapro Sp. z o.o. zgłosiła uzasadnione uwagi do projektu ww. zmian planu. Niestety nie zostały one uwzględnione, a podane przyczyny takiej decyzji pozostawiają wiele wątpliwości prawnych i faktycznych - pisze Bapro do radnych Rybnika.

Pozostawiamy to Państwa ocenie i niniejszym pismem zwracamy się do Państwa w szerszym kontekście, jako inwestorzy, którzy na obszarze objętym planowaną zmianą zamierzają wybudować część naziemną kopalni węgla kamiennego - czytamy w piśmie.

Lokalizacja części naziemnej kopalni w tym obszarze miała miejsce już w 2012 roku, kiedy to spółka BAPRO przy pozytywnej opinii władz miasta uzyskała koncesję na rozpoznanie złoża Paruszowiec. Wszystkie warunki zagospodarowania przestrzennego pozwalały na zlokalizowanie na tym terenie kopalni węgla kamiennego, co było powodem, dla którego spółka Bapro zdecydowała o takiej lokalizacji przedsięwzięcia - informuje Bapro.

W dalszej części pisma do radnych tłumaczą, że w efekcie prowadzonych dalszych konsultacji z Miastem, w celu ograniczenia potencjalnych wpływów eksploatacji na powierzchnię, zmniejszone zostały zasoby przeznaczone do wyeksploatowania o 8 mln ton.

Lokalizacja kopalni w bezpośredniej bliskości elektrowni Rybnik jest najlepszą z możliwych z wielu powodów; ekonomicznych, środowiskowych i technicznych oraz z optymalną ingerencją w strukturę przestrzenną miasta. Opinię taką podziela wielu ekspertów branżowych oraz środowiska naukowe, a także inwestorzy zagraniczni - pisze Bapro.

W piśmie spółka przekonuje, że dzięki lokalizacji zakładu na terenie obecnie planowanym, następuje efekt synergii pomiędzy leżącymi obok siebie kopalnią i elektrownią czyniąc ten projekt wręcz modelowym i trwałym, unikalnym w skali całego kraju, odpornym na zaburzenia gospodarcze na rynkach światowych.

- Chcielibyśmy również zwrócić uwagę, że nasza inwestycja staje się szczególnie pożądana w związku z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce i na świecie, która to z pewnością spowoduje zapaść gospodarczą, recesję, upadek wielu firm, a co za tym idzie ogromny wzrost bezrobocia. Taka sytuacja dotyczy również górnictwa - dodaje Bapro.

"Dodatkowo ze względów ekonomicznych oraz zaniedbań technologicznych grozi nam zamykanie kolejnych kopalń i firm okołogórniczych. Spowoduje to, że nasza gospodarka oparta na węglu przez kilkadziesiąt lat będzie korzystać z importu węgla; zamiast wykorzystywać rodzime złoża i generować wysoko płatne miejsca pracy, płacić podatki w mieście i przyczyniać się do bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju kraju" - czytamy w piśmie.

W ocenie wielu konsultantów projektu nowa inwestycja w Rybniku w postaci budowy nowoczesnej kopalni stanowi szansę rozwoju miasta poprzez stworzenie tysięcy miejsc pracy licząc zarówno zakład górniczy, jak również firmy okołogórnicze i rozbudowę infrastruktury - przekonuje Bapro.

Spółka zaznacza, że podążając za obecnie wymaganym trendem ekologicznym ma zamiar proponować odbiorcom naszego węgla, wykorzystującym go w procesie spalania, wspólne projekty zmierzające do gazyfikacji węgla przed jego spalaniem. Spalanie syngazu zamiast węgla, powoduje ograniczenie szkodliwej emisji.

- Jesteśmy zaskoczeni obecnymi działaniami zmierzającymi do uniemożliwienia realizacji naszych planów tym bardziej, że już w 2015r. Miasto Rybnik wiążąco i na piśmie zadeklarowało współpracę ze Spółką w kierunku realizacji przedsięwzięcia. Ta deklaracja doprowadziła nas do obecnego etapu i w związku z tym poniesienia wielomilionowych nakładów. Aktualne działania, stanowią wg nas naruszenie wcześniejszych wiążących deklaracji i prowadzą do strat poniesionych przez naszą firmę. Również wyrządzają szkody dla interesu Miasta oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju - przekonuje Bapro.

Bapro zauważa, że wprowadzane zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego jednoznacznie zmierzają do wykluczenia możliwości powstania na tym terenie kopalni węgla kamiennego.

- Tymczasem tylko ta lokalizacja powoduje, że wykorzystanie istniejących zasobów węgla ze złoża Paruszowiec jest w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, środowiskowe i techniczne - przekonuje Bapro.

Według zarządu spółki Bapro projekt zmiany planu stoi w sprzeczności z prawem i studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego miasta Rybnik. Dzieje się tak dlatego, że wprowadzenie procedowanych zmian planu zagospodarowania, wykluczy lokalizację jakiegokolwiek zakładu wydobywczego na tym obszarze, a z prawnego i technicznego punktu widzenia eksploatacja złoża Paruszowiec jest możliwa wyłącznie z terenu objętego zmianą planu. Tym samym planowane zmiany stoją w sprzeczności z zasadą ochrony złóż kopalin jak również zasadą ochrony i eksploatacji złoża Paruszowiec wynikającą ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Rybnik.

- Znane jest nam oczywiście Państwa negatywne stanowisko zawarte w Uchwale nr 125/XI/2019 z dnia 23 maja 2019r. Zapewniamy jednak, że nie wyobrażamy sobie realizacji poszczególnych dalszych etapów inwestycji bez współpracy z władzami miasta i uwzględnienia przy jej planowaniu i realizacji istotnych i wrażliwych kwestii społecznych, środowiskowych czy bezpieczeństwa ludzi. Jednak obawy zawarte w ww. uchwale nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości i nie uwzględniają też ważnej roli organów ochrony środowiska w kształtowaniu dopuszczalnych warunków realizacji inwestycji - informuje Bapro.

Spółka przekonuje, że od zawsze deklaruje pełną współpracę z Miastem w celu wypracowania najoptymalniejszych warunków prowadzenia naszej działalności, ale procedowana zmiana planu zagospodarowania i próba wykorzystania jej do całkowitej blokady wydobycia węgla stanowi zdaniem spółki co najmniej nadużycie uprawnień planistycznych Miasta.

- W związku z powyższym prosimy Szanownych Radnych o refleksję, czy działanie nastawione wyłącznie na zablokowanie naszej inwestycji leży faktycznie w interesie miasta i społeczności lokalnej, tym bardziej w momencie, w którym każda nowoczesna inwestycja, generująca przy tym miejsca pracy i zapewniająca surowcowe bezpieczeństwo energetyczne kraju, jest godna realizacji - apeluje Bapro.

- Odwołując się do Państwa szerszego poglądu na dobro lokalne i narodowe, prosimy o uznanie konieczność dokonania zmian w przedstawionym do uchwalenia projekcie planu miejscowego i uwzględnienie naszych uwag do projektu planu, w taki sposób, aby dopuścić realizację naszego zamierzenia - dodają.

Pod pismem do radnych podpisali się Marek Budziński, prezes zarządu oraz Jakub Hojka, wiceprezes zarządu Bapro.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Materiał oryginalny: Bapro do radnych: Dopuśćcie do realizacji kopalni Paruszowiec - Rybnik Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie