Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18 tysięcy złotych na pediatrię po przedstawieniu "Opowieść Wigilijna". Chcą za to kupić sprzęt do leczenia zapalenia płuc u dzieci

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
"Opowieść Wigilijna" w wersji rybnickiej
"Opowieść Wigilijna" w wersji rybnickiej Daniel Wojaczek
Blisko 18 tysięcy złotych udało się zebrać w czasie dwóch przedstawień w Teatrze Ziemi Rybnickiej, gdzie wystawiana była rybnicka wersja "Opowieści Wigilijnej". Spektakl, w którym główne role zagrali m.in. proboszcz rybnickiej parafii, urzędnicy, prezydent miasta, lekarka, wystawiana w minioną niedzielę. Dochód z wydarzenia został przekazany fundacji MAli wspaniali, która od lat wspiera pediatrię w WSS numer 3 w Rybniku. Wiadomo już na co zostaną przeznaczone pieniądze.

W czasie dwóch spektakli w rybnickim teatrze, które zaprezentowano w minioną niedzielę, do puszek wolontariuszy trafiło aż... 17 962 złotych. Dochód z premiery rybnickiej "Opowieści Wigilijnej" został bowiem przekazany fundacji MAli wspaniali, która od lat wspiera oddział pediatryczny w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu numer 3 w Rybniku. Zresztą w spektaklu - wyreżyserowanym przez proboszcza Marka Norasa z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku, zagrał sama ordynatorka pediatrii - doktor Katarzyna Musioł. Wcieliła się w postać ducha teraźniejszych świąt.

Zebrana kwota zostanie przeznaczona na urządzenie HFNC - bardzo potrzebne w leczeniu dzieci chorujących z powodu wirusa RSV, czyli wirusowych zapaleń płuc. Małych pacjentów z tym schorzeniem jest obecnie bardzo wielu na oddziale rybnickiej pediatrii.
- Mam nadzieję, że dzięki temu sprzętowi dzieci będą szybciej zdrowiały, a przede wszystkim unikną momentów, kiedy trzeba będzie je przekazywać na oddziały intensywnej opieki - podkreśla dr Katarzyna Musioł, ordynator oddziału dziecięcego.
- Ostre zapalenie oskrzelików wywoływane jest między innymi przez RSV (respiratory syncytial virus). To jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych u dzieci wymagających hospitalizacji. Jest przy tym szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych dzieci – noworodków, niemowląt, głównie z powodu zagrażającej im niewydolności oddechowej - tłumaczy nam szefowa oddziału. - Jedną z nowoczesnych metod leczenia tej niebezpiecznej choroby jest urządzenie HFNC (high flow nasal canniula – system wysokiego przepływu donosowego). System ten pozwala podać mieszankę oddechową o prawie stuprocentowej względnej wilgotności, w ustalonej temperaturze (34–37oC) oraz regulowanej zawartości tlenu (≥21%) i określonym przepływie.

CZYTAJ TAKŻE: TO BYŁA MAJSTERSZTYK! OPOWIEŚĆ WIGILIJNA PO RYBNICKU

Badania naukowe pokazują, iż stosowanie HFNC u dzieci z zapaleniem oskrzelików skraca czas tlenoterapii oraz zmniejsza liczbę dzieci wymagających hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. Koszt systemu HFNC to około 18 do 20 tysięcy złotych. (źródło: pediatria Rybnik/FB).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto