MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrano wiceprzewodniczących Rady Miasta Rybnika. Poszło o wiele sprawniej niż z wyborem przewodniczącego. Kogo wybrano na tę funkcję?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wśród prezydium Rady Miasta Rybnika w obecnej kadencji, w porównaniu do poprzedniej, nastąpiła tylko jedna zmiana.
Wśród prezydium Rady Miasta Rybnika w obecnej kadencji, w porównaniu do poprzedniej, nastąpiła tylko jedna zmiana. M.Koczy/UM Rybnik
Trzech wiceprzewodniczących będzie miała Rada Miasta Rybnika w kadencji 2024-2029. Wybrani na tę funkcję zostali: Małgorzata Piaskowy z ugrupowania Wspólnie dla Rybnika (WdR), Franciszek Kurpanik z Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Karol Szymura z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Radni podczas sesji z wyborem wiceprzewodniczących, ustalą też skład poszczególnych komisji Rady Miasta.

Wybrano wiceprzewodniczących Rady Miasta Rybnika

Niemal dokładnie tak samo, jak w poprzedniej kadencji będzie się prezentować skład Prezydium Rady Miasta Rybnika, w który wchodzą: przewodniczący oraz wiceprzewodniczący miejskiej rady. Częściowo był on już ustalony podczas pierwszej sesji radnych. Wówczas na funkcję przewodniczącego Rady Miasta wybrano Krzysztofa Szafrańca.

Zgodnie z porządkiem obrad, pozostałych członków Prezydium, a więc wiceprzewodniczących, Rada Miasta spośród siebie miała wybrać w trakcie kolejnej sesji. I tak też się stało. Zanim jednak do tego doszło, radni zgłosili na nich kandydatów.

Na nich wskazano: Małgorzatę Piaskowy, radną Wspólnie dla Rybnika (WdR) Franciszka Kurpanika, radnego Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Karola Szymurę, radnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Kandydatem mógł też być Andrzej Wojaczek z Bloku Samorządowego Rybnik (BSR). Nie zgodził się on jednak na kandydowanie.

Wybór wiceprzewodniczących w rybnickiej Radzie Miasta był o wiele sprawniejszy niż wybór przewodniczącego

Ostatecznie cała trójka kandydatów została zaakceptowana przez pozostałych radnych. Swój wyraz poparcia dali oni im w głosowaniu. Małgorzatę Piaskowy i Karola Szymurą poparło 23 z 25 radnych. Jedynie dwóch było im przeciwnych. Najmniejsze poparcie uzyskał Franciszek Kurpanik. Jego osobę poparło 20 radnych. 5 było przeciwko.

Każdy z kandydatów otrzymał jednak ponad połowę wymaganej liczby głosów, a to oznacza, że będą oni pełnić funkcję wiceprzewodniczących.

- Komisja skrutacyjna stwierdza, że kandydaci wybrani zostali wiceprzewodniczącymi Rady Miasta - stwierdził w jej imieniu, jej przewodniczący, Grzegorz Głupczyk.

Taki wynik głosowania oznacza, że skład Prezydium Rady Miasta w porównaniu do poprzedniej kadencji pozostał właściwie niezmienny. Zarówno Małgorzata Piaskowy i Franciszek Kurpanik wiceprzewodniczącymi byli już w poprzedniej kadencji. Tej funkcji nie sprawował natomiast Karol Szymura, który - można powiedzieć - zastąpił w Prezydium Jana Murę, radnego WdR, który w niedawnych wyborach samorządowych nie ubiegał się o ponowny mandat radnego.

Nie wiadomo, którzy z członków Rady Miasta głosowali przeciwko poszczególnym kandydaturom. Głosowanie na wiceprzewodniczących było tajne.

Wybór wiceprzewodniczących mimo głosów sprzeciwu względem kandydatur i tak poszedł o wiele sprawniej niż w przypadku wyboru przewodniczącego Rady Miasta. W niej większość głosów ma koalicja radnych: Koalicji Obywatelskiej i Wspólnie dla Rybnika. Do wyboru na stanowisko przewodniczącego potrzeba było jednak aż czterech głosowań! Dopiero wtedy 13 radnych - czyli ponad połowa - poparła Krzysztofa Szafrańca.

Radni ustalili także skład komisji Rady Miasta

Poza wyborem wiceprzewodniczących Rady Miasta, miejscy radni w Rybniku pod głosowanie poddali też ustalenie składów osobowych Komisji stałych Rady Miasta. Dodatkowo powołano Komisję: Rewizyjną, a także Skarg, Wniosków i Petycji. Co do nich także ustalono ich skład osobowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto