Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rybniku nadal powstają wysypiska śmieci. Dlaczego? ZDJĘCIA

AK< SM Rybnik
Dlaczego w Rybniku wciąż powstają wysypiska odpadów, skoro wszyscy i tak muszą płacić za odpady? W zeszłym roku dzielnicowi Straży Miejskiej w Rybniku ujawnili i doprowadzili do uprzątnięcia 74 dzikie wysypiska śmieci, w tym roku jest ich już 24.

W myśl obowiązujących przepisów każda nieruchomość musi zostać wyposażona w pojemniki na odpady stałe, a co więcej, wszyscy jesteśmy zobowiązani do selektywnej zbiórki odpadów.

Tymczasem w zeszłym roku nasi dzielnicowi ujawnili i doprowadzili do uprzątnięcia 74 dzikie wysypiska śmieci, w tym roku jest ich już 24. Najczęściej powstają one tam, gdzie osoby wyrzucające odpady mają poczucie, że są bezkarni, że nikt ich nie widzi

- mówi Dawid Błatoń, rzecznik straży miejskiej w Rybniku.

Przydrożne rowy, tereny garaży, zagajniki, zaniedbane działki, to tylko niektóre miejsca, gdzie najczęściej powstają dzikie wysypiska śmieci.

Co zrobić ze starym tapczanem, czy nikomu niepotrzebnymi już meblami? Nic prostszego. Wystarczy sprawdzić, kiedy w naszym rejonie będą odbierane odpady wielkogabarytowe, wystawić przed dom i po sprawie. Odpady zostaną odebrane przez wyznaczoną w do tego celu firmę.

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie. W naszym mieście funkcjonuje PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie można wywieźć i bezpłatnie oddać min. odpady budowlane.

Lokalizacja punktów oraz godziny otwarcia:

ul. O. Kolberga 65

poniedziałek-piątek 15.00 - 19.00

sobota 7.00-14.00

ul. Przemysłowa 35

wtorek, czwartek 7.00 - 16.00

sobota 7.00-14:00

Rodzaje przyjmowanych odpadów:

segregowane odpady komunalne (papier, szkło, metale, opakowania wielomateriałowe, tworzywa sztuczne),

odpady zielone,

zużyte opony (z wyjątkiem opon z pojazdów ciężarowych, sprzętu budowlanego i urządzeń przemysłowych),

meble i inne odpady wielkogabarytowe,

odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne z samodzielnie prowadzonych remontów w gospodarstwach domowych w ilości 0,5 tony na nieruchomość na rok w szczególności odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, gruz cegielniany, odpady z materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowa papa oraz materiały izolacyjne.

Przypomnijmy, osobą odpowiedzialną za uprzątnięcie terenu nieruchomości jest właściciel. Jeśli uda się ustalić sprawcę zaśmiecenia terenu, wówczas jest on pociągany do odpowiedzialności i oprócz kary zobowiązany do uprzątnięcia wyrzuconych odpadów.

Wniosek nasuwa się sam. Jeśli drogi mieszkańcu załadowałeś już odpady do swojego samochodu i masz zamiar je wywieźć do lasu, sprawdź czy nie będzie bliżej do jednego z 2 wyznaczonych w Rybniku punktów odbioru odpadów!

- dodaje Błatoń,

Spoglądając szerzej na problem zaśmiecania i zanieczyszczania, to nasi funkcjonariusze podjęli tylko w tym roku 247 interwencje, ukarano grzywną 66 sprawców wykroczeń a 181 osób pouczono. Warto jednak wspomnieć, że osobą, która stworzyła dzikie wysypisko śmieci nie może liczyć na zastosowanie środka wychowawczego w postaci pouczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto