Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Będzie obniżka opłaty za wywóz śmieci. W ostatnim kwartale 2023 mieszkańcy zapłacą 8 zł miesięcznie! Od stycznia będą płacić 24 zł

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Obniżka opłaty za wywóz odpadów komunalnych to zasługa samych mieszkańców - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, dodając, że ci najzwyczajniej w świecie produkowali ich mniej.
Obniżka opłaty za wywóz odpadów komunalnych to zasługa samych mieszkańców - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, dodając, że ci najzwyczajniej w świecie produkowali ich mniej. arc.
24 złote od osoby ma od 1 stycznia 2024 roku wynosić wysokość miesięcznej opłaty za wywóz śmieci w Rybniku. Władze Rybnika w związku z nadwyżką w przeznaczanym na gospodarkę odpadami budżecie, postanowiły obniżyć cenę. Jeszcze niższa, bo wynosząca zaledwie 8 zł miesięcznie będzie stawka obowiązująca w ostatnim kwartale 2023 roku.

Rybnik obniży wysokość opłaty za śmieci. Od 1 stycznia 2024 roku, cena wywozu odpadów będzie wynosić 24 złote

Jeśli w ostatnich latach w Rybniku miesięczna cena opłaty za wywóz śmieci ulegała zmianie, to tylko i wyłącznie była ona podnoszona. Tak było chociażby w końcówce 2021 roku, gdy cenę na kolejny rok podniesiono z 24 do 31 złotych. Scenariusz powtórzył się również w 2022 roku, kiedy to zadecydowano o kolejnej podwyżce, z 31 do 33 złotych.

Tym razem ma być jednak inaczej. Władze Rybnika zapowiedziały już, że miesięczna stawka uiszczana za wywóz odpadów, obowiązująca w 2024 roku nie tylko nie pójdzie w górę, ale zostanie obniżona. W nowym roku ma ona wrócić na poziom sprzed trzech lat, czyli z roku 2021.

- Od stycznia 2024 roku stawka za odbiór odpadów w Rybniku wynosić ma 24 zł miesięcznie za osobę - przekazuje Lucyna Tyl z Wydziału Marketingu i Mediów Urzędu Miasta Rybnika.

Obniżka możliwa, dzięki... nadwyżce

Jak tłumaczą w rybnickim magistracie, obniżenie wysokości miesięcznej opłaty za śmieci, to efekt... nadwyżki, która powstała w miejskim budżecie. Ta z kolei wzięła się z lepszego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych.

- W 2021 roku wskaźnik ten wynosił w Rybniku 37,72 procent, w 2022 roku już 41,24 procent. Udało się również obniżyć poziom składowania odpadów komunalnych z blisko 34 procent w roku 2021, do nieco ponad 26 procent w roku 2022 - wylicza Lucyna Tyl.

Prezydent Rybnika: "Obniżka opłaty za wywóz odpadów komunalnych to zasługa samych mieszkańców"

Recykling na coraz wyższym poziomie i coraz niższy poziom składowania odpadów komunalnych, ma być z kolei dowodem na ekologiczną świadomość mieszkańców Rybnika. Jej przejawem ma być rosnąca liczba przydomowych kompostowników. Tych - jak podaje rybnicki Urząd Miasta - jeszcze w 2021 roku miało korzystać 957 gospodarstw domowych, a w tym roku już 1121.

Właśnie dlatego władze Rybnika mówią, że na niższą cenę wywozu śmieci tak naprawdę zapracowali sami rybniczanie. - Obniżka opłaty za wywóz odpadów komunalnych to zasługa samych mieszkańców Rybnika, za co serdecznie dziękuję. Dzięki zaangażowaniu rybniczan w segregację odpadów, w kompostowniki, znacząco zmniejszyła się ilość odpadów oddawanych na składowisko, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na obniżkę - zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Od 1 stycznia 2024, 24 zł miesięcznie, a w ostatnim kwartale 2023 - tylko 8!

Nadwyżka w przeznaczanym na odpady budżecie w Rybniku pozwoliła jednak nie tylko na obniżenie ceny ich wywozu w 2024 roku. Niższa cena będzie też obowiązywać w ostatnim kwartale - czyli od października do grudnia - 2023 roku. Wówczas opłata za śmieci będzie wręcz symboliczna.

- Planowaną zmianę stawek udało się tak skalkulować, by za każdy z trzech ostatnich miesięcy tego roku rybniczanie zapłacili tylko 8 zł od osoby, czyli w sumie 24 zł za cały czwarty kwartał bieżącego roku - mówi Lucyna Tyl z rybnickiego magistratu.

Obniżkę opłaty za śmieci proponowali też radni PiS i BSR

Żeby niższe ceny za śmieci stały się jednak faktem, nowy cennik muszą przyjąć rybniccy radni. Ci nad zmianami pochylą się w trakcie lipcowej - dodatkowej - sesji Rady Miasta, którą postanowił zwołać prezydent Piotr Kuczera.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie temat wysokości opłaty za śmieci poruszyli również rybniccy radni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz Bloku Samorządowego Rybnik. Przygotowali oni nawet projekt zmian w stawce za odpady, który zakładał, że od października do grudnia, będzie ona wynosiła 29 złotych miesięcznie od osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto