Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trwa remont zabytkowego familoka na rybnickim Paruszowcu. Powstaje w nim 10 nowych mieszkań. W budynku są już moduły mieszkaniowe

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Mieszkania w familoku powstają tzw. metodą modułową. W tej samej powstały mieszkania w zabytkowej kamienicy przy ul. Chrobrego.
Mieszkania w familoku powstają tzw. metodą modułową. W tej samej powstały mieszkania w zabytkowej kamienicy przy ul. Chrobrego. Michał Koczy/UM Rybnik, ZGM Rybnik
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w styczniu zakończą się prace remontowe zabytkowego familoka w Rybniku-Paruszowcu. W budynku powstają modułowe mieszkania. Ma ich być w sumie 10. Ich konstrukcja została już "włożona" do wnętrza obiektu.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Trwa remont zabytkowego familoka na Paruszowcu. Powstaje w nim 10 nowych mieszkań

Będzie jak nowy, ale równocześnie zachowana będzie jego historia. Mowa o przechodzącym remont familoku w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec. Prace przy jego renowacji ruszyły w ubiegłym roku. Na jakim obecnie są etapie?

- Zakończony został etap związany z rozbiórką poszczególnych stropów, ścian wewnętrznych i dachu - wskazują w odpowiedzialnym za budynek Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

Ponadto jak informują przedstawiciele ZGM-u, udało się wykonać konstrukcję żelbetową. Była ona konieczna, ponieważ familok jest zabytkowy. Wymóg wykonania konstrukcji nałożył konserwator, który wydał zgodę na remont budynku, jednak zastrzegł, że konieczne jest zachowanie oryginalnej balustrady schodów, zaś okna i drzwi mogą zostać wymienione pod warunkiem, że zostaną zastąpione przez stolarkę drewnianą z zachowaniem łuków, szprosów i płycin w drzwiach.

W ramach remontu, w familoku znajdującym się przy ul. Przemysłowej pod nr 23A, powstaje 10 mieszkań. To tzw. mieszkania modułowe. Mają mieć one różną powierzchnię - od 50 do 71 m2 - a 2 z nich będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Moduły, które będą swoistą konstrukcją mieszkań zostały już wprowadzone do wnętrza budynku.

- W pierwszej połowie lipca we wnętrzu modernizowanego budynku zamontowano 40 wykonanych na miarę konstrukcyjnych modułów mieszkaniowych. Na ten moment trwa montaż konstrukcji stalowej pod ostatni strop - informuje rybnicki ZGM.

Koszt remontu familoka opiewa na 16,7 miliona złotych. Prace mają się zakończyć w styczniu 2024 roku

Jak przekazują w rybnickim magistracie, remont familoka powinien zakończyć się w ciągu pięciu najbliższych miesięcy. - Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec stycznia - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Koszt remontu szacowany jest na ok. 16,7 miliona złotych, przy czym prace budowlane mają opiewać na niecałe 15 mln zł. Ok. 1,7 mln zł to koszt m.in. projektu, czy nadzoru branżowego. Za modernizację familoka Rybnik w głównej mierze zapłaci z własnej kieszeni. Częściowo sfinansuje go jednak BGK.

- Miasto Rybnik podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia w ramach finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat w kwocie 7 024 361,80 zł - przekazuje Agnieszka Skupień.

Jak zaznaczają w rybnickim magistracie, po remoncie familok ma być bardziej energooszczędny, a przy okazji uwydatnione mają zostać jego zabytkowe walory. - Podstawowym założeniem realizacji projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku przy jednoczesnym osiągnięciu założonych celów technicznych i uwzględnieniu walorów historycznych i architektonicznych obiektu, zwłaszcza jego zabytkowego charakteru - podkreślają rybniccy urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto