Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stały kurs na innowacyjność

Redakcja
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku od kilku już lat dostrzega potrzebę innowacyjności, dzięki której firma dynamicznie się rozwija i lepiej służy mieszkańcom.

Od roku 2005 rybnickie wodociągi współpracują z placówkami naukowo-badawczymi. Dzięki wsparciu finansowemu z funduszy europejskich, w szczególności w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wdrażane są nowoczesne rozwiązania. Ostatnie dwa z nich wdrożono w 2012 r.

Produkcja prądu i ciepła z biogazu na Oczyszczalni Ścieków
Od pewnego czasu na terenie Oczyszczalni Ścieków funkcjonuje układ skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej z produktu ubocznego oczyszczania ścieków, tj. biogazu. Jego wykonanie i uruchomienie było możliwe dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Okazuje się, że ścieki, które powstają na oczyszczalni ścieków mogą być źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Oprócz wykorzystywania biogazu do produkcji energii elektrycznej, część jest bezpośrednio spalana w kotłach zainstalowanych zamiast funkcjonującego do tej pory pieca węglowego. Tym ekologicznym paliwem ogrzewane są obiekty technologiczne oczyszczalni oraz budynek administracyjny. Aktualnie ze spalania biogazu zaspokajane jest 100% zapotrzebowania na ciepło i 50% na energię. To spore oszczędności, ale przede wszystkim działanie na rzecz ochrony środowiska.

Sieć pod kontrolą
Drugie z wdrożonych innowacyjnych rozwiązań umożliwia stały monitoring sieci wodociągowej na terenie działalności PWiK Rybnik i powstało we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach. Dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania siecią służby techniczne przedsiębiorstwa mają możliwość aktywnej kontroli wycieków, zarządzania ciśnieniem w sieciach wodociągowych, szybkiej naprawy i trafnej kwalifikacji odcinków sieci celem ich modernizacji.

Co daje nam korzystanie z takiego rozwiązania? Bardzo wiele - zmniejszenie ilości awarii powodujących straty wody w sieci (obecnie jest to ok. 6,5% w skali roku przy tak dużej rozległości sieci) i redukcję kosztów eksploatacji sieci. Wszystko to sprzyja podnoszeniu jakości zaopatrzenia w wodę i poziomu niezawodności usług.
Efekty projektu doceniła kapituła konkursu INNOSILESIA 2012, która przyznała PWiK Rybnik i naukowcom z Gliwic w 2013 roku III nagrodę w konkursie "Współpraca sfery przedsiębiorstw i nauki".

Inteligentne wodomierze
PWiK Rybnik jest pierwszym przedsiębiorstwem wodociągowym w Polsce, które wdrożyło odczyty radiowe wodomierzy u wszystkich odbiorców.

System pozwala na jeszcze bardziej profesjonalne i rzetelne rozliczanie należności za wodę i ścieki. Odczyt dokonywany jest bez konieczności wizyty naszych pracowników w gospodarstwach domowych i instytucjach. System umożliwia także sygnalizację stanu awaryjnego, np. postoju wodomierza lub przyłożenia magnesu neodymowego oraz wykonywanie odczytów w punktach trudno dostępnych, jak studnie wodomierzowe.
Za wdrożenie tego innowacyjnego rozwiązania Wodociągi w Rybniku otrzymały w ubiegłym roku tytuł "Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju" oraz wyróżnienie w edycji ogólnopolskiej konkursu "Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju - 2012" w kategorii "innowacyjna usługa" organizowanym pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Modernizacja i rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej
Do modernizacji w 2013 roku rybnickie PWiK wytypowało odcinki sieci wykazujące znaczny stopień awaryjności o długoletniej eksploatacji. Prace budowlane prowadzone są metodą tradycyjną wymagającą robót ziemnych oraz metodą bezwykopową, która sprzyja minimalizowaniu kosztów robót.

PWiK Rybnik na modernizację i rozbudowę sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej zaplanowało w 2013 roku środki finansowe w wysokości blisko 11 mln złotych. Z kolei na remonty oraz usuwanie skutków awarii zaplanowano wydatki w kwocie 986 tys. zł.

Rybnickie Wodociągi wybudowały oraz zakupiły 14,7 km sieci wodociągowej oraz 7,8 km sieci kanalizacji sanitarnej.

Zakończono remont 89 m sieci wodociągowej i 423 m sieci kanalizacyjnej.

Wiedzą, czego chcą
Opisane wyżej działania to tylko kilka przykładów realizacji polityki innowacyjności w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku. W szczególności współpraca z placówkami naukowo-badawczymi będzie nadal kontynuowana. Przedsiębiorstwa tworząc kapitał intelektualny - by móc zwiększać efektywność i być innowacyjne, zdolne do szybkich zmian - powinny posiadać zasoby intelektualne trudne do skopiowania, a oparte na wiedzy. Ważna jest umiejętność formułowania oczekiwań przez sferę gospodarki z jednej strony i rozpoznawanie potrzeb i oczekiwań przemysłu przez sferę nauki z drugiej strony. Dotychczasowe efekty współpracy PWiK Rybnik z naukowcami udowadniają, że tak właśnie jest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto