Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Trwa budowa Centrum Edukacji Artystycznej. Pawilon będzie kosztował 8,4 mln złotych

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Budowa Centrum Edukacji Artystycznej
Budowa Centrum Edukacji Artystycznej UM Rybnik
Trwają intensywne prace przy budowie Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku. To ostatni gmach, który tworzyć ma tzw. "Strefę Rzeczna". Tuż obok - z jednej strony stoi już wielopoziomowy parking, z drugiej budowany jest nowoczesny gmach mieszkalno-usługowy przy ulicy Hallera.

Budowa postępuje błyskawicznie i co ważne dla urzędników - bez większych przeszkód. Przy ulicy Hallera w Rybniku powstaje Centrum Edukacji Artystycznej. To ma być przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej. Działalność CEA prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.

- Do tej pory właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełniała wymogów wystawienniczych - największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki. Cieszy mnie, że wreszcie to się zmieni – przyznaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. I podkreśla, że budowa realizowana jest między innymi dlatego, że z Rybnika wywodzą się artyści: Adolf Ryszka i Edward Sitek – cenieni w świecie rzeźbiarze, których prac do tej pory w mieście nie można było pokazać, bo brakowało odpowiedniego miejsca. Powstająca tutaj, nowoczesna przestrzeń wystawiennicza posłuży zarówno upamiętnieniu tych artystów, jak i odpowiedniej ekspozycji różnego rodzaju wystaw - rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych ekspozycji.

Centrum Edukacji Artystycznej to jeden z elementów projektu „Rzeczna”. Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter zaprojektowany został z myślą o dostępności z każdej ze stron, a prosta bryła wraz z otoczeniem ma stanowić tło dla planowanych imprez i wystaw artystycznych. Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra – zwycięzca konkursu architektonicznego, ogłoszonego w 2017 roku przez Miasto Rybnik, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Prace budowalne wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca i PBO Śląsk Sp. z o.o., z Sosnowca, za kwotę 8.396.700,93 zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto