Rybnik: gender w przedszkolu? Wybuchła prawdziwa afera...

Jacek BOMBOR
Przedszkole nr 13 w Rybniku-Chwałowicach. Od 21 lat dyrektorem jest Joanna Cichecka.
Przedszkole nr 13 w Rybniku-Chwałowicach. Od 21 lat dyrektorem jest Joanna Cichecka. Jacek Bombor
Rybnik: gender w Przedszkolu nr 13 w Chwałowicach? Tajemnicze słowo gender, które znalazło się w programie szkolnym, rozpaliły umysły rodziców, urzędników, księży. Wybuchła prawdziwa wojna.

Rybnik: gender w przedszkolu. O co chodzi?

W ostatnich dniach zdecydowano o usunięciu z przedszkola w Rybniku -Chwałowicach trójki dzieci, których rodzice zbuntowali się, oskarżając dyrekcję i wychowawców o wmawianie dzieciakom ideologii gender. - Tatusiu, możesz też chodzić w sukienkach - miał powiedzieć synek do ojca i rozpętało się piekło.

W ostatnich tygodniach na kościelnych kazaniach księża w Rybniku apelowali: chrońcie swoje dzieci, wspominano o cywilizacji śmierci, która wkroczyła do przedszkoli, a dyrektor 13 od 21 lat, Joanna Cichecka, czuje się obecnie zaszczuta

- Nasze przedszkole realizuje Program Edukacje Przedszkolnej „Nasze przedszkole” zgodne z podstawą programową . Przedszkole Nr 13 nigdy nie realizowało i również obecnie nie realizuje ŻADNYCH IDEOLOGII!, a tym bardziej nie realizujemy „ideologii gender” – ponieważ, taka ideologia dla nas, nauczycieli dzieci najmłodszych, nie istnieje - mówi.

Plotka niesie, że uczymy o Kopciuchu, rycerkach, a to bzdury! Że podobno jakiejś treści seksualne, a nic takiego nie miało miejsca. Nie prezentowaliśmy żadnych kontrowersyjnych książeczek. Pokazaliśmy tylko książeczkę z misiami przebranymi w różne stroje, arabski, szkocki kilt - mówi pani dyrektor. - Sama jestem wierząca, chodzę w niedzielę do kościoła, nie wiem, skąd ten atak...
- Chodzi w programie tylko o równość. Aby uzmysłowić, że dzisiejsze panie nie stoją zawsze przy garnkach, a panowie zawsze majstrują przy samochodach. Dzisiaj role społeczne są takie same dla kobiet i mężczyzn - tłumaczy.

Zapożyczone z j. angielskiego słowo „gender” oznacza dla nas – jako przedszkola, jak również dla mnie „równość” i „równe szanse dla każdego człowieka”. Tak też rozumiemy pojęcie „gender” i nie edukujemy dzieci do równości płci w aspekcie seksualnym!

(...)Od pewnego czasu przypina się nam łatkę ‘demoralizatorów’, podważając nasze kompetencje i stawiając w negatywnym świetle naszą pracę, a także publicznie zniesławiając wizerunek naszego przedszkola. Zagadnienie równości płci w aspekcie seksualnym dotyczy się ludzi dorosłych, natomiast spotykające nas słowa krytyki skupiają się tylko i wyłącznie na tym aspekcie. Dlatego też pragniemy szczególnie mocno podkreślić, iż ta krytyka jest nieuzasadniona - broni się pani dyrektor.

Urzędnicy po całej aferze dmuchają jednak na zimne i słowo gender z regulaminu usunęli.
Miasto pozyskało dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na edukację przedszkolną i w przedszkolu może skorzystać z tego jedna grupa. w PP nr 13 wybrano grupę 4-latków.
- Rodzicom przedstawiono regulamin, który w § 2 pkt 3 d posiadał zapis iż projekt ma za zadanie m.in. „rozwijanie kompetencji społecznych dzieci 3, 4 i 5-letnich za pomocą wycieczek edukacyjnych uwzględniających zasadę gender”. Rodzice podpisali deklaracje uczestnictwa w projekcie. 30 października 2013 r. na spotkanie za zastępcą prezydenta Joanną Kryszczyszyn umówili się rodzice trójki dzieci z Chwałowic. Poinformowali, że podczas zajęć grupy „projektowej” odbywały się zajęcia, które nie są zgodne z ich światopoglądem ponieważ zawierają treści związane z gender. Podczas spotkania Z-ca PM starała się wyjaśnić, z czym się wiąże konieczność zachowania standardu minimum w projektach realizowanych z POKL. Wskazała, że w projektach edukacyjnych zasada gender jest rozumiana jako zachowanie równości szans kobiet i mężczyzn w dostępie do edukacji, zawodu. Zaproponowano rodzicom, że zostanie przeprowadzona rozmowa z dyrektorem przedszkola i nauczycielem tej grupy w celu wyjaśnienia sprawy - wyjaśnia Lucyna Tyl, rzecznik UM w Rybniku.

Jednocześnie poinformowano rodziców, ze mogą zrezygnować z udziału w projekcie ale w takim wypadku wskazane im zostanie inne przedszkole w Rybniku, ponieważ w Przedszkolu nr 13 nie ma miejsca w innych grupach.

Ostatecznie rodzice złożyli do dyrektora przedszkola pisma z rezygnacją z udziału w projekcie „ze skutkiem natychmiastowym” oraz prośbą o przeniesienie dziecka do innej grupy w tym samym przedszkolu.
- Pani dyrektor odpowiedziała pisemnie rodzicom, że przyjmuje ich rezygnację, jednocześnie poinformowała, że nie ma możliwości zapewnienia miejsca w innej grupie ponieważ są one pełne. W związku z tym potraktowała ich pismo jako żądanie natychmiastowego rozwiązania umowy i na to się zgodziła. Jednocześnie wskazała inne przedszkole w Rybniku, w którym są miejsca dla dzieci 4-letnich w oddziale, który nie jest finansowany z POKL. W odpowiedzi na ww. sytuację rodzice złożyli pismo, w którym wskazali, że ich rezygnacji z udziału w projekcie nie można traktować jako żądania rozwiązania umowy. W związku z tym dyrektor przedszkola przygotowała pisma z wypowiedzeniem umowy o przedszkole z „ważnych powodów” (jeszcze nie dotarły do rodziców). Tym ważnym powodem jest po prostu fakt, że w żadnym innym oddziale nie ma miejsca do którego można dzieci przenieść. Okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące. W tym czasie dziecko może uczęszczać do przedszkola, do oddziału projektowego. Ponadto w dniu 21.11 odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta, w trakcie którego ustalono, że dyrekcja przedszkola spróbuje rozeznać, czy wśród rodziców dzieci z innych grup nie będzie osób chętnych do udziału w projekcie.

Próbowaliśmy się skontaktować z jednym z rodziców, którego dziecko wykreślono z listy, bez skutku. - Oni są zmęczeni całym zamieszaniem, ale na pewno oddadzą sprawę do sądu, bo czują się przez miasto pokrzywdzeni - powiedział nam jeden ze znajomych rodzica, za pośrednictwem którego staraliśmy się o kontakt.

Co sądzicie o tej sprawie? Kto ma rację w tym sporze?

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie