Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Dzieje się na terenie zabytkowego kompleksu Juliusz. Zabytkowe budynki zostaną podświetlone, a otwarcie jednego z nich we wrześniu

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
M. Koczy, L. Tyl, UM Rybnik
Będzie zdecydowanie więcej zieleni, nowe alejki, a zabytkowe budynki zostaną efektownie podświetlone – już wkrótce, teren w tzw. Strefie Juliusza zupełnie zmieni oblicze tej części śródmieścia Rybnika. Prace remontowe w dwóch budynkach dawnego poszpitalnego kompleksu wciąż trwają, ale otwarcie jednego z nich już za pasem. Do gmachu "Rafał" w którym będzie się mieściło muzeum farmacji i medycyny wejdziemy już we wrześniu. Teraz swoje oblicze zmienia jeszcze szybko otoczenie zabytkowych gmachów.

Remont dwóch zabytkowych - głównych gmachów - dawnego poszpitalnego kompleksu Juliusz trwa już od dawna. W pawilonie Rafał są one już na ukończeniu. To właśnie w tym budynku powstaje muzeum medycyny i farmacji. W drugim budynku - Juliusz - prace są na zdecydowanie wcześniejszym etapie. Tymczasem do roboty służby miejskie wzięły się jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu wokół zabudowań zabytkowego kompleksu poszpitalnego „Juliusz”. - W obszarze pomiędzy ul. Klasztorną, Miejską i parkiem Bukówka zmieni się układ komunikacyjny – zarówno pieszy jak i samochodowy – zapowiada Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM. – Powstaną nowe alejki o nawierzchni z kostki klinkierowej, nawiązującej do elewacji zabytkowych budynków, dosadzone zostaną nowe gatunki drzew i zieleni niskiej. Pojawią się elementy małej architektury oraz nowe oświetlenie ledowe – od strony dziedzińca będą to stylizowane lampy, a od ul. Klasztornej zewnętrzne iluminacje pawilonów Rafał i Juliusz – dodaje Hawel.

W tej chwili, od strony ulicy Miejskiej trwa częściowy demontaż ceglanego ogrodzenia – zostanie ono odtworzone i uzupełnione o stylowe, kute przęsła. Podobnie wyglądał będzie płot od strony Klasztornej. W ramach trwających prac, zamontowany zostanie również system automatycznego podlewania zieleni. Już już pisaliśmy część tych robót będzie można podziwiać już we wrześniu, czyli w czasie na kiedy zaplanowano wielkie otwarcie pawilonu Rafał. Do tego czasu zakończona będzie część pieszo-jezdna wokół budynku.

Jeśli chodzi o termin zakończenia całości prac, związanych z zagospodarowaniem terenu kwartału Juliusz, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana: - Teoretycznie prace mogłyby się zakończyć do końca roku, jednak istnieje bardzo realna możliwość wydłużenia tego terminu. Roboty są bowiem uzależnione od postępów prac przy prowadzonej równolegle inwestycji, czyli remoncie największego budynku kompleksu, pawilonu Juliusz – tłumaczy Jacek Hawel. – Oba zadania realizowane są przez dwóch różnych wykonawców na jednym placu budowy, a część robót końcowych wokół budynku, może być wykonana dopiero po zakończeniu robót w samym budynku. Stąd prace mogą przeciągnąć się nawet do połowy przyszłego roku - uprzedza J. Hawel. Prace przy zagospodarowaniu terenu wykonuje wybrana w przetargu rybnicka firma Inżbud TT Sp. z o.o. za kwotę 4 019 848,20 zł .

Trwająca równolegle z zagospodarowaniem terenu modernizacja największego budynku poszpitalnego kompleksu, czyli pawilonu „Juliusz” obejmuje m.in. roboty rozbiórkowe, konstrukcyjne, elewacyjne wraz z montażem stolarki okiennej oraz drzwi tymczasowych zewnętrznych i wykonanie przyłącza wodno–kanalizacyjnego. Prace wykonuje firma GRANI-TEC Sp. z o.o., z Rybnika, za kwotę nieco ponad 7,4 mln zł.

Cały dawny kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera zwany „Juliuszem”, powstał na przełomie XIX/XX wieku. Przez lata rybniczanie leczyli się tam, odwiedzali chorych. Kompleks składa się z kilku gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja: pawilonu Juliusz, pawilonu Rafał, budynku byłego oddziału dermatologicznego, starej apteki oraz dawnego pogotowia ratunkowego. Od kilku lat kolejne budynki są systematycznie restaurowane. W pierwszej kolejności zagospodarowany najmłodszy budynek - dawnego pogotowia, którym działa Szkoła Izby Rzemieślniczej w Rybniku. POtem ta sama instytucja przejęła budynek apteki. W zmodernizowanych w 2019 roku wnętrzach po dawnym oddziale dermatologii przy ul. Miejskiej aktualnie funkcjonuje Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego. Po zakończonej w 2020 roku modernizacji, pawilon „Rafał”, zmienił się nie do poznania – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Powstała tutaj przestrzeń wystawiennicza, którą wypełnia ekspozycja ilustrująca historię medycyny i farmacji. Otwarcie wystaw - jak wspomnieliśmy - we wrześniu. Ostatni z pawilonów - „Juliusz” to największy i najstarszy z zabytkowych budynków tworzących kompleks. Tutaj remont jeszcze trwa. Te prace to jeden z ostatnich etapów przywracania do świetności zabytkowego kompleksu dawnego szpitala miejskiego, którego budynki znajdują się pod ochroną konserwatorską (zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego). Bo trzeba jeszcze pamiętać, że na terenie kompleksu znajduje się gmach zdesakralizowanej już przyszpitalnej kaplicy. Jej zarządcą jest rybnicka Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, która wydzierżawiła to miejsce od Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto i teraz chce tam realizować eventy kulturalne. O tym pisaliśmy już na łamach DZ KAPLICA DOSTANIE NOWE ŻYCIE

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto