Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnickie Dni Literatury. 5 biografii powalczy o Górnośląską Nagrodę Literacką "Juliusz"

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
źródło: UM Rybnik
Biografie napisane przez Wojciecha Orlińskiego, Rusłana Szoszyna, Karolinę Dzimir-Zarzycką, Krzysztofa Siwczyka i Krzysztofa Umińskiego, powalczą w tegorocznej edycji konkursu Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". To pięć niezwykłych pozycji literackich, opowiadających o ciekawych postaciach, które zmieniły losy tego świata.

Do kogo powędruje nagroda "Juliusz"?

W sobotę 21 października, poznamy zwycięzcę tegorocznego konkursu Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Tegoroczna kapituła w składzie: Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Anna Cieplak, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek spośród 40 zakwalifikowanych do konkursu biografii wybrała pięć, które powalczą o 50.000 zł i statuetkę nagrody "Juliusz". Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Katarzyny Groniec „Konstelacje” promujący najnowszą płytę artystki.

O główną nagrodę powalczą biografie:

  • Mikołaja Kopernika
    „Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego to opowieść o wielkim naukowcu pokazana w kontekście społecznym, politycznym i kulturalnym, idealnie wpisująca się w obchody 550. urodzin Kopernika.
  • Swiatłany Ciechanouskiej
    „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska” Rusłana Szoszyna to biografia z elementami thrilleru politycznego i reportażu, którą czyta się z zapartym tchem, to historia aktywistki – lodołamaczki, liderki białoruskiej opozycji, która pozwala nam pogłębić wiedzę na temat tego, co dzieje się na Białorusi.
  • Marii Dulębianki
    „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej to biografia malarki zaangażowanej w życie społeczne i polityczne, feministki i działaczki walczącej o prawa kobiet. To również historia 20-letniej przyjaźni Dulębianki z Marią Konopnicką.
  • Roberta Brylewskiego
    „Sygnał w zenicie” Krzysztofa Siwczyka to historia muzyka rockowego. Brylewski stanowi metaforyczny punkt odniesienia dla bohatera-narratora, który „idzie reprezentacyjną ulicą miasta", a wokół niego miedzy rokiem 1987 a 2018 - zmienia się niemal wszystko.
  • Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej
    „Trzy tłumaczki” Krzysztofa Umińskiego to opowieść o niezwykłych kobietach, które stały się instytucjami w polskim życiu kulturalnym, to książka o warsztacie tłumacza, walce nie tylko o przekład i zlecenia, ale i o własne życie.

Zanim poznamy zwycięzcę tegorocznego konkursu, w piątek 20 października, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbędzie się spotkanie z nominowanymi autorami. Spotkanie poprowadzą Paulina Rzymanek i Elżbieta Janota tworzące podcast literacki Już tłumaczę. Początek o godzinie 17:30.

O
źródło: UM Rybnik
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto