Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni BSR z Rybnika o budżecie na 2018: Ten budżet to sen nie do zrealizowania chorych marzeń i ambicji

BSR, alek
Publikujemy stanowisko radnych BSR w sprawie budżetu Miasta Rybnika na 2018 rok.

Stanowisko Bloku Samorządowego Rybnik
w sprawie budżetu na rok 2018.

To już trzeci z kolei budżet proponowany przez Prezydenta Piotra Kuczerę.

Nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych, przystąpiliśmy z ograniczonym zaufaniem do jego analizy w wyniku, której stwierdzamy wyraźne zwiększenie wydatków niekoniecznie najważniejszych dla miasta.

Jest rzeczą normalną, że konstruowanie budżetu rozpoczyna się od skierowania pytania do wydziałów i jednostek o jego potrzeby. Prezydent Miasta musi mieć świadomość, że w odpowiedziach na zadane pytanie otrzyma wykaz faktycznie niezbędnych potrzeb jednak przeplatanych wydatkami, bez których można się obejść. Rzeczą normalną jest również to, że najbliżsi współpracownicy i poplecznicy Prezydenta, zastępcy, pełnomocnicy postulują wprowadzenie do budżetu swoich propozycji w celu realizacji autorskich pomysłów. Natomiast rolą Prezydenta jest rzetelna ocena otrzymanego materiału i ostateczne podjęcie decyzji o uwzględnieniu lub odrzuceniu w budżecie postulowanych propozycji. Niestety stwierdzamy, że Prezydent nie wykonał swojego zadania, bezkrytycznie zgodził się na wszystko czyniąc z projektu budżetu koncert życzeń, sen nie do zrealizowania chorych marzeń i ambicji. W efekcie projekt budżetu stał się budżetem pozwolicie, że użyjemy parafrazy, czysto „teoretycznym”, nieodpowiedzialnym o niespotykanej dotąd skali zadłużenia miasta.

Jest to wyraz braku troski o finanse miasta świadczący o nieracjonalności zakupów i wydatków, przytaczamy kilka tego przykładów:
1/ Zakup samochodów dla ZGM, chociaż sprawy transportu w tej jednostce były zlecane firmie zewnętrznej, co było tańszym rozwiązaniem.

2/ Zakup drogich maszyn do warsztatu stolarskiego ZGM-u mimo, iż powszechnie wiadomo, że produkcja wyrobów stolarskich tego zakładu będzie zawsze droższa niż zlecanie wykonania usług firmie zewnętrznej.

3/ Zakup WUKO do RSK i śmieciarki do Zakładu Zieleni Miejskiej.

4/ Zwiększanie etatów i tworzenie bytów w postaci nowych wydziałów. Dla porównania w roku 2017 liczba etatów ogółem wyniosła 5424,93 a w roku 2018 5540,48. Z roku na rok następuje znaczny wzrost etatów, przy czym pocieszającym jest wzrost etatów nauczycielskich wbrew pierwotnym czarnym prognozom.

5/ Wprowadzona od marca 2017 roku obniżka biletów nie wpłynęła na zwiększenie zainteresowania Rybniczan korzystaniem z transportu zbiorowego ZTZ. Mimo to nie wprowadza się programu ekonomizacji transportu ZTZ, aby podwyższyć poziom

finansowania wydatków ZTZ wpływami z biletów, który to osiągnął rekordowo niski poziom 42%.

6/ Prezydent zdecydował się dofinansowywać zadania Marszałka Województwa Śląskiego i udzielił pomocy Wodzisławowi Śląskiemu dopłacając 600 tyś. złotych w skali rocznej do 6 dodatkowych kursów pociągu relacji Rybnik-Wodzisław-Rybnik.

7/ Projekt nowej identyfikacji wizualnej będzie kosztował 125 tyś. złotych, kolejne tysiące wyrzucone w błoto nie licząc kolejnych tysięcy złotych, które muszą być wydane na wszelkiego typu nowe oznakowania.

8/ Planowane jest w 2018 roku dalsze wspieranie stacji telewizyjnej TVN na produkcję filmu Diagnoza /na 13 odcinków emitowanych od 05 września do 28 listopada br. Miasto wydało ok. 360 tyś, złotych/.

Nieracjonalność wydatków stoi w sprzeczności z koniecznością kontynuacji już rozpoczętych robót, jak np. Ul.1 Maja w Chwałowicach a zaniechanych przez autora projektu.

„Mini budżety” dla 27 dzielnic Rybnika także wskazują na bezrefleksyjne podejście. Dlaczego? Mamy zapisane w budżecie środki dla stowarzyszeń i rad dzielnic w różnego rodzaju konkursach o zróżnicowanej tematyce, np. ze środków budżetu rad dzielnicy można finansować festyny, ale można również starać się pozyskać takie same pieniądze z budżetu dla organizacji pozarządowych. Gdzie jest refleksja o możliwości finansowania jednego zadania z dwóch budżetów? To pytanie pozostawiamy otwarte.

W sytuacji, kiedy priorytetowym zadaniem Miasta jest rozpoczęta budowa regionalnej drogi Racibórz – Pszczyna, uważamy, że należy z wielką rozwagą wydawać pieniądze by nadal nie zadłużać Miasta.

Zaplanowany deficyt na kwotę 174 308 959,68 jest nie do przyjęcia, dlatego też Radni Bloku Samorządowego Rybnik zagłosują przeciw przyjęciu do realizacji przedstawionego przez Prezydenta Piotra Kuczerę planu budżetu miasta Rybnika na rok 2018.

Radni Bloku Samorządowego Rybnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto