MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb w Rybniku Romana Fojcika. Był nauczycielem II LO. Pracował w nim przez dekady, wychował wielu uczniów

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Prof. Romana Fojcika żegnało wiele osób.
Prof. Romana Fojcika żegnało wiele osób. Piotr Chrobok
RYBNIK. W Bazylice, oddalonej zaledwie kilkadziesiąt metrów od II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się pogrzeb jego wieloletniego nauczyciela, Romana Fojcika. Profesor geografii pracował w liceum przez trzy dekady. Zmarł w wieku 95 lat.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ.

Pogrzeb Romana Fojcika. Był nauczycielem rybnickiego II LO. Wychował wielu uczniów

Rodzina, najbliżsi, nauczyciele, szkolna delegacja, a także wychowankowie i byli uczniowie - których przez lata było naprawdę wielu - żegnali zmarłego Romana Fojcika, profesora geografii, nauczyciela związanego z kultową "Hanką", czyli II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Msza św. pogrzebowa zmarłego nauczyciela odprawiona została w Bazylice pw. św. Antoniego w Rybniku, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły, w której wiele lat pracował Roman Fojcik. W pogrzebowej homilii nie zabrakło nawiązań do jego życia zawodowego. Wygłaszający ją ks. Jerzy Dudek zaznaczał, że rola nauczyciela nie ogranicza się jedynie do wystawiania uczniom ocen.

- Nauczyciel to ten, który żyje dla innych. Pragnie im przekazać nie tylko wiedzę, bo to jest za mało. Nauczyciel jest potrzebny, żeby przekazać to, co jest w życiu istotne, na jakich zasadach oprzeć swoje życie. Dziękujmy Romanowi, że miał na tyle odwagi, aby młodych uczyć i wskazywać drogę - mówił ks. Dudek

Kapłan zauważył także, że również u kresu życia, każdy zostanie poddany ocenie na sądzie ostatecznym. I będzie to najważniejsza ocena, ocena całego życia. - To coś więcej niż promocja do następnej klasy niż świadectwo maturalne. To będzie przepustka do nieba - podkreślił w homilii.

Roman Fojcik był legendą "Hanki". Uczył w niej trzy dekady

Po ceremoniach pogrzebowych w kościele, kondukt żałobny ruszył na rybnicki cmentarz komunalny przy ul. Rudzkiej, gdzie spoczął zmarły nauczyciel. Ani w trakcie pogrzebu, ani podczas ceremonii na nekropolii, nie wygłaszano podziękowań. Jeszcze za życia poprosił o to zmarły, którego słowa odczytano w trakcie mszy.

- Byłem chrześcijaninem, który się często w życiu gubił. Przepraszam wszystkich, których skrzywdziłem jako nauczyciel, niesprawiedliwie oceniłem. Proszę o wybaczenie i zapewniam, że nie mam żalu do nikogo - odczytał słowa zmarłego ks. Dudek.

Wspomnieniem profesora jeszcze przed pogrzebem podzieliła się natomiast szkolna społeczność II LO w Rybniku, która jak mówiła, z ogromnym smutkiem przyjęła jego śmierć.

- Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Profesora Romana Fojcika - nauczyciela geografii i zajęć technicznych, wychowawcy wielu pokoleń, organizatora obozów wędrownych, opiekuna licznych olimpijczyków, wspaniałego pedagoga związanego z naszą szkołą od lat 60. XX wieku - napisano w pożegnaniu nauczyciela.

W II LO, Roman Fojcik był bardzo ceniony. Na okrągłe, 90. urodziny, szkoła sprezentowała mu pamiątkowy album będący wspomnieniem jego wielu lat pracy w placówce. Jak deklarują w "Hance", nawet po śmierci, Roman Fojcik może mieć pewność, że będzie obecny w pamięci szkolnej społeczności.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto