Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada społeczników

MARCIN KASPRZYK, ADRIAN KARPETA
Podczas festiwalu można było zobaczyć m.in pokaz tańca. ADRIAN KARPETA
Podczas festiwalu można było zobaczyć m.in pokaz tańca. ADRIAN KARPETA
Podczas ostatniego weekendu w Rybniku i kilku miastach powiatu wodzisławskiego odbywał się Festiwal Środowisk Pozarządowych. Była to pierwsza inicjatywa tego typu.

Podczas ostatniego weekendu w Rybniku i kilku miastach powiatu wodzisławskiego odbywał się Festiwal Środowisk Pozarządowych. Była to pierwsza inicjatywa tego typu. Przedsięwzięcie przygotowane zostało z wielkim rozmachem, imprez było bowiem co niemiara. Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych organizowało w tych dniach spotkania, koncerty, sesje naukowe, porady i wystawy.

Pomysł zorganizowania festiwalu wyszedł ze strony projektu "Wspólnota", który finansowany jest ze środków pomocowych brytyjskiego funduszu "Know-How". Głównym celem było przybliżenie mieszkańcom charakteru i dorobku organizacji pozarządowych działających w regionie. Jest ich bowiem bardzo wiele. Niektóre należą do szczególnie aktywnych, a w ich pracę angażuje się wielu prawdziwych społeczników. Inne niestety wciąż pozostają w cieniu. Podczas ostatniego weekendu wszyscy mieli okazję do pochwalenia się swoimi osiągnięciami.

Monika Mura reprezentująca projekt "Wspólnota" podkreśla, że w naszym kraju przez wiele lat aktywność obywatelska była poważnie ograniczana. Nowa sytuacja społeczno - gospodarcza umożliwiła szybki rozwój sektora pozarządowego.
Festiwal rozpoczęto w rybnickiej bibliotece. Odbyło się tam seminarium poświęcone problemom skutecznej współpracy sektora pozarządowego oraz samorządu. W piątkowe popołudnie w boguszowickiej hali MOSiR-u odbył się festyn kulturalno- sportowy. Można było tam zobaczyć m.in. efektowny pokaz samoobrony. Ciekawy był też mecz towarzyski w siatkówkę rozegrany między reprezentantami organizacji samorządowo - pozarządowych Rybnika i powiatu wodzisławskiego.

W sobotę sporo ciekawych imprez odbywało się w radlińskim Miejskim Ośrodku Kultury. Na scenie MOK-u zaprezentowały się m.in. zespoły "Tep", "Big Boys" i "Przytup", chór im. J. Słowackiego i Koło Gospodyń Wiejskich. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych zorganizowało natomiast pokaz mody. Prawdziwym hitem imprezy był autobus internetowy, który gościł m.in. w Radlinie i Rybniku. W środku pojazdu każdy zainteresowany mógł się zapoznać z możliwościami globalnej sieci. Wszystko oczywiście bezpłatnie.

- Nasze biuro mieści się w Rybniku od czerwca 2000 roku. W tym czasie udało nam się m.in. stworzyć bazę danych, w której znalazło się ponad 300 organizacji pozarządowych, działających w Rybniku i powiecie wodzisławskim. Dopiero dzięki nam na przykład władze Rydułtów dowiedziały się, ile organizacji pozarządowych funkcjonuje na ich terenie - mówi Monika Mura.

Działalność funduszu pomogła również w zintegrowaniu środowiska samych społeczników. Dwudniowy festiwal był tego najlepszym dowodem. Monika Mura uważa, że jeśli dzięki imprezie o działalności tych wszystkich zespołów, stowarzyszeń i klubów dowiedziało się choć kilka nowych osób, festiwal spełnił swoją rolę.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto