Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opiekunowie, fizjoterapeuci i pielęgniarki MDPS-u w Rybniku realizowali innowacyjny projekt. Uczyli się, jak najlepiej pomagać podopiecznym

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Ostatnią częścią projektu było jego podsumowanie.
Ostatnią częścią projektu było jego podsumowanie. Piotr Chrobok
Kilkudziesięciu pracowników, stanowiących tzw. biały personel rybnickiego MDPS-u zostało objętych innowacyjnym projektem "Rozwój białych miejsc pracy w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Rybniku poprzez wdrożenie systemu oceny 360 stopni - osób trafiających do instytucjonalnej opieki długoterminowej (DPS)". Projekt jest odpowiedzią na problem dostępności opieki medycznej dla podopiecznych DPS-u.

Rybnik: biały personel MDPS-u wziął udział w innowacyjnym projekcie

Rozwój białych miejsc pracy w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Rybniku poprzez wdrożenie systemu oceny 360 stopni - osób trafiających do instytucjonalnej opieki długoterminowej (DPS). To tytuł innowacyjnego projektu, który w ostatnich miesiącach realizowany był w rybnickim MDPS-ie.

Składał się na niego cykl warsztatów. A wzięło w nim udział kilkudziesięciu pracowników Miejskiego Domu Pomocy Społecznej, którzy stanowią w nim tzw. biały personel. To pielęgniarki, fizjoterapeuci, a także opiekunowie na co dzień zajmujący się jego mieszkańcami. Projekt jest odpowiedzią na problem dostępności opieki medycznej dla podopiecznych DPS-u.

- Zauważane jest w pomocy społecznej "odmedycznienie". To znaczy odchodzenie personelu pielęgniarskiego, ale również opiekunów z DPS-ów do ochrony zdrowia, szpitali, czy Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych - mówi Piotr Mazurek, dyrektor Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku.

Cel projektu: jak najlepiej pomagać mieszkańcom DPS-u

Nowatorski projekt dla personelu MDPS-u w Rybniku miał za zadanie "wyposażyć" pracujący w nim biały personel w taką wiedzę, aby ten umiał w jak największym stopniu pomagać jego mieszkańcom. I to zdaniem dyrekcji MDPS-u, udało się zrobić.

- Udało nam się w tym projekcie połączyć wiedzę lekarza-geriatry ze wsparciem psychologa dla seniorów z naszym Miejskim Domem Pomocy Społecznej - zauważa Piotr Mazurek.

Zgadzają się z tym także sami uczestnicy projektu. - Dzięki tym warsztatom zdobyłyśmy niezbędną wiedzę, która może być przydatna w naszej pracy, zarówno pielęgniarki, jak i opiekunów - zaznacza Danuta Cilulko, kierownik działu pielęgnacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnego rybnickiego MDPS-u, która dodaje, że to bardzo ważne zwłaszcza dla tych ostatnich.

- Opiekun to osoba, które pracują najbliżej mieszkańca (DPS-u - przyp. red). Podczas swojej pracy zauważają oni wiele różnych objawów. Ważne, żeby te zauważone objawy, umiejętnie przekazać lekarzom - zwraca uwagę Danuta Cilulko.

To natomiast jest o tyle ważne, że jak zauważa geriatra - Anna Krynicka-Mazurek - lekarze podczas wizyt nie są w stanie wychwycić zaburzeń, które dotykają mieszkańców DPS-u. - W domu opieki pewne zaburzenia trudniej jest wykryć, bo mieszkańcy nie muszą wykonywać wielu czynności wokół siebie - mówi Anna Krynicka-Mazurek.

Innowacyjny projekt objął też pacjentów

Zrealizowany w MDPS-ie projekt dotyczył nie tylko białego personelu placówki. Częściowo objął on również jego mieszkańców. Zostało nim objętych kilkunastu mieszkańców, którzy byli uczestnikami warsztatów.

Przeprowadzono u nich proste badania, jak chociażby test rysowania zegara. - Na podstawie takiego badania jesteśmy w stanie stwierdzić, czy są zaburzone funkcje poznawcze mieszkańca - zauważa Anna Krynicka-Mazurek.

Wśród zaangażowanych również miasto

Do projektu oprócz personelu i pacjentów MDPS-u w Rybniku, włączyło się także samo miasto. I to nie tylko z tego względu, że sprawuje nad placówką kontrolę. Jak przekonuje wiceprezydent Rybnika, Piotr Masłowski wdrożenie projektu w rybnickim MDPS-ie było związane z zauważalnym starzeniem się ludności miasta.

- Sytuację demograficzną Rybnika cechuje wzrastający udział ludności w wieku poprodukcyjnym w stosunku do pozostałych grup wiekowych. Widoczny jest stopniowy proces demograficznego starzenia się ludności miasta. Oznacza to wzrost zapotrzebowania na usługi dedykowane osobom starszym, głównie usługi opiekuńcze i w inne w zakresie ochrony zdrowia - mówi Piotr Masłowski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto