Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka Juliusz dla najlepszej biografii. W Rybniku czekają na zgłoszenia autorów i ich dzieł

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Nagroda Literacka Juliusz przyznawana jest za najlepszą biografię od 2019 roku
Nagroda Literacka Juliusz przyznawana jest za najlepszą biografię od 2019 roku ARC UM Rybnik
Do 15 marca zgłaszać można kandydatów do ósmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Nagroda to wyróżnienie przyznawane od kilku lat w Rybniku dla najlepszej biografii napisanej i wydanej po polsku w roku poprzednim. Triumfatorami w poprzednich latach byli m.in. Artur Domosławski i Marta Grzywacz.

Nagroda Literacka „Juliusz” ma już kilkuletnią tradycje. Po raz pierwszy przyznana została w roku 2016. Przez pierwszy trzy lata nagradzano najlepsze- zdaniem kapituły książki - niezależnie od tego czy była to proza czy tomik poezji. Od roku 2019 zasady uległy zmianie i nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

- Ogólnopolska nagroda na najlepszą biografię powstała w Rybniku na kanwie jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce czyli Rybnickich Dni Literatury. Nagroda po 7 edycjach stała się rozpoznawalną marką i na stałe wpisała Rybnik na mapę miast, dla których rozwój i promowanie czytelnictwa jest ważne - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Zgodnie z regulaminem, na zgłoszenia czekamy do 15 marca, pierwsze książki już wpływają. - Książki do konkursu mogą zgłaszać między innymi wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim, a także członkowie kapituły konkursowej. Spośród nadesłanych książek tegoroczna kapituła do 30 czerwca 2023 r. wybierze 5 nominowanych biografii, natomiast zwyciężczynię lub zwycięzcę poznamy na gali, która odbędzie się 21 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Laureat otrzyma 50.000 zł oraz statuetkę, jak również zaproszenie do prac przyszłorocznej kapituły - informuje Julia Wójcik, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.

Zawężenie Nagrody do gatunku, jakim jest biografia, okazało się bardzo trafne – zwróciło większą uwagę na Nagrodę w Polsce. Biografie są też bardzo chętnie czytane, inspirują, skłaniają do porównań, przywracają pamięć o postaciach historycznych, wyjątkowych. - Otwieramy kolejną edycję Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” w niezwykłej, granicznej sytuacji – jurorzy będą wybierać najlepsze biografie roku 2022, roku wojny. Wojny, która zniszczyła życie dziesiątek milionów ludzi, a wielu z nich przygnała do nas. Wojny, która przewartościowała nasze wybory: dziś na nowo zastanawiamy się, skąd się bierze zło, czym jest dobro, skąd czerpać siłę. Na czym polega sens życia, czym jest wspólnota. Wojny, która większość z nas napawa lękiem o przyszłość. Ale też wojny, która przypomina, że warto doceniać każdą dobrą chwilę życia. W tej sytuacji biografie są jak powieści ze znanej definicji Stendhala: to „zwierciadła przechadzające się po gościńcu. Raz odbija lazur nieba, to błoto przydrożnej podróży”. Warto je uważnie czytać: przypominają, że nie jesteśmy jedyni ze swoim cierpieniem, wplątaniem w Historię, zmaganiem się ze złem. Nie dają zapomnieć, że przed nami byli inni – ze swoim życiem i swoją wyjątkowością. A w ich życiu, oprócz cierpienia, zawsze była radość i przyjemność - wskazuje Aleksandra Klich, Sekretarz Kapituły ubiegłorocznej edycji Nagrody.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto