Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na spacer, przejażdżkę rowerową. Otwierają zaporę nad zalewem w Rybniku-Stodołach

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Zalew rybnicki
Zalew rybnicki ARC PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna
To jedno z ulubionych miejsc rybniczan! Obowiązkowy punkt na mapie wiosennych spacerów, gdzie zmierzają miłośnicy jazdy na rowerach, hulajnogach i rolkarze. Od soboty, 26 marca znów będzie można wejść na zaporę nad zalewem rybnickim w rybnickiej dzielnicy Stodoły.

Od 26 marca zapora czołowa zbiornika wodnego należąca do Elektrowni Rybnik ze spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zostanie otwarta dla spacerowiczów oraz rowerzystów po corocznym zamknięciu na okres zimowy - taki komunikat wydała spółka będąca właścicielem obiektu. To oznacza, że miłośnicy wszelakich aktywności - spacerowicze, miłośnicy jazdy na rowerach czy hulajnogach - znów będą mogli na tamę wejść.

Zapora czołowa powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej elektrowni i podobnie jak elektrownia kończy w tym roku 50 lat. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik zakładu zwany Zalewem Rybnickim, który jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu osób. Ma on długość ok. 7 km i mieści niemal 22 mln m3 wody.

Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce – to tutaj rozpoczyna się co roku letni sezon żeglarski. Na jego wodach odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie, natomiast wokół zbiornika zlokalizowane są wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe.

Zalew Rybnicki położony na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą to jedno z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko ptaki związane ze środowiskiem wodnym, ale także ptaki szponiaste i wróblowate. Poza rzadkimi gatunkami wymienionymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jak perkozek, wodnik, czy bączek, pojawiają się tutaj gatunki pospolite: mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto