Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci potrzebują ruchu. Połącz naukę ze sportem. W Rybniku są klasy interdyscyplinarne

OPRAC.: MP, AK
Od dłuższego czasy naukowcy apelują, aby zapewnić naszym pociechom jak najwięcej ruchu. Padają tezy, firmowane przez WHO – Światową Organizację Zdrowia, że osoby urodzone w XXI wieku będą żyły krócej niż ich rodzice. Wpływ na taki stan rzecz ma również brak świadomości, jak degradujący dla dziecięcego ciała i umysłu jest siedzący tryb życia.

Dzieci potrzebują ruchu. Połącz naukę ze sportem

Od dłuższego czasy naukowcy apelują, aby zapewnić naszym pociechom jak najwięcej ruchu. Padają tezy, firmowane przez WHO – Światową Organizację Zdrowia, że osoby urodzone w XXI wieku będą żyły krócej niż ich rodzice. Wpływ na taki stan rzecz ma również brak świadomości, jak degradujący dla dziecięcego ciała i umysłu jest siedzący tryb życia.

Odpowiednia dawka codziennej aktywności ruchowej rozwija u dziecka układ krążenia i oddechowy, powodując lepsze dotlenienie i odżywienie wszystkich komórek ciała – wśród nich – mózgu. O niepokojącej tendencji deficytów aktywności ruchowej, znawcy tematu alarmują już od wielu lat. Dopiero jednak okres ograniczeń związanych z pandemią coronavirusa uświadomił wielu rodzicom, jak duże potrzeby ruchowe mają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym i jak uciążliwy jest brak możliwości zaspokajania tych potrzeb.

Klasy interdyscyplinarne

Dla większości populacji najmłodszych członków naszego społeczeństwa, to szkoła jest podstawowym miejscem aktywności ruchowej. To szkoła, poprzez obowiązkowe lekcje wychowania fizycznego, czy też dodatkowe zajęcia sportowe, umożliwia zaspokajanie tych potrzeb. Warto więc w okresie trwającej rekrutacji do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przyjrzeć się pod tym kątem ofercie edukacyjnej.

Na bardzo ciekawe rozwiązanie zdecydowała się rybnicka Szkoła Podstawowa nr 31, która na I poziomie kształcenia (klasy I-III) tworzy klasy interdyscyplinarne.

– W naszej szkole funkcjonują klasy sportowe i mistrzostwa sportowego zarówno na I jak i na II etapie edukacyjnym. Zwłaszcza oferta edukacyjna dla klas 1-3 wydaje się być atrakcyjna. Już od dwóch lat prowadzony jest nabór do oddziałów nauczania wczesnoszkolnego o prekursorskim w skali kraju profilu interdyscyplinarnym – mówi Paweł Kaszyca, dyrektor placówki.

Dziewczynki i chłopcy w ramach 10 godzin wychowania fizycznego, biorą udział w zajęciach z rożnych dyscyplin sportu. Obowiązkowa ilość godzin zajęć nauczania wczesnoszkolnego jest uzupełniona zajęciami z gimnastyki – akrobatyki, judo, lekkiej atletyki, aerobiku i piłki nożnej. Wszystkie zajęcia odbywają się na terenie szkoły i prowadzone są przez specjalistów z danej dyscypliny. Harmonijny rozwój intelektualny i fizyczny dziecka, bez nacisku na specjalistyczne ukierunkowanie sportowe, to cel główny koncepcji funkcjonowania tych klas – mówi Kaszyca.

Ważna kontynuacja

Zajęcia specjalistyczne ukierunkowane na konkretną dyscyplinę sportu SP 31 oferuje na drugim etapie edukacyjnym.

– W tym roku szkolnym funkcjonują już klasy sportowe i mistrzostwa sportowego w klasach 6-8. Trwa nabór do klas 4-6. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że SP 31 wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku, gdzie funkcjonują również klasy sportowe o profilu piłki nożnej i siatkówki na poziomie licealnym. Spora część absolwentów SP 31 kontynuuje naukę w V LO w ramach tego samego zespołu szkół – dodaje dyrektor SP 31, informując jednocześnie, że nabór do klasy I interdyscyplinarnej trwa do 3 czerwca, a do klas IV-VIII do 5 czerwca.

Warto dodać, że Miasto Rybnik jest w trakcie wprowadzania programu pn. Centralne Szkolenie Piłkarskie Dzieci i Młodzieży, które w dużej mierze będzie oparty o ZS nr 3.

Prosty wybór

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto zapisać dziecko do klasy sportowej. Lech Kowalski, nauczyciel z Zespołu Szkół Sportowych i trener siatkówki, przekonuje, że tak.

– Moim zdaniem wybór klasy sportowej ma wiele aspektów. Skupiłbym się na trzech: sportowym, zdrowotnym i na rozwoju osobistym, czyli inaczej mówiąc: sukcesie, zdrowiu i charakterze – mówi Kowalski i dodaje:

– Aspekt sportowy jest oczywisty. Uzdolnieni ruchowo chłopcy i dziewczęta szukają możliwości rozwoju swoich talentów. Klasy sportowe umożliwiają w usystematyzowany sposób połączyć naukę z treningiem sportowym. Na dzień dzisiejszy jest to najlepsze połączenie – przekonuje nauczyciel ZSS, zauważając jednocześnie, że większość finalistów młodzieżowych mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach to uczniowie klas sportowych. Zdaniem Kowalskiego, nie każdy uczeń klasy sportowej zdobędzie medal, ale każdy może rozwinąć swoje zdolności i przeżyć fantastyczną przygodę.

Gdzie szukać informacji

Klasy sportowe otwierane są w szkołach na wniosek klubów sportowych. W Rybniku oferta jest dość spora. Są klasy o profilu siatkówki, koszykówki, lekkoatletyki, judo, żeglarstwa, piłki nożnej czy szachów. Warto zapytać w klubie, czy prowadzi klasę sportową. Szczegółowych informacji udziela także Wydział Edukacji UM w Rybniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

XIX Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej "Caban Cup" w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto