Dyrektor Sanepidu w Rybniku: "Z 740 uczniów ILO w Rybniku na kwarantannie jest około 60 uczniów z rodzinami"

Redakcja
W ILO W RYBNIKU ZAWIESZONO ZAJĘCIA STACJONARNE Z POWODU KORONAWIRUSA
W ILO W RYBNIKU ZAWIESZONO ZAJĘCIA STACJONARNE Z POWODU KORONAWIRUSA Aleksander Król
W tym tygodniu w kilku rybnickich szkołach w związku z potwierdzonymi przypadkami zarażeń na koronawirusa wśród uczniów lub nauczycieli kwarantanną zostali objęci uczniowie, którzy mieli kontakt z chorymi. Praktycznie w każdej szkole zastosowano inne rozwiązanie – np. w ZSP nr 6 cała klasa została objęta kwarantanną, w ZSP3 tylko uczniowie siedzący w ławkach najbliżej osoby chorej, a w I LO początkowo cała jedna klasa plus 25 uczniów z dwóch innych klas a ostatecznie w ogóle zawieszono zajęcia. Skąd ta dowolność? Nie ma twardego przepisu nakazującego, by np. cała klasa poszła na kwarantannę? Rozmawiamy z Michałem Dudkiem, dyrektorem Sanepidu w Rybniku, który odpowiada na trudne pytania.

Dyrektor Sanepidu w Rybniku: "Z 740 uczniów ILO w Rybniku na kwarantannie jest około 60 uczniów z rodzinami"

W tym tygodniu w kilku rybnickich szkołach w związku z potwierdzonymi przypadkami zarażeń na koronawirusa wśród uczniów lub nauczycieli kwarantanną zostali objęci uczniowie, którzy mieli kontakt z chorymi. Praktycznie w każdej szkole zastosowano inne rozwiązanie – np. w ZSP nr 6 cała klasa została objęta kwarantanną, w ZSP3 tylko uczniowie siedzący w ławkach najbliżej osoby chorej, a w I LO początkowo cała jedna klasa plus 25 uczniów z dwóch innych klas a ostatecznie w ogóle zawieszono zajęcia. Skąd ta dowolność? Nie ma twardego przepisu nakazującego, by np. cała klasa poszła na kwarantannę?

Bardzo indywidualnie podchodzimy do tematu, w zależności od stopnia ryzyka. W przypadku, o którym mowa (red. ZSP nr 3 kwarantanną objęci zostali uczniowie siedzący w ławkach przed, za I z boku chorej osoby) uczennica, u której stwierdzono COVID19 była bardzo krótko w szkole, przyszła na jedną lekcję, by napisać sprawdzian. Wzięliśmy pod uwagę rozstawienie ławek i stosowane w szkole zabezpieczenia, podjęliśmy decyzję w oparciu o wytyczne oraz informację przekazane przez dyrektora.

Nie można literalnie przenieść rozwiązań ze szkoły A do szkoły B. W każdym przypadku trzeba indywidualnie ocenić ryzyko zarażenia innych osób. Kluczowy jest wywiad przeprowadzony przez inspekcję sanitarną.

Czyli nie ma takiego przepisu, który nakazałby np. objąć kwarantanną całą klasę?

Na naszej stronie internetowej zamieszczone są wskazania Ministra Edukacji Narodowej przygotowane wspólnie z GIS określające ogólne ramy. Jeszcze raz powtarzam, musimy podchodzić do każdej sprawy indywidualnie.

W przypadku uczniów rybnickich szkół, w których pojawił się koronawirus to są te same kwarantanny, którymi np. objęci byli górnicy? Na przykład przyjeżdża policja I sprawdza, czy siedzą w domach?

Jeżeli ktoś jest na kwarantannie to jest wprowadzony do systemu. I wówczas wszystko odbywa się tak jak na normalnej kwarantannie, przyjeżdża policja.
Ale kwintesencją jest odosobnienie, osoba na kwarantannie nie może opuszczać domu i przyjmować innych, by nie stwarzać ryzyka. Ma obowiązek przebywania w miejscu kwarantanny i to może sprawdzić policja.
Natomiast pozostali uczniowie mają jedynie nadzór epidemiologiczny, czyli mają się sami obserwować.

Czyli 740 uczniów ILO im Powstańców Śląskich, gdzie z powodu koronawirusa zostały zawieszone zajęcia stacjonarne, nie jest objętych kwarantanną?

Nie. W I LO zachorowało kilku nauczycieli i uczeń. Z grupy 740 uczniów ILO w Rybniku na kwarantannie jest około 60 uczniów z rodzinami, reszta ma nadzór epidemiologiczny i nauczanie zdalne.

Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone, póki co, w dniach 1 i 2 października. Co dalej – decyzję podejmiemy po weekendzie, bo akurat w weekend kończy się okres 10 dni od daty ostatniego kontaktu z osobą zarażoną.

Warto dodać, że zajęć w szkole nie zawiesza dyrektor Sanepidu, a dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii inspektora sanitarnego, kuratorium i organu założycielskiego. Ostateczną decyzję podejmuje dyrektor.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie