Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dezynfekują szkoły w Rybniku i autobusy by chronić przed koronawirusem

Aleksander Król
Aleksander Król
Arkadiusz Biernat
Koronawirus w Rybniku. We wtorek (10 marca) w województwie śląskim już 8 osób jest hospitalizowanych, w kwarantannie 89, a pod nadzorem sanitarnym znajduje się 737. W Rybniku wprowadzane są szczególne środki ostrożności. Dezynfekowane są zamknięte w poniedziałek szkoły a także autobusy ZTZ.

Dezynfekują wszystkie szkoły w Rybniku i autobusy by chronić przed koronawirusem

We wtorek (10 marca) w województwie śląskim już 8 osób jest hospitalizowanych, w kwarantannie 89, a pod nadzorem sanitarnym znajduje się 737.

- Próbki pobrane od osób z Rybnika, przebywających w kwarantannie pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych, wykazały wynik ujemny. Czekamy jeszcze na wyniki od osoby, która przebywa poza województwem. Stan pięciu pacjentów, hospitalizowanych na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu, jest dobry. Do tej pory na terenie województwa nie odnotowano nowych przypadków zakażeń - informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

5 pacjentów u których potwierdzono koronawirusa, przebywających w szpitalu w Raciborzu to mieszkańcy Rybnika.
W Rybniku wprowadzane są szczególne środki ostrożności.

W Rybniku zamknięto w poniedziałek 9 marca trzy szkoły (SP9, ZSnr3, ZSP14). Teraz trwa ich dezynfekcja.

- To odbywa się sukcesywnie. Nie wszystkie zamknięte szkoły na raz są dezynfekowane, bo nie ma aż tylu firm, które to robią. Jednak do końca tygodnia dezynfekcja zostanie przeprowadzona we wszystkich trzech szkołach - mówi nam Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

W placówkach w ramach dezynfekcji wykonuje się m.in. tzw. "zamglenie".

Środki ostrożności wprowadzono też w pozostałych szkołach w mieście. Panie sprzątaczki zwracają szczególną uwagę na czyszczenie klamek, poręczy i innych powierzchni, które dotykają dzieci.

Od ubiegłego tygodnia dezynfekowane są autobusy ZTZ.

- Operatorzy wykonujący usługi na zlecenie Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku są odpowiedzialni za tabor, którym realizują zadania przewozowe - tłumaczy Łukasz Kosobucki, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku, dodając, że w związku z zagrożeniem wynikającym z pojawienia się koronawirusa zwracana jest szczególna uwaga na czyszczenie tych powierzchni, z którymi stykają się pasażerowie i kierowcy czyli: poręcze, kasowniki, przyciski do otwierania drzwi.

- Powyższe działania mają charakter profilaktyczny. Jednocześnie informujemy, że ZTZ na bieżąco monitoruje szczegółowe wytyczne dotyczące zapobieganiu i przeciwdziałaniu zagrożeniu, które znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Prosimy o monitorowanie tych informacji i również o stosowanie się do nich - dodaje dyrektor ZTZ w Rybniku.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w państwie, w którym występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszaj się do przychodni POZ!

Całodobowa Infolinia Sanepidu w Rybniku na temat koronawirusa:
tel. 508 450 028

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Rybniku, ul. Kpt. L. Janiego 1

Najważniejsze zalecenia:

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto