MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze za promocję szczepień dla KGW. Nowy pomysł rządu na popularyzację szczepionek przeciwko COVID-19. Czy koła z powiatu wezmą udział?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Konkursowi ogłoszonemu przez rząd i ministerstwo zdrowia patronuje premier Mateusz Morawiecki.
Konkursowi ogłoszonemu przez rząd i ministerstwo zdrowia patronuje premier Mateusz Morawiecki. arc.
Pieniądze za promocję szczepień dla KGW. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą otrzymać koła gospodyń, które podczas zorganizowanego festynu zaszczepią największą liczbę osób. W powiecie rybnickim, gdzie liczba zaszczepionych nie powala na kolana, a działających kół gospodyń jest sporo, KGW są podzielone. Część z nich planuje przyłączyć się do akcji, inne nie zamierzają.

Pieniądze za promocję szczepień dla KGW. Nowy pomysł rządu na popularyzację szczepionek przeciwko COVID-19. Czy koła z powiatu wezmą udział?

Wsparcie finansowe dla kół gospodyń wiejskich - to najnowszy pomysł rządu i resortu zdrowia mający zachęcić ludzi do szczepień przeciwko COVID-19. Na czym dokładnie polega? KGW będą mogły zorganizować festyny, w trakcie których ich uczestnicy mieliby okazję zaszczepić się przeciwko COVID-19.

- Za zrealizowanie jednego festynu informacyjnego do 30 września 2021 roku można otrzymać 8 tysięcy złotych. Wysokość tego wsparcia nie zależy od liczby osób zaszczepionych podczas takiego wydarzenia - informuje odpowiedzialna za nabór wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Koła gospodyń mogą w sumie zorganizować trzy takie wydarzenia, za które zgarną 24 tysiące złotych. Gospodynie z małych gmin i powiatów mogą liczyć jeszcze na dodatkowe pieniądze, ale te są uzależnione od efektywności szczepień.

- Koła gospodyń wiejskich otrzymają premię za każdą osobę zaszczepioną pierwszą dawką podczas wydarzenia. To premia w wysokości: 15 złotych za zaszczepienie pierwszą dawką osoby w wieku poniżej 60. roku życia i 30 złotych za zaszczepienie pierwszą dawką osoby w wieku powyżej 60. roku życia - podaje z kolei rządowa strona gov.pl.

Warunkiem otrzymania premii jest jednak zaszczepienie minimum 100 osób pierwszą dawką w trakcie trwania wydarzenia.

Najlepsze festyny i najlepsze zdjęcia. Będą nagrody

Na tym jednak nie koniec. Rząd wraz z Ministerstwem Zdrowia organizuje także konkurs na 1000 najlepszych festynów w Polsce. Jakie kryteria oceny przyjmą? Jedno: według liczby zdobytych punktów za szczepienia. KGW otrzymywać będą po dwa punkty za każdą osobę zaszczepioną powyżej 60. roku życia i po jednym za każdą zaszczepioną osobę poniżej tego wieku. Koło, które zbierze najwięcej punktów, może wygrać aż 100 tysięcy złotych.

Na nagrody mogą liczyć też autorzy najładniejszych zdjęć wykonanych w trakcie festynu KGW. Najładniejsza fotografia może uzyskać nagrodę pieniężną w postaci 25 tysięcy złotych. Sto najlepszych zdjęć otrzyma po 1,5 tysiąca złotych.

Czy nowy pomysł rządu spotkał się z entuzjazmem wśród kół gospodyń? Sprawdziliśmy. W powiecie rybnickim, na terenie którego prężnie działają koła gospodyń, liczba osób zaszczepionych jest jedną z najmniejszych w całym województwie śląskim. Dwie dawki szczepionki przyjęło tutaj niespełna 12 tysięcy osób. Dzienna liczba szczepień wynosi obecnie 60 osób i ma tendencję spadkową.

Tylko 7 proc. zaszczepionych w powiecie rybnickim

Punktów szczepień w powiecie nie brakuje, ale mimo to procentowo, na zamieszkałym przez około 80 tysięcy mieszkańców obszarze, w pełni zaszczepionych jest niecałe 7 proc. osób.

Czy KGW z powiatu rybnickiego mają zamiar organizować festyny i popularyzować w ten sposób szczepienia? Maria Faucz z koła gospodyń wiejskich w Gaszowicach przyznaje, że jej koło do spółki z gminą ma w planach takie przedsięwzięcie.

- 21 sierpnia odbędzie się u nas festyn gminny połączony z dożynkami. Chcemy wówczas zachęcać do szczepień - tłumaczy Maria Faucz.

W trakcie festynu miałyby się odbywać koncerty, a członkinie koła zaoferowałyby chętnym między innymi kulinarne przysmaki. - Będziemy sprzedawały wypieki, ciasta, tradycyjny chleb z masłem czosnkowym i smalcem - dopowiada pani Maria.

Co KGW z Gaszowic zrobi z ewentualnie wygranymi pieniędzmi? - Przeznaczymy je najprawdopodobniej na potrzeby koła. Może zorganizujemy jakąś wycieczkę - dodaje Maria Faucz.

Festyn organizowany wspólnie przez KGW, radę sołecką i lokalne stowarzyszenie planowany jest również w Bełku. Na razie nie wiadomo jednak, czy będzie mu towarzyszyć akcja szczepień.

- Na chwilę obecną planujemy festyn, ale nie mogę zapewnić, że będzie on połączony ze szczepieniami - wyjaśnia Krystyna Gawlik z KGW Bełk.

Planów zorganizowania festynu popularyzującego szczepienia nie ma za to KGW z Dębieńska. - Nie planujemy takiego przedsięwzięcia - mówi krótko Ernestyna Kubecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto