Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarna jak węgiel ściana i do tego czerwona cegła. Zobacz niezwykły budynek w Rybniku

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Częściowo czarna elewacja robi wrażenie. Jeśli do tego dodamy pozostałe ściany z czerwonej, zabytkowej cegły, nietypową konstrukcję budynku - to mamy jednej z najciekawszych pod względem architektury i pod względem wizualnym budynek w mieście. Mowa o odnowionej kamienicy w ścisłym centrum Rybnika, położonej przy ulicy Chrobrego. Budynek w środę, 8 września, nowatorski budynek oficjalnie zaprezentowano.

Kamienica przy Chrobrego po remoncie wygląda naprawdę imponująco. Przede wszystkim rzuca się w oczy jej elewacja zewnętrza. Od strony ruchliwej ulicy Chrobrego to kamienica z czerwone cegły, jakich w Rybniku nie brakuje. Od strony dziedzińca jednak elewacja nie dość, że ma kolor czarny, to jeszcze ma niejednorodny front. Wykonana została z płyt ze specjalnego, czarnego sztucznego tworzywa. To niezwykle trwały materiał, odporny na wodę i szczelny. Niektóre "segmenty" budynku są nieco wysunięte w przód, co umożliwiło na przykład stworzenie w tych wysunięciach ładnych tarasów i balkonów. Całość jest niezwykle efektowna.
- Ten projekt był dla nas niezwykle interesującym wyzwaniem – mówi Paweł Kuczyński z Architekt Studio. – Wymyśliliśmy sobie pomysł, nawiązujący do starej, zabytkowej, pogórniczej cegły, która co nie wszyscy wiedzą, jest czarna w środku. Takie cegły, z okolic Niedobczyc i kopalni Rymer mają środek czarny, stąd pomysł polegający na stworzenia węgla w cegle. Postanowiliśmy zostawić dla następnych pokoleń cegłę z zabytkowej elewacji z przodu budynku, a od tyłu zaprojektowaliśmy nowoczesny, czarny budynek, godny XXI wieku. Przez to połączenie dwóch światów powstało coś wyjątkowego i zaskakującego – dodaje architekt.
Kamienica przy ul. Bolesława Chrobrego 13 zmodernizowana została przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii – z murami zewnętrznymi połączone zostały wykonane na miarę moduły mieszkaniowe. Powstało w ten sposób 8 mieszkań o metrażu od 54 m2 do 84 m2. Frontowa ściana kamienicy zachowała historyczne walory obiektu. - Z uwago, na fakt, iż moduły pozwalają nieco na eksperymenty z kształtem bryły budynku, mamy te wysunięcia, które nadają temu budynkowi charakter - mówi architekt.
Moduły mieszkaniowe, które tworzą wnętrze, zostały wprowadzone do budynku od góry i zespojone ze stawianymi ścianami. Pierwotna koncepcja zakładała, że stare ściany kamienicy zostaną zachowane, kiedy jednak rozpoczęły się faktyczne prace, okazało się, że są one za słabe i trzeba je było rozebrać i połączyć na nowo. - Elewacja zewnętrzna została rozebrana, cegły oczyszczono i jedną po drugiej układaliśmy od nowa - mówi Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.
Wykonawcą zadania za 5,7 mln zł było wybrane w przetargu żorskie konsorcjum firm: BEN-BUD Sp. z o.o. (lider) i BEN-BUD Janusz Benisz. - Ta technologia, czyli budowa w oparciu o moduły kontenerowe jest coraz bardziej popularna. Dla mnie była to pierwsza realizacja tego typu, ale myślę, że taki jest trend i tak się będzie w niedalekiej przyszłości budować - podkreśla Janusz Benisz, wykonawca inwestycji.
W niemal identyczny sposób - czyli z zastosowaniem modułów mieszkaniowych, remontowany będzie teraz budynek miejski położony w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, przy ulicy Przemysłowej.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto