Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwierć wieku temu elektrownia w Rybniku stała się osobną spółką Skarbu Państwa

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Dla pracowników jednego z największych zakładów w mieście dzień 24 września dokałdnie 25 lat temu był doniosłym wydarzeniem. Tego dnia, 1996 roku nastąpiła komercjalizacja elektrowni "Rybnik". Zamiast zarządzanego centralnie zakładu utworzono jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa Elektrownia "Rybnik" S.A. i już 1 października wpisano do rejestru Sądu Rejonowego w Katowicach. Zobaczcie unikatowe zdjęcia pokazujące historię tego zakładu.

Elektrownia w Rybniku w tej formie, jako spółka państwowa, funkcjonowała przez pięć kolejnych lat. Dopiero w 2001 roku za 120 mln dolarów konsorcjum Electricite de France (EDF) i niemieckiego EnBW kupiło wspólnie 35 proc. akcji Elektrowni Rybnik. W ciągu kolejnego roku wykupili pakiet kontrolny akcji spółki. To była gigantyczna transakcja.

Ważne daty w historii elektrowni w Rybniku

W kolejnych dekadach w będącym w rękach francuskiego koncernu zakładzie realizowano kolejne inwestycje. I tak w roku 2008 oddano do użytku pierwszą instalację IMOS czyli Instalację Mokrego Odsiarczania Spalin. Cztery lata później nastąpiła zmiana nazwy firmy z Elektrownia „Rybnik” S.A. na EDF Rybnik S.A. To był okres, gdy zaczynało się w mieście mówić o konieczności realizacji nowej, gigantycznej inwestycji w rybnickim zakładzie, czyli budowie nowego bloku energetycznego. Budowa bloku o mocy 900 MW miała być inwestycją jeśli nie stulecia, to na pewno półwiecza. Mowa była o tym, że w zasadzie nowy blok, to będzie nowa, osobna elektrownia. Przy jej budowie pracę miało mieć zapewnionych 200 ośób, a oddaniu bloku do użytku planowano na 2018 rok. W sąsiedztwie istniejącego zakładu poczyniono nawet pierwsze prace – wyrównywano teren, przygotowywano działkę pod budowę fundamentów bloku i turbiny. Kwoty też porażały – na budowę właściciel elektrowni, spółka EDF chciał wydać blisko 2 miliardy euro.

Nie będzie nowego bloku

Borykający się jednak z kłopotami Francuzi ostatecznie z inwestycji zrezygnowali, wyremontowali jedynie działające już w zakładzie najstarsze bloki i w roku 2016 rozpoczęli negocjacje w sprawie sprzedaży zakładu firmie z Czech. Te plany zablokował jednak polski rząd, który zdecydował się w roku 2017 kupić zakład w Rybniku i włączyć go w struktury spółki PGE Energia Ciepła. Od roku 2020 elektrownia funkcjonuje w strukturach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – utworzenie PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik. Ostatnie ważne wydarzenie w działalności zakładu przypada na sierpnie tego roku, kiedy to nastąpiło wyłączenie bloków nr 1 i 2 Elektrowni Rybnik. Obecnie zakład posiada sześć bloków energetycznych o łącznej mocy wytwórczej 1350 MW.
Wspomniane bloki swoje już odsłużyły. Pierwszy z nich uruchomiony został bowiem dokładnie 31 grudnia 1972 roku, a drugi 31 maja 1973 roku. Pierwszy wybudowano i oddano do eksploatacji po sześciu latach od zatwierdzenia planów budowy elektrowni w Rybniku. Okoliczni mieszkańcy zostali poinformowani oficjalnie o budowie elektrowni na zebraniu zorganizowanym w październiku 1967 roku. Planowanym terminem zakończenia prac miał być rok 1980.

Jak budowano rybnickie morze?

Równolegle z budową zakładu rozpoczęły się prace przy budowie zbiornika wodnego, czyli dzisiejszego rybnickiego morza. - Prace przy budowie elektrowni i zbiornika trwały równolegle. To była bardzo innowacyjna jak na tamte czasy inwestycja. Inżynier Karaś, jeden z budowniczych, wcześniej budował zapory na Solinie, podobnie jak firma z Rzeszowa, którą tu na miejsce ściągnięto – wspominał kilka lat temu w rozmowie z nami pan Henryk, jeden z budowniczych zalewu. - Naciski na realizację tej inwestycji były ogromne, chyba nawet większe niż przy budowie elektrowni. Bo też elektrownia bez samego zbiornika nie była w stanie funkcjonować. Mieliśmy jasno powiedziane: trzeba zrobić wszystko, choćby tylko do minimalnego poziomu wody, by elektrownia mogła zacząć pracować – podkreślał. Jak już wcześniej wspomnieliśmy pierwszy blok rybnickiego zakładu rozpoczął pracę dokładnie 31 grudnia 1972 roku. Jest to data, którą uznajemy za początek działania rybnickiej elektrowni. W ciągu następnych 13 miesięcy oddano do użytku kolejne trzy bloki. W 1978 roku rozpoczęły produkcję tzw. bloki drugiego etapu, czyli bloki od 5 do 8.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto