Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będzie drożej na rybnickich parkingach. Od czerwca podwyżka opłat. Zdrożeją postoje na godziny i parkowanie abonamentowe. O ile?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Podwyżki na parkingach w Rybniku będą dotyczyć wszystkich parkingów, którymi zarządza miasto.
Podwyżki na parkingach w Rybniku będą dotyczyć wszystkich parkingów, którymi zarządza miasto. Piotr Chrobok
1 czerwca wejdzie w życie podwyżka opłat parkingowych w Rybniku. Użytkownicy parkingów muszą liczyć się z wyższymi cenami zarówno jeśli chodzi o parkowanie na godziny, jak i postoje abonamentowe. Na taryfę ulgową w postaci niższych opłat mogą jednak liczyć rybniczanie posiadający "Rybkę", czyli Rybnicką Kartę Mieszkańca.

Od czerwca drożej na parkingach w Rybniku

Szykują się większe wydatki dla kierowców, korzystających z rybnickich parkingów miejskich. Władze Rybnika zapowiedziały podwyżkę opłat za parking. Ma ona wejść w życie od 1 czerwca. Jak wynika z nowego cennika zdrożeją zarówno postoje godzinowe, jak i parkowanie abonamentowe.

Jeśli chodzi o te pierwsze, cena wzrośnie o okrągłą złotówkę. Dotychczasowe 2,50 zł za godzinny postój zostanie zastąpione przez 3,50 zł. Każda kolejna godzina również będzie kosztować 3,50 zł. To oznacza, że za parking na dwie godziny, kierowcy zapłacą 7 zł, na trzy godziny - 10,50 zł.

W przypadku miesięcznych abonamentów - będą one droższe o równo 50 złotych. Jak informuje rybnicki Urząd Miasta, o tyle więcej trzeba będzie zapłacić przy zakupie abonamentu ogólnodostępnego na wszystkie miejskie parkingi, jak i kupując abonament na konkretny parking.

Koszt abonamentu dotyczące wszystkich parkingów w mieście wzrośnie z 200 do 250 złotych, zaś opłata za parkowanie na konkretnym parkingu zdrożeje z obecnych 90 do 150 złotych. Wprowadzone podwyżki są w Rybniku tłumaczone inflacją.

- Podwyżki cen za parkowanie spowodowane są ogólną sytuacją w kraju i inflacją. Niestety także Rybnik nie uniknął podwyżek usług, za które odpowiada miasto - wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Niższe opłaty za parkingi dla posiadaczy Rybnickiej Karty Mieszkańca "Rybka"

Uniknąć podwyżek przynajmniej w pewnym stopniu będą mogli jednak mieszkańcy Rybnika. Jest tylko jeden warunek. Jaki? Muszą być posiadaczami Rybnickiej Karty Mieszkańca "Rybka", do której założenia zachęcają władze miasta.

- Wprowadzenie programu Rybnickiej Karty Mieszkańca - "Rybki" jest uhonorowaniem wszystkich osób mieszkających w Rybniku i płacących tutaj swoje podatki - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, dodając, że wraz z nią rybniczanie zapłacą mniej za abonamenty parkingowe, ale też za usługi sportowe i kulturalne.

Wprawdzie z nią rybniczanie zapłacą mniej, ale w porównaniu do wcześniejszych cen też będzie to więcej. - Cena opłaty abonamentowej za parkowanie na jednym wybranym parkingu została podwyższona o 10 zł za miesiąc w przypadku posiadaczy karty miejskiej "Rybka" - mówi Agnieszka Skupień.

Nieco mniej, bo o 5 zł więcej zapłacą z kolei za abonamenty w każdym przypadku posiadacze Karty Dużej Rodziny, a także parkujący na terenie Kampusu przy ul. Rudzkiej studenci, wykładowcy i przedsiębiorcy. Dla nich ceny wzrosną z 45 do 50 zł miesięcznie.

Wyższy o 5 zł będzie też abonament dla posiadających "Rybkę" mieszkańców obszaru centrum, dla których opłata abonamentowa za parkingi także zdrożeje z 45 do 50 zł.

Jednocześnie nawet posiadanie Rybnickiej Karty Mieszkańca nie uchroni rybniczan przed większymi opłatami za jednorazowe parkowanie, jak również za abonament dotyczący wszystkich miejskich parkingów. W tych przypadkach ceny będą wynosić wspomniane 3,50 zł za każdą godzinę i 250 zł za miesiąc.

Podwyżki najbardziej odczują przyjeżdżający do Rybnika, mieszkańcy powiatu i sąsiednich miast

W o wiele gorszej sytuacji są jednak użytkownicy miejskich parkingów spoza Rybnika. Ci, zgodnie z założeniami "Rybki" - o ile nie są przedsiębiorcami, którzy płacą w Rybniku podatki - nie mogą zostać posiadaczami Rybnickiej Karty Mieszkańca.

- Na tych parkingach stoją także osoby z terenu poza Rybnikiem - z powiatu i dalej. I to w nich uderzy ta podwyżka najbardziej - sygnalizował już przed kilkoma miesiącami Karol Szymura, rybnicki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Dla osób z powiatu rybnickiego, a także okolicznego Wodzisławia, Jastrzębia, czy Żor koszt abonamentu parkingowego w centrum wyniesie 150 zł. Tyle samo kosztować będzie abonament na konkretny parking. Opłata abonamentowa za wszystkie parkingi wyniesie już 250 zł, a godzina parkowania będzie równa kosztowi 3,50 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto