Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Wieczorek unieważnił decyzję prezydenta Rybnika o przejęciu działek pod budowę bulwarów. To nie jest żadna droga!

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W Rybniku trwa budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Nacyny
W Rybniku trwa budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Nacyny BKK
Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, zdecydował o wstrzymaniu decyzji prezydenta miasta Rybnika o zajęciu prywatnych działek rybniczan pod budowę bulwarów nad Nacyną, czyli de facto ścieżki rowerowej. To oznacza, że miasto musi wstrzymać prace związane z budową bulwarów.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, zdecydował o wstrzymaniu decyzji prezydenta miasta Rybnika o zajęciu prywatnych działek rybniczan pod budowę bulwarów nad Nacyną, czyli de facto ścieżki rowerowej. To oznacza, że miasto musi wstrzymać prace związane z budową bulwarów.

- Dostaliśmy skargi mieszkańców, którzy wskazywali na niezgodność procesu przygotowania całej inwestycji z obowiązującymi przepisami. Przeanalizowaliśmy całą sprawę i rzeczywiście mieszkańcy Rybnika mają rację. Stąd decyzja o wstrzymaniu natychmiastowego wykonania decyzji władz miasta - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Sprawa dotyczy ścieżki rowerowej budowanej w rejonie ulicy Młyńskiej. To tam, kilka dni temu pilarze weszli na teren prywatnej posesji i rozpoczęli wycinkę drzew. Zaskoczonemu właścicielowi tłumaczono, że fragment jego działki został przejęty pod realizację inwestycji pod nazwą "budowa łącznika ulicy Rzecznej z Obwiednią Południową". Inwestycja ma być prowadzona na podstawie udzielonego w dniu 1 czerwca 2022 roku przez Prezydenta Miasta Rybnika zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. - Zgodnie z postanowieniami tego pozwolenia decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co umożliwiało inwestorowi rozpoczęcie prac budowlanych w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku. - Zatwierdzona dokumentacja projektowa określiła między innymi obszar inwestycji, w tym również możliwość wejścia na dotychczas prywatne tereny, w celu wykonania robót budowlanych, do których zaliczyć należy również wycinkę drzew, będących w kolizji z inwestycją - dodaje.

Teren przejęty pod "łącznik" został przejęty na mocy tzw. specustawy drogowej. Jej zapisy miały miejsce np. podczas budowy ważnych dróg ekspresowych czy obwodnicy. - Dlatego wykonawca robót budowlanych po przekazaniu placu budowy, (które miało miejsce w 2 listopada br.) miał prawo wejść na teren placu budowy (nieruchomości przejętych w trybie tzw. specustawy drogowej) i rozpocząć roboty budowlane - twierdzi rzeczniczka.

Kłopot jednak z tym, że ów "łącznik" nie jest ani drogą, a ścieżką czy też drogą rowerową. - Specustawa dotyczy jedynie budowy czy też rozbudowy drogi publicznej. Omawiana ścieżka rowerowa nie jest jednak planowana w pasie drogowym, czy też nie stanowi pasa drogowego w myśl wspomnianej ustawy - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Co ważne, za działki przejęte przez miasto rybniczanie - ich dotychczasowi właściciele nie zobaczyli jeszcze ani złotówki. - Kolejność działań jest następująca: wydanie decyzji ZRID (od której mogą być odwołania), rygor natychmiastowej wykonalności pozwala na rozpoczęcie prac od razu (niezależnie od ew. odwołań). Potem sporządza się operat i wydaje decyzję o odszkodowaniu. Zapłata odszkodowania następuje jednorazowo w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna, lecz nie wcześniej niż decyzja ZRID stanie się ostateczna, a potem wypłaca się odszkodowanie (właściciel dostaje odszkodowanie za zajęte grunty, płoty, wycięte drzewa…) - wylicza Agnieszka Skupień. - W tym przypadku decyzja ZRID wciąż nie jest ostateczna (ze względu na odwołania), dlatego nie może ruszyć wypłata odszkodowań. Ale ruszy na pewno - zapewnia.

Decyzja wojewody na temat wstrzymania decyzji prezydenta Piotra Kuczery oznacza, że prace przy budowie bulwarów muszą zostać natychmiast wstrzymane. Co z drzewami wyciętymi pod inwestycję? - O to musi się już martwić urząd miasta, który dał na to zgodę - słyszymy w Urzędzie Wojewódzkim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto