Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czerwionce-Leszczynach przyznano Karolinki 2023. To wyjątkowe wyróżnienia przyznawane za zasługi na rzecz promocji i rozwoju gminy

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 7 lat
CZERWIONKA-LESZCZYNY. Po raz 26, w Czerwionce-Leszczynach zostały przyznane Karolinki. W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie powędrowało w sumie do 10 osób i organizacji. Nagrody te są przyznawane za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Czerwionki-Leszczyn. Kto otrzymał wyróżnienia?

Karolinki 2023 przyznane

To już tradycja, że wraz z końcem grudnia, w ręce najwybitniejszych osób z Czerwionki-Leszczyn wędrują Karolinki. To nagrody, które przyznawane za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Wśród 38 zgłoszeń, siedmioosobowa kapituła wybrała 10 osób i organizacji, którym w piątek 29 grudnia, podczas oficjalnej sesji rady gminy zostały przyznane nagrody.

- Po roku 1990, a więc od czasu powołania samorządu terytorialnego, zaczęły pojawiać się propozycje, aby w naszej miejscowości wprowadzić specjalne wyróżnienie dla osób, które pracują na rzecz rozwoju Czerwionki-Leszczyn. Każdego roku mamy więc ogromny zaszczyt docenić tych, którzy rozsławiają naszą gminę i działają na jej rzecz - podkreślił przewodniczący Kapituły burmistrz Wiesław Janiszewski.

Jak wskazywał burmistrz Czerwionki-Leszczyn, w gminie znajduje się jeszcze wielu mieszkańców, którzy zasługują na docenienie, dlatego można spodziewać się kolejnych edycji Karolinek.

- Sama idea tego wyróżnienia jest znacząca i piękna. Dobrze żeby trwała, bo tych osób i instytucji do wyróżnienia jest bardzo dużo. Dobrze by było, gdybyśmy potrafili wyróżnić wszystkich tych, którzy po prostu na to zasługują - mówił burmistrz Wiesław Janiszewski.

Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

Laureaci Karolinek 2023 w Czerwionce-Leszczynach

  • Anna Michalczyk - Od ponad czterdziestu sześciu lat związana jest ze służbami zatrudnienia. Karierę zawodową rozpoczęła od pracy w Wydziale Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, łącząc ją z dodatkowym zatrudnieniem jako pracownik socjalny pomocy społecznej. Od 2014 roku jest dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku, podejmując i skutecznie realizując działania na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz wspomagania inicjatyw służących powstawaniu nowych miejsc pracy w regionie. Jest pomysłodawczynią i inicjatorką przedsięwzięć organizowanych z partnerami rynku pracy, przyczyniając się do budowania pozytywnego wizerunku Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Przedmiotem szczególnej troski jest zaangażowanie w aktywizację zawodową osób bezrobotnych z terenu gminy oraz rozwój i sprawne funkcjonowanie Lokalnego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego w Czerwionce.
  • Antoni Procek - wieloletni radni z Czerwionki-Leszczyn. Podczas jego działalności w Radzie Miejskiej, na terenie dzielnicy Czuchów rozpoczęto budowę dróg systemem dwuśladowym. Zrealizowano takie ulice jak Topolowa, Nowa czy Słoneczna. Ponadto jako radny współpracował z lokalnymi drużynami sportowymi, Kołem Gospodyń Wiejskich, Powiatową Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą – domem rodzinkowym. Wspierał także działalność inwestycyjną na terenie Czuchowa. Podczas jego kadencji wybudowano między innymi boisko przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Czuchowie i parking przy ul. Komunalnej.
  • Bożena Bierowiec-Chrustek - nauczycielka, której uczniowie zostali laureatami, finalistami, zdobywali wyróżnienia w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich, rejonowych i szkolnych z fizyki i matematyki oraz wolontariatu. Jako jeden z koordynatorów Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 3 im. Wł. Broniewskiego kierowała pracą kilkunastu nauczycieli i 98 wolontariuszy, corocznie realizując 83 akcje wolontariatu na terenie gminy. Zwieńczeniem jej pracy wychowawczej było uzyskanie w 2021 roku dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Czerwionce-Leszczynach certyfikatu „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom” - certyfikat przyznawany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
  • Czesław Żemła - Od 45 lat związany z amatorskim ruchem artystycznym – początkowo w Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego „Dębieńsko”, a następnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Założyciel śląskiej kapeli i kabaretu podwórkowego „Trzy Ofiary Drogi do Europy” oraz „Kapeli z Naszego Miasteczka”. Jest laureatem blisko stu nagród w konkursach o randze lokalnej, powiatowej, wojewódzkiej, a także ogólnopolskiej. Jest również przewodnikiem po czerwieńskich familokach w obrębie Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” oraz uczestnikiem spotkań z młodzieżą szkolną i przedszkolną.
  • Edward Kucharczyk - przez 16 lat pełnił funkcję sołtysa Książenic. Z jego inicjatywy między innymi został wyremontowany ośrodek zdrowia, przebudowano pomieszczenia sołtysówki wraz z zapleczem dla Koła Gospodyń Wiejskich, wyremontowano chodnik przy ulicy Ks. Pojdy, utwardzono szereg dróg; na przykład ulice Wolności, Leśna, Powstańców, Zielona; zmodernizowano ulicę Brzozy wraz z chodnikiem i kanalizacją deszczową. Był również organizatorem obchodów dożynkowych wraz z korowodem w sołectwie.
  • Stowarzyszenie Koło Gospodyń Czuchów - Działalność Koła zaczęła się od spotkania przy wielkanocnym stole, stąd też organizowanie wspólnego stołu wielkanocnego dla mieszkańców dzielnicy stało się już tradycją. Działalność Koła polega głównie na kultywowaniu śląskich tradycji, jego członkinie biorą czynny udział we wszystkich wydarzeniach mających miejsce na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, jak i poza nią. Udzielają się w trakcie Święta makówek, Jarmarku wielkanocnego, Święta Szlaku Zabytków i Techniki „Industriada”, pikniku rodzinnego „Zielona Wyspa Śląsk”, pieczenia Krepli na Familokach w tłusty czwartek, turnieju Gwara Śląska na Wesoło czy dożynek gminnych - wykonując koronę dożynkową.
  • Ks. Konrad Opitek - Oprócz działalności duszpasterskiej, dzięki współpracy z tutejszym Urzędem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i miejscowym stowarzyszeniem, przyczynił się do wykonania min. renowacji zabytkowych krzyży kamiennych przy drewnianym kościele oraz projektu związanego z upowszechnianiem starego cmentarza z XIX w. Jest jednym z ambasadorów corocznego przeprowadzania na terenie przykościelnym Dni Dziedzictwa Narodowego, które budzą coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności. Służy pomocą przy przeprowadzaniu zbiórek publicznych, których celem jest ratowanie miejscowych zabytków, w wydawaniu okolicznych folderów i pamiątek na temat sołectwa, w którym obecnie sprawuje posługę duszpasterską.
  • Krystyna Malczyk - Od 1999 roku związana jest zawodowo na stałe z gminą, kiedy to doceniając jej kompetencje i zaangażowanie, powołano ją na stanowisko zastępcy dyrektora nowoutworzonej jednostki - Zespołu Opieki Zdrowotnej w Czerwionce-Leszczynach. Od 2001 roku nieocenioną pomoc pacjentom świadczy w ramach spółki partnerskiej. Przez cały okres pracy zawodowej pełniła równocześnie ważne funkcje społeczne, będąc między innymi: przewodniczącą Rady Sołeckiej w Bełku, członkiem społecznym Komisji Zdrowia przy Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, członkiem Rady Nadzorczej Zakładu Opieki Zdrowotnej w Knurowie, świadczącego pomoc zdrowotną również mieszkańcom gminy, Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.,
  • Krzysztof Dyrbuś - doktor nauk medycznych. Jest lekarzem bezgranicznie zaangażowanym w udzielanie pomocy medycznej pacjentom, w tym również będących mieszkańcami gminy. Jest fachowcem, którego cechuje pełen profesjonalizm, bezinteresowność oraz oddanie podopiecznym. Aktualnie, z jego udziałem przeprowadzany jest pionierski projekt Lipogram dla Pierwszaka w mieście Zabrze. Program - jako pierwszy w Polsce - ma zidentyfikować uczniów z zaburzeniami lipidowymi, w tym hipercholesterolemią rodzinną, uwarunkowaną genetycznie.
  • Wojciech Pukowiec - Cała Jego działalność zawodowa związana jest z muzyką, był między innymi dyrygentem chóru kościelnego w kościele pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju, pracował jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej w Olzie, założył wydawnictwo muzyczne WOAL, prowadził Zespół Śpiewaczy „Karolinki” a obecnie prowadzi założony przez siebie Zespół Śpiewaczy „Leszczyny”, jest również kierownikiem Domu Kultury w Leszczynach. Od 1991 do 2000 roku pełnił funkcję Dyrygenta Orkiestry Kopalni Węgla Kamiennego „Dębieńsko” a od 2000 roku do chwili obecnej pełni funkcję Dyrygenta Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach.
To wyjątkowe wyróżnienia przyznawane za zasługi na rzecz promocji i rozwoju gminy

W Czerwionce-Leszczynach przyznano Karolinki 2023. To wyjątk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto