MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna w Rybniku zmieni właściciela. Budynek przejmie resort kultury

Barbara Kubica
ARC
Szkoła muzyczna w Rybnikuk, a konkretnie budynek w którym ona się mieści zmieni właściciela. Gmach od zgromadzenia Sióstr Boromeuszek z Mikołowa wykupić ma Ministerstwo Kultury w Warszawie, które nadzoruje prace muzycznej szkoły.

Szkoła muzyczna w Rybniku w rękach ministerstwa kultury

Budynek w którym przed laty mieścił się szpital, a dziś Szkoła Muzyczna im. Braci Szafranków wkrótce zmieni właściciela. Gmach od zgromadzenia Sióstr Boromeuszek z Mikołowa wykupić ma Ministerstwo Kultury w Warszawie, które nadzoruje prace muzycznej szkoły. Negocjacje pomiędzy właścicielkami obiektu, a ministerstwem trwały długo, ale wszystko wskazuje na to, iż wkrótce cała transakcja, która opiewać może na kilkanaście milionów złotych – wkrótce zostanie zamknięta. – Mam informację, że być może jeszcze przed końcem roku uda się załatwić formalności i budynek przejdzie na własność ministerstwa kultury – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. Dla szkoły oznaczałoby to między innymi, że mogłaby swobodnie i do woli inwestować w własnym budynku oraz zwolniona byłaby od podatku od nieruchomości. – Poseł Marek Krząkała pilotował tą sprawę w ministerstwie i wiemy, że siostry Boromeuszki muszą jeszcze uzyskać zgodę Stolicy Apostolskiej na sprzedaż swojej nieruchomości. To może jeszcze trochę potrwać – mówi Łukasz Kłosek, szef biura poselskiego posła Marka Krząkały.
Co najważniejsze cała transakcja przyniesie korzyści nie tylko szkole muzycznej, która na dobre zostanie gospodarzem swojej siedziby, ale i miastu. – Miasto poczyniło ogromne nakłady finansowe przed laty na przygotowanie tego budynku na potrzeby szkoły muzycznej. Liczymy, że teraz ministerstwo te poniesione nakłady, przynajmniej w części nam zwróci – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.
W roku 2003 miasto wydało ponad 11 mln złotych z czego tylko 700 tysięcy było dotacją z ministerstwa. Takie rozwiązanie będzie możliwe, bo już ostatnie dni pokazały, że nawet po latach od zakończenia inwestycji miastu udaje się odzyskiwać część poniesionych kosztów. Tak było także z przedszkolem, które w 2009 roku wybudowano w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Wszystkie koszty tej inwestycji poniosło miasto, jednak dziś unia europejska zdecydowała się na zwrot części poniesionych przez miasto wydatków. Z tego tytułu budżet miasta Rybnika zasili kwota 1 miliona złotych. To około 25 procent wszystkich kosztów budowy nowoczesnego gmachu, który już od kilku lat służy najmłodszym mieszkańcom rybnickiej dzielnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto