Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Na terenie byłej Ryfamy praca wre. Trwa rozbiórka obiektów byłej fabryki. To jeden z etapów przygotowań do budowy mieszkań i żłobka

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tak obecnie przedstawiają się tereny Ryfamy.
Tak obecnie przedstawiają się tereny Ryfamy. Adam Nosiadek, Piotr Chrobok
Tereny po dawnej Ryfamie w Rybniku mają otrzymać drugie życie. Miejsce, gdzie jeszcze przed kilkoma laty działała fabryka jest już w rękach dewelopera. Ten zamierza wybudować postawić tam mieszkania, a także - jak się okazuje - żłobek, w którym ma się znaleźć miejsce dla 70 dzieci i który, po jego stworzeniu zostanie przekazany w ręce miasta.

Rybnik: Na terenie byłej Ryfamy oprócz mieszkań powstanie też żłobek

Niegdyś było to miejsce, gdzie wiele osób miało pracę, a w najbliższych latach ma to być miejsce, w którym również wiele osób będzie mieszkało. Mowa o terenach nieistniejącej już - zlikwidowanej w trakcie pandemii, w 2020 roku - Rybnickiej Fabryki Maszyn (Ryfama).

O tym, że są nowe plany, co do ich zagospodarowania głośno mówiło się już od pewnego czasu. Przed kilkoma miesiącami spółka TDJ Estate, wchodząca w skład grupy kapitałowej TDJ, której częścią jest także DE Estate, czyli ostatni właściciel Ryfamy, poinformowała, że zamierza wybudować tam osiedle mieszkaniowe.

Teraz wiadomo już, że na tym spółka nie poprzestanie. Oprócz mieszkań, przedsiębiorstwo zamierza tam także wybudować żłobek. Jak mówią przedstawiciele TDJ Estate, to naturalny ruch, gdyż w ich ocenie, osiedle nie może składać się jedynie z samych mieszkań.

- Przy realizacji wszystkich projektów deweloperskich dążymy do zaspokojenia faktycznych potrzeb przyszłych użytkowników - wskazuje Bartłomiej Solik, partner zarządzający w TDJ Estate, dodając, że tak będzie również w przypadku osiedla na terenach po Ryfamie, które dzięki temu stanie się bardziej atrakcyjnym. - Żłobek niewątpliwie będzie dużym udogodnieniem dla młodych rodziców - podkreśla Solik.

Mieszkania, żłobek i nie tylko. Co jeszcze powstanie w miejscu po Ryfamie?

Jednocześnie, już teraz wiadomo, że na wspomnianych mieszkaniach i żłobku nie kończą się plany zagospodarowania nowego osiedla przez TDJ Estate. Pojawić mają się tam także lokale handlowe i usługowe.

- Ryfama nie tylko stanie się funkcjonalnym osiedlem mieszkaniowym, ale zyska również ważne usługi, dzięki którym mieszkańcy będą cieszyć się wygodą i oszczędnością czasu - zapowiadają w TDJ Estate.

Jak informują w spółce nowy charakter miejsca po wręcz kultowej rybnickiej fabryce ma być połączeniem nowoczesności, ale też historii. - Chcemy, by to miejsce zaczęło ponownie tętnić życiem, dlatego nadamy budynkom funkcje użytkowe poprzez wykorzystanie najnowszych technologii i rozwiązań architektonicznych. Wykorzystamy przy tym elementy konstrukcyjne dawnej fabryki, podkreślające historię Ryfamy - zapewnia Bartłomiej Solik.

Wybudowany na Ryfamie żłobek trafi w ręce miasta

Na to samo liczą też władze Rybnika, które także skorzystają na rewitalizacji terenów Ryfamy. Te - decyzją, które podjęli podczas ostatniej sesji Rady Miasta, rybniccy radni - staną się bowiem właścicielem żłobka, po jego wykupieniu od dewelopera.

- Bardzo się cieszę, że pojawi się nowa przestrzeń do mieszkania, dla której oferta miejskiego żłobka będzie doskonałym uzupełnieniem - nie ukrywa zadowolenia, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W nowym żłobku będzie miejsce dla 70 dzieci

Obecnie, jak wynika z oceny władz Rybnika, miejsc w żłobkach funkcjonujących na terenie miasta jest zbyt mało. W tym, który zostanie wybudowany na terenach Ryfamy miejsce ma znaleźć dokładnie 70 dzieci. Wiadomo, że będzie się on mieścił w jednym z byłych budynków fabryki i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zostanie otwarty we wrześniu 2026 roku.

- Żłobek zostanie zlokalizowany w budynku, który pełnił wcześniej funkcje uzupełniające dla sąsiadującego zakładu przemysłowego Rybnickiej Fabryki Maszyn. Wewnątrz przewidziane jest miejsce m.in. na sypialnie, sale dla dzieci, kuchnię i pomieszczenia administracyjne. Wokół żłobka zostanie zagospodarowana strefa zieleni, a teren zostanie ogrodzony - informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Na razie trwają prace rozbiórkowe. Mają się zakończyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy

W tej chwili na terenach po Ryfamie prowadzona jest rozbiórka budynków, które do niej należały. Sam teren jest z kolei porządkowany. To prace, które trwają już od kilku miesięcy, rozpoczęły się w grudniu 2022 roku. Wiadomo, że jeszcze przez kilka miesięcy mają potrwać.

- Zakończenie rozbiórki dawnej Ryfamy planowane jest na III kwartał 2023 roku - przekazują w rybnickim magistracie, dodając, że w najbliższym czasie powinny zostać także przedstawione szczegółowe plany dotyczące koncepcji architektonicznej planowanych tam obiektów.

Tak obecnie przedstawiają się tereny Ryfamy.

Rybnik: Na terenie byłej Ryfamy praca wre. Trwa rozbiórka ob...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto