Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: 5 biografii powalczy o Nagrodę Literacką "Juliusz". Wśród wyłonionych do ścisłego finału pozycje o Cichanouskiej, czy Koperniku

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W tym roku Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" zostanie wręczona po raz ósmy.
W tym roku Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" zostanie wręczona po raz ósmy. mat. prasowe
Między innymi książki biograficzne o Mikołaju Koperniku, Swiatłanie Cichanouskiej, czy Marii Dulębiance znalazły się w ścisłym gronie nominowanych do wręczanej w Rybniku Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". Zostały one wyłonione przez kapitułę konkursową spośród 40 zgłoszonych do niego biografii.

5 biografii walczy o Nagrodę Literacką Juliusz. To książki o Cichanouskiej, Koperniku

Już po raz kolejny w Rybniku wręczona zostanie w tym roku Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz". Wprawdzie rozstrzygnięcie konkursu, w którym nagradzana jest najlepsza napisana i wydana w języku polskim biografia napisana we wcześniejszym roku zaplanowano na październik - to tradycyjnie - na kilka miesięcy przed tym terminem, wiadomo, jakich pięć książek znalazło się w ścisłym gronie nominowanych do tego tytułu.

W tym roku o miano najlepszej biografii powalczy pozycja dotyczące chociażby życia Swiatłany Cichanouskiej pt. "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska", autorstwa Rusłan Szoszyna. Oprócz biografii białoruskiej działaczki politycznej, w ostatecznym gronie, wśród którego rozstrzygną się losy nagrody, znalazły się także: biografia malarki, Marii Dulębianki: "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki", napisana przez Karolinę Dzimirę-Zarzycką, biografia Mikołaja Kopernika "Kopernik. Rewolucje", autorstwa Wojciecha Orlińskiego, biografia muzyka Roberta Brylewskiego "Sygnał w zenicie", pióra Krzysztofa Siwczyka oraz potrójna biografia polskich tłumaczek: Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej o tytule "Trzy tłumaczki", którą napisał Krzysztof Umiński.

5 nominowanych biografii wybrała Kapituła Konkursowa. Wybierała spośród 40 książek

W sumie do tegorocznego konkursu na najlepszą biografię zgłoszonych zostało 40 tytułów. 5 spośród nich wyłoniła obradująca w ramach nagrody Kapituła Konkursowa. W jej skład weszli: Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, a także Zbigniew Kadłubek i Jan Baron, którzy pełnili w niej rolę kolejno: przewodniczącego i sekretarza.

Jak mówi Aleksandra Klich, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku, wybór takich biografii do grona finalistów jest dowodem na wytyczanie przez nagrody nowych biograficznych trendów. - "Juliusz" pokazuje nowe trendy w biografii, wyznacza kierunki, pokazuje jak różna może być biografia, i formalnie, i tematycznie - podkreśla Aleksandra Klich.

- Wybrane w tym roku przez jurorów książki-finalistki potwierdzają, że opinia ta jest w pełni zasłużona - dodaje dyrektor rybnickiej książnicy.

"Juliusz" w tym roku zostanie wręczony po raz ósmy

Kapituła Konkursowa nad biografiami walczącymi o nagrodę "Juliusz" pochyli się jeszcze raz. Wówczas jej zadaniem będzie już jednak wyłonienie zwycięzcy. Ten ma być znany 21 października. Autorka lub autor najlepszej książki biograficznej otrzyma nagrodę pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych, a także okolicznościową statuetkę. "Juliusz" w tym roku zostanie wręczony ósmy raz.

Wręczeniu nagrody "Juliusz" będzie towarzyszył koncert Katarzyny Gronie. Nie tylko jednak to będzie wydarzeniem towarzyszącym "Juliuszowi". Tradycyjnie już Nagroda Literacka zostanie przyznana przy okazji Rybnickich Dni Literatury. Ponadto zaplanowano "Tydzień z "Juliuszem", w ramach którego odbywać się będą warsztaty pisania, spektakle i koncerty.

- Oprócz spotkań z autorkami i autorami nominowanych książek, zapraszamy w październiku m.in. na spotkania z Katarzyną Kubisiowską, autorką bestsellerowej biografii Kory oraz warsztaty kreatywnego pisania z Martą Grzywacz - laureatką "Juliusza" oraz Dariuszem Kortko - autorem m.in. biografii Macieja Berbeki, czy Jerzego Kukuczki - zapowiada Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto