Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moji pisani... Bojki, godki i wierszyki po ślonsku starki z Rybnika

Alek, UM
W najbliższy piątek, 1 września o godz. 15.00 w punkcie Halo!Rybnik odbędzie się spotkanie z Lucyną Szłapką autorką książki „Moji pisani. Bojki, godki i wierszyki po ślonsku starki z Rybnika” i z ilustratorką tej publikacji, Kazimierą Drewniok.

Moji pisani... Bojki, godki i wierszyki po ślonsku starki z Rybnika

W spotkaniu weźmie również udział prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz wydawca książki - Adam Ryszka z Rybnickiej Agencji Wydawniczej.

„Moji pisani. Bojki, godki i wierszyki po ślonsku starki z Rybnika” to najnowsza pozycja dla dzieci na rynku wydawniczym. Publikacja zawiera piękne ilustracje autorstwa Kazimiery Drewniok, które wyjątkowo można pokolorować, dzięki załączonej kolorowance.

Książka będzie jednym z gadżetów promocyjnych miasta, a dzieci i dorośli będą mogli znaleźć ją w każdej szkolnej bibliotece.

Podczas piątkowego spotkania autorskiego prowadzona będzie sprzedaż książki, a do każdego egzemplarza dodany zostanie pamiątkowy magnes z motywem rybnickim.

Z okładki książki:

[…] Efekty pracy twórczej Pani Lucyny Szłapki […] istniały do tej pory jedynie w lokalnym obiegu. Dobrze się stało, że zdecydowała się plon swojej wieloletniej twórczości usystematyzować, zebrać i przygotować do druku w oddzielnej publikacji. Zbiór tekstów regionalnych […]

świadczy o kompetencji gwarowej i kulturowej (regionalnej) autorki, o jej umiejętnościach narracyjnych i warsztacie dydaktycznym.

[…] Z przekonaniem rekomenduję książkę Pani Lucyny Szłapki pt. „Moji pisani, czyli Bojki, godki i wierszyki po ślonsku” do opublikowania drukiem, dostrzegając przede wszystkim jej przydatność dydaktyczną. Uważam, że publikacja ta odegra ważną rolę w wychowaniu regionalnym. Dostarcza bowiem bogatego materiału poznawczego, przekazuje go w narracyjnej, gawędziarskiej formie; jest równocześnie nośnikiem wartości moralnych i społecznych głęboko zakorzenionych w śląskiej tradycji; ukazuje estetyczną i kulturotwórczą funkcję gwary – jako tworzywa tekstów. Zbiór gawęd może się przyczynić do umacniania emocjonalnej więzi młodego pokolenia z regionem oraz do pielęgnowania odmiany dialektycznej. Teksty zamieszczone w zbiorze mogą także zachęcić nauczycieli do podejmowania działań twórczych związanych z wprowadzaniem treści regionalnych. Dla wszystkich zaś zainteresowanych regionem bojki i godki Pani Lucyny Szłapki mogą być formą spotkania z śląską kulturą i gwarą ziemi rybnicko-wodzisławskiej.

prof. dr hab. Helena Synowiec

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto