MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ARiMR czeka już tylko do 8 stycznia 2024 r. Rolniku, ostatnia szansa, żeby uzupełnić dane, bo od nich zależą płatności

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Dane zawarte w komputerowej bazie danych pozwalają na śledzenie historii życia zwierząt z gatunków bydło, owce, kozy i świnie, wielbłądowate, jeleniowate, koniowate oraz zapewniają kontrolę przemieszczania ptaków, ochronę zdrowia ludzi i zwierząt lub skalę produkcji i ich rozmieszczenie w przypadku zakładów drobiu.
Dane zawarte w komputerowej bazie danych pozwalają na śledzenie historii życia zwierząt z gatunków bydło, owce, kozy i świnie, wielbłądowate, jeleniowate, koniowate oraz zapewniają kontrolę przemieszczania ptaków, ochronę zdrowia ludzi i zwierząt lub skalę produkcji i ich rozmieszczenie w przypadku zakładów drobiu. pixabay.com/27707
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina producentom rolnym, że jeśli złożyli wnioski o przyznanie płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027, mają obowiązek uzupełnienia danych dotyczących zwierząt w systemie IRZplus. To niezbędne do przyznania płatności, wyjaśnia ARiMR. Zostały na to ostatnie godziny.

Jakie dane musi uzupełnić rolnik do 6 stycznia 2024?

O obowiązku uzupełnienia danych przez rolników, którzy zajmują się chowem zwierząt, ARiMR przypominała już latem tego roku. Czasu na wywiązanie się z obowiązku jest coraz mniej, więc na kluczowy termin uwagę zwracają także doradcy rolniczy.

Co musi zrobić rolnik? Ma za zadanie uzupełnić w aplikacji IRZplus

  • opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” w przypadku zwierząt gatunku bydło, owce i kozy
  • oraz „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w przypadku gatunku świnie

Pierwotnie wskazywanym terminem był 6 stycznia, jednak w Polsce jest to święto i dzień wolny, więc ARiMR informuje, że termin minie 8 stycznia 2024.

ARiMR: Osoby utrzymujące zwierzęta tych gatunków przed 2023 rokiem mogą złożyć te dokumenty w formie papierowej w biurach powiatowych ARiMR. Pozostali muszą zrobić to elektronicznie.

Według stanu z 31 października 2023 roku w komputerowej bazie danych (System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, prowadzony przez ARiMR) zarejestrowano następującą liczbę siedzib stad posiadających:

  • bydło 284 300 (a w nich łącznie 6 325 332 sztuki),
  • kozy 10 274 (61 430 sztuk),
  • owce 10 374 (262 271 sztuk),
  • świnie 52 332 (9 341 935 sztuk).

Jest to zgodne z przepisem art. 64 ust 2 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Jak i gdzie uzupełnić dane o zwierzętach w IRZ Plus?

Oba opisy w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR można uzupełnić na 2 sposoby:

  • przez aplikację IRZplus, składając dokument: Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: „zgłoszenia zmiana danych” (w Podręczniku użytkownika aplikacji IRZ plus dostępnym w witrynie ARiMR: , w rozdziale 5.1.1. Zgłoszenie działalności. Opisano tam sposób uzupełnienia informacji o systemie utrzymania bydła, owiec, kóz i świń);
  • przez złożenie w biurze powiatowym Agencji papierowego dokumentu Wniosek o nadanie numeru działalności – formularz udostępniony jest na stronie internetowej Agencji.

Formularz papierowy może być złożony przez posiadacza bydła, owcy, kozy lub świni będącego podmiotem prowadzącym działalność o typie siedziba stada, w której prowadzi się: chów, hodowlę lub wypas zwierząt oraz dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stad w celu produkcji mięsa na użytek własny.

Trwa głosowanie...

Jaki Twoim zdaniem był 2023 rok dla polskiego rolnictwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: ARiMR czeka już tylko do 8 stycznia 2024 r. Rolniku, ostatnia szansa, żeby uzupełnić dane, bo od nich zależą płatności - Strefa Agro

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto