MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. Tematem finału będą "Płuca po pandemii". Wydarzenia w Rybniku i w regionie

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Jedna z poprzednich edycji WOŚP
Jedna z poprzednich edycji WOŚP Daniel Wojaczek/arc DZ
Niedziela 28 stycznia, upłynie pod znakiem 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce, także i w regionie rybnickim odbywać się będą liczne koncerty, wydarzenia sportowe i kulturalne. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych. Jakie wydarzenia czekają nas w Rybniku i regionie?

Rybnik zaprasza na 32. Finał WOŚP

W niedzielę 28 stycznia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. W całej Polsce będą organizowane wydarzenia, podczas których będą zbierane pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Na teren powiatu rybnickiego wyjdzie ponad 300 wolontariuszy, których będziecie mogli spotkać w sklepach, centrach handlowych, przy kościołach i w wielu innych lokalizacjach. Główne wydarzenia odbywać się będą na Kampusie.

Na scenie pojawią się: szkoła muzyczna Yamaha, Zespół Czornobrywc'i, The Farsk oraz Sari Ska Band. Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Tłustochowicz z zespołem. Z kolei na zakończenie zaplanowano pokaz ognia w wykonaniu Phoenix Poi Group. W trakcie finału pojawi się strefa gastronomiczna, wystawa militariów Wojska Polskiego, Ochotnicza Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna oraz policja i straż miejska. Początek wydarzenia o godzinie 14.

To jednak nie wszystko, bo finał WOŚP dotrze również do innych dzielnic Rybnika. w Domu Kultury Niewiadom odbywać się będą koncerty, licytacje i występu. Z kolei w Kamieniu odbędzie się zlot samochodów. Początek o godzinie 15.

Prezydent Rybnika zaśpiewa "Pszczółkę Maję"

Również Focus Park w Rybniku wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Specjalnie dla WOŚP swoje talenty wokalne zaprezentują w centrum handlowym znani – m.in. prezydent miasta Piotr Kuczera, eurodeputowany Łukasz Kohut, popularny na TikToku ksiądz Adrian Chojnicki i gitarzysta Carrantuohill – Adam Drewniok. Początek w niedzielę, 28 stycznia o godz. 13:00.

Na scenie zobaczymy także senatora Piotr Masłowskiego, posła Marka Krząkałę, rybnickich radnych Mirelę Szutkę i Łukasza Dwornika, muzyka i artystę kabaretowego Czesława Żymłę oraz piosenkarkę Virginię Chlebowską, która ma za sobą występy m.in. z zespołem Ich Troje.

– Zastanawiałem się tylko chwilę. Szczytna idea, choć przyznam szczerze, że ze śpiewaniem idzie mi średnio – mówi senator Piotr Masłowski i dodaje: – Lepsze jednak to niż pojedynek bokserski, który dla celów charytatywnych co pewien czas robi prezydent Poznania…

Masłowski zaśpiewa piosenkę „Teksański” zespołu Hey. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wybrał motyw główny z bajki „Pszczółka Maja”, a Łukasz Dwornik „Wypijmy za błędy” Ryszarda Rynkowskiego. Długo zastanawiał się nad wyborem piosenki eurodeputowany Łukasz Kohut – tu sprawa była jasna, bo jest wielkim fanem zespołu Dżem, ale problem był z wyborem konkretnego utworu.

– Stanęło na „Wehikule czasu”. Myślałem nad „Whiskey” ale moje zdolności wokalne nie są na takim poziomie, a nie chciałbym urazić nikogo ze słuchających – śmieje się Łukasz Kohut.

Rybnicką „Szansę, szansę, szansę…”, bo tak nazwano muzyczną zabawę w Focus Park, wygra wykonawca, który zbierze najwięcej pieniędzy do WOŚP-owej puszki po swoim występie.

– Jeśli nie widzieliście prezydenta Rybnika Piotra Kuczery śpiewającego piosenkę z bajki „Pszczółka Maja”, to będzie na to okazja w Focus Park 28 stycznia. Co ciekawe będzie to zabawa ponad podziałami, bo przedstawiciele różnych opcji politycznych zaśpiewają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I to jest najlepszy dowód na to, że WOŚP łączy – mówi Arkadiusz Klimczak, szef rybnickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

32. finał WOŚP w Focus Park rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do godz. 18:00. Na scenie zobaczymy m.in. zespół Kawa z Mlekiem (godz. 17) i innych lokalnych artystów. Posłuchamy m.in. Sabiny Szewczyk, dzieci z Domów Kultury w Chwałowicach, Boguszowicach i Radlinie, a także Katarzynę Wantułę i Magdalenę Górską występującą z Wojciechem Brzozą. “Szansa, szansa, szansa…” z udziałem rybnickich VIP-ów wystartuje o godz. 13:00 i potrwa około półtorej godziny.

Finał WOŚP w Żorach

Licytacje, warsztaty, bal karnawałowy czy liczne koncerty - tak ma wyglądać 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Żorach. Główne wydarzenia odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Kultury, Pałacu Baranowice oraz na rynku. W MOK-u zaprezentują się zespoły taneczne z Żor. O godzinie 10. ruszy akcja krwiodawstwa, zaś od godziny 11. odbywać się będą warsztaty artystyczne dla dzieci.

Na rynku przywitają mieszkańców strażacy, którzy od godziny 10, będą prowadzili pokazy. Z kolei o godzinie 14, pojawi się Zbrojownia Drużyny Wojów Horda Południa, czyli stanowisko z uzbrojeniem Wikingów.

Wiele będzie się działo także w Pałacu w Baranowicach. O godzinie 11, ruszy konwent gier Grom, czyli spotkanie z planszówkami, RPG, grami bitewnymi i oczywiście okazja do wspólnej zabawy. O godzinie 15, rozpocznie się bal karnawałowy dla dzieci. Tu obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 503 599 574. W międzyczasie odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych.

Jastrzębie-Zdrój gra razem z WOŚP

W trakcie 32. finału WOŚP, wiele będzie się działo również w Jastrzębiu-Zdroju. Wydarzenia związane z orkiestrą w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczną się już na dzień przed finałem, w sobotę, 27 stycznia. Tego dnia w Galerii Zdrój, w godzinach 11:00-17:00 odbywać się będą m.in. występy wokalne, animacje dzieci i bezpłatne badania wzroku. W niedzielę, o 11:00 odbędzie się spływ kajakowy rzeką Szotkówką - "Spływ za wrzut do puchy". W godzinach od 12:00 do 18:00 w Hali Omega odbywać będą się wydarzenia organizowane przez Jastrzębską Radę Kobiet, która z okazji Dnia Puzzla przygotowały szereg atrakcji z puzzlami i grami planszowymi w rolach głównych.

W dniu finału do gry z orkiestrą przyłączy się też kolejna z jastrzębskich galerii - Galeria Jastrzębie, w której od 14:00 do 19:00 będzie miało miejsce wydarzenie "Mali bohaterowie grają z WOŚP", w które wpiszą się: gry, zabawy oraz atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Główne wydarzenia finału WOŚP, odbywać się będą na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozpoczną się one o 14:30 odtańczeniem belgijki przez młodzież szkół i mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Później od 15:00 do 16:00 odbędzie się dyskoteka pod gołym niebem pod tytułem "Tanecznym krokiem wchodzimy w ferie". O 17:00 wystąpi zespół Rumore z Cieszyna, a o 18:30 disco polo zagra Maciej Smoliński. O 20:00 będzie miało miejsce symboliczne światełko do nieba połączone z występem wokalistki Marty Ptaszyńskiej, uczennicy III LO, która wykona utwór "Sound of silence". Finał WOŚP zakończy pokaz ognia Teatru Nam-Tara.

Wodzisław Śląski zagra z WOŚP

Finał WOŚP dotrze również do Wodzisławia Śląskiego. O godzinie 9, na wodzisławskim rynku ozpocznie się zbiórka krwi. Przez cały dzień, będzie można zobaczyć również wioskę fantasy GIT oraz pokazy pierwszej pomocy. Na scenie zagrają: Farsk, DPSA i Niekazan. Na godzinę 18, zaplanowano Laser Man Show.
O godzinie 14, w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza", wystartuje bieg "Policz się z cukrzycą". Na finał WOŚP zaprasza również Pałac Dietrichsteinów, gdzie odbywać się będą zabawy w wirtualną rzeczywistość VR, Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności "SOWA". Znajdzie się również coś dla miłośników kolei, bo o godzinie 11, z Zawady wystartuje przejazd drezyną na pedały po historycznej linii kolejowej nr 192 Zawada - Nowe Nieboczowy z Towarzystwem Entuzjastów Kolei.

Racibórz gotowy na finał

W Raciborzu, finał już drugi rok z rzędu rozpocznie się na sportowo charytatywnym meczem siatkarskim „Tu wszystko gra!” w Powiatowym Centrum Sportu. O godz. 13:00 rozpoczną się działania na raciborskim rynku, gdzie ponownie gościć będzie szef kuchni Remigiusz Rączka, który tym razem będzie gotował dla raciborzan grochówkę. W kulinarnych działaniach wesprą go uczniowie gastronomika CKZiU w Raciborzu. Również o godz. 13:00 wystartuje program dla dzieci, w ramach którego rozgrzewkę na lodowisku w formie gier i zabaw poprowadzi Monika Brzostek. Ponadto na scenie wystąpią Kubuś Puchatek i Tygrysek, znani z Aktywnych Spotkań z Teatrem z RCK, którzy zaśpiewają z dziećmi piosenki.

W ramach 32. Finału WOŚP odbędą się pokazy strażackie przygotowane przez OSP Markowice, do których w tym roku dołączy Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Następnie zaprezentuje się hip-hopowa grupa Zespołu Tanecznego SKAZA pod kierunkiem Marysi Krzemień. Jak co roku w wydarzeniu wezmą udział również Drengowie znad Górnej Odry wraz ze swoim obozowiskiem, w którym będzie można się ogrzać i porozmawiać przy ognisku, zobaczyć pracę snycerza czy walki wojów. Kto ma sentyment do samochodów typu Fiat 126p i Polonez, będzie mógł je zobaczyć podczas finału, a także wylicytować przejażdżkę.

Na scenie pojawi się zespół Pogoria, a gwiazdą wieczoru będzie "Chwytak" z zespołem "3 Promile", również na rockowo, ale z ogromną dawką humoru i szaleństwa na scenie. Na godzinę 20, zaplanowano światełko do nieba.

"Tu wszystko gra OK!"
To tegoroczne motto WOŚP-u. Tematem zaplanowanego na 28 stycznia 32. finału
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą "Płuca po pandemii". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych. Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowej, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach będzie zbierało pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywać się będą setki internetowych zbiórek i aukcji. Zbiórka odbywa się nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto