18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty w Lyskach: Mieszkańcy malowali na szkle

Barbara Kubica
Kolejne warsztaty w Lyskach za nami. Tym razem mieszkańcy uczyli się sztuki decoupage na szkle.

Warsztaty odbyły się w Świetlicy Środowiskowej w Zwonowicach. Tematem przewodnim był decoupage na szkle, który zgromadził w sali świetlicy blisko 20 pań, zainteresowanych tą techniką. Do zaznajomienia się z tym niezwykłym rękodziełem poproszono. Dorotę Welcel, która pokrótce opowiedziała przybyłym osobom o prezentowanej technice.
Decoupage to technika zdobienia polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię np. drewna, metalu, szkła, tkaniny, plastiku, ceramiki, wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Przybyłe na spotkanie osoby stanęły przed trudnym wyborem odpowiedniego kształtu szkła. Do wyboru były butelki po winie, sokach, kawie itp. Następnie prowadząca warsztaty w Lyskach pokazała jak za pomocą gąbki nanosić warstwy ciemnej farby akrylowej. Wytłumaczyła, że po wyschnięciu na szkło nakłada się lakier do spękań, a na niego warstwę farby w jaśniejszym kolorze. Po tym procesie wierzchnia warstwa ulega spękaniu. Po dokładnym wysuszeniu nanosi się wcześniej wycięte elementy z serwetek i klejem utrwala ich na przygotowanym szkle. Na koniec nanosi się warstwy lakieru akrylowego. Pani Dorota doradziła, że im więcej warstw lakieru się naniesie tym ostateczny efekt jest ciekawszy.
Uczestnikom warsztatów bardzo się podobało, czego wyrazem były coraz piękniejsze powstające rękodzieła. Żal było się rozstawać, bo spotkanie szybko dobiegło końca.
Spotkanie warsztatowe z decoupage było ostatnim z cyklu warsztatów jakie zorganizowało Stowarzyszenie LYSKOR. - Dzięki warsztatom w niejednej osobie zaszczepiliśmy chęć wytwarzania własnego niepowtarzalnego rękodzieła – podsumowuje Mirosława Woźnica. -Uczestnicy poznali ciekawe techniki rękodzielnicze od filcowania, sutaszu, aż po witraż metodą Tiffaniego i decoupage. Zdobyli nie tylko umiejętności tworzenia ale również wiedzę na temat potrzebnych materiałów, narzędzi oraz tego gdzie można je w oszczędny sposób nabyć. Mamy nadzieję, że wiedza ta nie pójdzie na marne - dodaje.
Warsztaty współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto