Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rybniku mówi się "po rybnicku"! Tygiel, Paryż, Okrąglak... - wiesz, o czym mowa? Ten szyfr rozumieją tylko okoliczni mieszkańcy

A. Król
W Rybniku mówi się "po rybnicku"! "Hanka", "park sztywnych", "Pekin" albo "nowy kościół" - tak się mówi "po rybnicku". Te nazwy i określenia znają tylko rybniczanie i trudno ich szukać na mapach i w oficjalnych dokumentach... Obcym nic one nie mówią. Wręcz przeciwnie - czasem mogą być mylące. Sprawdź jak rybniczanie nazywają różne miejsca - kliknij w "zobacz galerię".

Zobacz te słownik - kliknij TUTAJ!

Tak się mówi "po rybnicku". Te nazwy i określenia znają tylko rybniczanie

"Hanka", "park sztywnych" albo "Pekin" - tak się mówi "po rybnicku". Te nazwy i określenia znają tylko rybniczanie i trudno ich szukać na mapach i w oficjalnych dokumentach... Obcym nic one nie mówią. Wręcz przeciwnie - czasem mogą być mylące jak np. "nowy kościół" - przecież goście słysząc takie określenie na pewno nie pójdą w kierunku Bazyliki Świętego Antoniego, która ma ponad 100 lat.

Niektóre z określeń zanikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe, wprowadzane do "rybnickiego słownika przez młodych".
- Kiedyś na II LO mówiło się "Sawik" a potem częściej "Hana" albo "Hanka" - zauważa dr Bogdan Kloch, dyrektor muzeum w Rybniku. Dziś młode pokolenie coraz częściej o swojej szkole mówi "Frycz".

Określenia funkcjonujące w potocznej mowie rybniczan opisują często miejsca czy rzeczy, których już nie ma. Czy dzisiejsza młodzież wie, dlaczego spotyka się w "Parku Sztywnych"?

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - Z OKREŚLENIAMI PO RYBNICKU


Przypominamy artykuł z roku 2020, autorstwa Aleksandra Króla.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto