Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wyrzucaj świątecznego jedzenia. Są jadłodzielnie - podziel się z potrzebującymi!

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W wielu miejscowościach działają lodówki społeczne. Jadłodzielnie można spotkać między innymi w Rybniku
W wielu miejscowościach działają lodówki społeczne. Jadłodzielnie można spotkać między innymi w Rybniku UM Rybnik, Wspólny Stół
REGION. Świąteczne przygotowania, wiele godzin spędzonych w kuchni i sporo jedzenia. Zapewne nie wszystko w te święta zostanie zjedzone, a to co miałoby trafić do kosza, może przecież trafić na stół innych osób, potrzebujących. W Rybniku i w okolicach funkcjonują lodówki społeczne, zwane także jadłodzielniami, w których można zostawić świeżą żywność dla innych.

Nie wyrzucaj świątecznego jedzenia. Podziel się z potrzebującymi!

Została Ci po świętach nadwyżka gotowej do zjedzenia żywności? Nie chcesz jej zmarnować? Zostaw ją w lodówce społecznej lub podaruj na "Wspólny Stół", czyli do kuchni społecznej prowadzonej przez OPS i wolontariuszy - zachęcają rybniccy urzędnicy.

- Każdy może zostawić w lodówce nadwyżkę jedzenia, a potrzebujący mogą z niego korzystać. Prosimy jednak, aby na zostawianym w lodówce jedzeniu była data jego sporządzenia lub data przydatności do spożycia. Wszystkie osoby, które czują się samotnie w okresie świątecznym, zapraszamy do spędzenia tego szczególnego czasu z innymi mieszkańcami Rybnika: Wspólny Stół czynny będzie w okresie świąt - 24, 25 i 26 grudnia w godz. 10.00-13.00 - informuje Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu.

„Wspólny stół” to miejsce, w którym każdy może przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.

Właśnie w te założenia doskonale wpisuje się idea „Jadłodzielni” – ustawionej przed drzwiami „Wspólnego Stołu” lodówki, do której w każdej chwili można przynieść jedzenie, z którego z kolei będzie mógł skorzystać ktoś potrzebujący.

Lodówki społeczne w Rybniku i w okolicach

  • Rybnik: Lodówka społeczna przy "Wspólnym Stole", ul. Zebrzydowicka 30/3,
  • Rybnik: Lodówka społeczna w dzielnicy Boguszowice Osiedle, ul Lompy (parking przy kościele św. Barbary),
  • Rybnik: Lodówka społeczna w dzielnicy Niedobczyce, ul. Barbary 22 (budynek OPS i Bistra "Z Ikrą"),
  • Wodzisław Śląski: Lodówka społeczna, ul. Wałowa 30,
  • Radlin: przy Świetlicy Koliba (ul. Pocztowa),
  • Godów: przy Ośrodku przy Pomocy Społecznej (ul. 1 Maja 66),
  • Żory: Jadłodzielnia przy ul. Wodzisławskiej 1,
  • Żory: Darmowa Szafa przy Al. Wojska Polskiego 1b/7u (jedzenie można zostawić przed wejściem).

Choć nie ma już jadłodzielni przy ulicy Warmińskiej w Jastrzębiu-Zdroju, w miejscu tym ma pojawić się stół, gdzie będzie można pozostawić żywność dla potrzebujących.

Zasady korzystania z jadłodzielni

  1. Po pierwsze: może korzystać z niej każdy, kto ma taką potrzebę.
  2. Po drugie: artykuły spożywcze z lodówki społecznej osoba zainteresowana pobiera na własną odpowiedzialność.
  3. Po trzecie: naczelną zasadą lodówki społecznej jest dzielenie się jedzeniem, dlatego należy z niej brać tylko tyle, ile potrzeba.
  4. Po czwarte: w lodówce może być umieszczana wyłącznie żywność zdatna do spożycia, bezpieczna i w dacie przydatności do spożycia. Produkty przeterminowane, noszące ślady zepsucia, będą usuwane.
  5. Po piąte: produkty o charakterystycznym zapachu powinny być umieszczane w szczelnych pojemnikach.
  6. Po szóste: do lodówki powinny trafiać tylko takie produkty, które sami byśmy skonsumowali. Najlepiej świeża żywność (z wyłączeniem mięsa i jaj), produkty suche (mąka, cukier, kasze, ryż, makarony, ciastka), konserwy, żywność w słoikach i opakowaniach próżniowych, owoce, warzywa, zapakowane pieczywo i inne wyroby cukiernicze.
  7. Po siódme: do lodówki społecznej nie mogą trafiać produkty napoczęte, przeterminowane, wyroby alkoholowe czy substancje odurzające, produkty wymagające zamrożenia lub bardzo głębokiego chłodzenia, produkty, które miały kontakt z odpadami czy produkty rozmrożone.
  8. Po ósme: w lodówce można umieszczać wyroby i przetwory własne pod warunkiem, że zostały starannie i szczelnie opakowane, z naklejonym opisem zawartości oraz datą przygotowania.
  9. Po dziewiąte: „Jadłodzielnia” to miejsce oferujące pomoc osobom potrzebującym. Traktujmy je więc z szacunkiem a ludzi, którzy z niego korzystają tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Pamiętajmy, że lodówka społeczna to miejsce, gdzie składowana jest żywność. Prosimy o utrzymywanie go w czystości i nieskładowanie w nim produktów innych niż artykuły spożywcze.
W wielu miejscowościach działają lodówki społeczne. Jadłodzielnie można spotkać między innymi w Rybniku

Nie wyrzucaj świątecznego jedzenia. Są jadłodzielnie - podzi...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto