Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Hawajskie Koszuly zwyciężyły w amatorskiej lidze koszykówki

Andrzej Gajos
KUB
Zakończyły się rozgrywki sezonu 2011/2012 Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki. W ostatniej kolejce XIV edycji RALK drużyny, które tydzień temu wygrały pierwsze mecze, również tym razem pokonały swoich rywali i zajęły odpowiednio wyższe lokaty w klasyfikacji końcowej.

W pierwszej potyczce spotkały się drużyny Butimexu Inkognito Basket Rybnik i Nord Studnik Żory. Duża przewaga żorzan z pierwszego meczu pozwoliła tej drużynie przystąpić do meczu z dużo mniejszym od rywali psychicznym obciążeniem. Swobodnie więc wygrali pierwszą kwartę, w której rybnicki zespół nie przejawiał większej ochoty do gry i zdobył tylko siedem punktów. W drugiej odsłonie sytuacja się nieco odwróciła i to Nord Studnik stracił kilkanaście punktów więcej. Drugą połowę zespół z Żor znów zdecydowanie wygrał, kończąc mecz z dwudziestoma punktami przewagi i zajął w rozgrywkach siódme miejsce. W meczu tym umocnił się na pierwszym miejscu tabeli najlepiej rzucających za trzy punkty, Krzysztof Franczuk, z drużyny Nord Studnik i wygrał tą klasyfikację rezultatem 77 trafień.
Pojedynek o piąte miejsce w tegorocznych rozgrywkach rozpoczęli faworyci tego meczu, drużyna z Radlina. Zespół SKOK-u od początku nie nadążał za rywalami i gdyby nie dobra dyspozycja trzeciego strzelca ligi Wojciecha Trałki, który zdobył 40 punktów, a więc ponad połowę całej drużyny, porażka z Leśną Przygodą z Radlina byłaby dużo dotkliwsza. Podopieczni trenera Czesława Grzonki w stosunku do ubiegłego sezonu zajęli tym razem o jedno miejsce niżej.
Po pierwszym meczu finałowym drużyna Remaag Walker Rybnik miała 32 punkty przewagi. Rewanżowy mecz z zespołem Do ostatniej kropli... rozpoczęła więc spokojnie i przegrała pierwszą odsłonę 13 punktami. Ale jak się później okazało, zwycięstwo w pierwszej kwarcie kosztowało dość dużo sił, graczy spod znaku kropli. Kolejne części meczu wygrywali, co prawda nie wysoko, gracze z Remaag Walker i po końcowym gwizdku sędziów okazało się, że mają o jeden punkt więcej od rywali i dodatni bilans w dwumeczu. To pozwoliło zająć im miejsce na najniższym stopniu podium. Najlepszy strzelec drużyny Remaag Walker, Przemysław Bednarek, zdobył w tym meczu 18 punktów, ale czy to wystarczy do zdobycia tytułu mistrza strzelców, mógł się dowiedzieć dopiero po zakończeniu ostatniego spotkania, w którym Hawajskie Koszule z Żor, miały się zmierzyć z drużyną Szarży Chrobry Jastrzębie.
Zawodnik drużyny żorskiej Bartosz Piasecki przed ostatnią kolejką miał tyle samo punktów, co Przemysław Bednarek i od tego, ile zdobędzie punktów, zależeć miało który z
graczy będzie mistrzem strzelców. Przewaga nad rywalami drużyny z Żor po pierwszym meczu wynosiła tylko cztery punkty i gdy pytałem Bartosza Piaseckiego o to, czy powalczy o tytuł mistrz strzelców, powiedział, że interesuje go tylko tytuł mistrzów ligi jego drużyny. Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry obydwu zespołów. Po dziesięciu minutach jednym punktem prowadzili gracze z Jastrzębia. Kolejne kwarty wygrywali jednak żorzanie i do końca meczu uzbierali 25 punktów więcej od rywali. Na dwie i pół minuty przed końcem meczu, Bartosz Piasecki miał na swoim koncie 18 punktów. Podczas kolejnego ataku na kosz drużyny jastrzębskiej został sfaulowany i sędzia podyktował dwa rzuty wolne, które zawodnik zamienił na dwa punkty, dokładając do tytułu mistrza swojej drużyny, tytuł mistrza strzelców XIV edycji RALK.

1. Butimex Inkognito Basket - Nord Studnik Żory: 70 : 90 (7:25, 25:14, 21:26, 17:25)
Punkty: M.Sobala-17, P.Mrugalski-15, K.Gajos-12, F.Kruk-11 oraz K.Franczuk-25,
Z.Narwojsz-16, B.Kossek-12, Ł.Połeć-11.

2. SKOK Ziemi Rybnickiej - Leśna Przygoda Radlin: 76 : 93 (17:29, 20:24, 22:11, 17:29)
Punkty: W.Trałka-40, S.Binias-12, T.Gliński-11, B.Gliński-7 oraz J.Chołuj-23,
D.Prus-19, B.Kozieł-16, Ł.Graj-15.

3. Do ostatniej kropli... - Remaag Walker Rybnik: 86 : 87 (29:16, 18:27, 16:19, 23:25)
Punkty: L.Marciniak-23, K.Fojcik-16, W.Pierchała-11, J.Muras i T.Szymura po 10 oraz
A.Rener-22, P.Bednarek-18, K.Kaczmarczyk-14, A.Kobacki-12.

4. Hawajskie Koszule Żory - Szarża Chrobry J-bie: 93 : 68 (20:21, 22:14, 24:17, 27:16)
Punkty: B.Piasecki i S.Polak po 20, Ł.Kamiński-18, Ł.Rutkowski-16 oraz M.Heliosz-17
A.Góra i D.Janiszewski po 14, R.Kozielski i K.Kruczek po 10.

A oto kolejność lokat, jakie uzyskały drużyny w XIV edycji Rybnickiej Amatorskiej Lidze Koszykówki: