Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś mają być znane wyniki badań DNA fragmentów ciała wyłowionych z Zalewu Rybnickiego

Rozmawiał: Aleksander Król
Dziś mają być znane wyniki badań DNA fragmentów ciała wyłowionych z Zalewu Rybnickiego. Szczątki prawdopodobnie należące do zamordowanego Eugeniusza Wróbla, byłego wicewojewody katowickiego i wiceministra transportu w rządzie PiS, poddano szczegółowym analizom w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach.

Rozmowa z dr Tomaszem Kupcem, kierownikiem pracowni genetyki sądowej w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie

Na czym polegają badania DNA, które wykonywane są między innymi w Waszym instytucie?

Badania genetyczne mają charakter porównawczy. Porównujemy cechy genetyczne w śladach znalezionych na przykład na miejscu zbrodni z tymi pobranymi u podejrzanych lub ofiar. W przypadku zwłok jest podobnie. Wówczas wykorzystuje się na przykład materiał pobrany u osób spokrewnionych z denatem lub jeśli to możliwe z przedmiotów do niego należących. Badania genetyczne są wieloetapowe. Upraszczając - najpierw trzeba wyizolować DNA. Potem powiela się wybrane fragmenty, rozdziela za pomocą specjalistycznej aparatury, a na koniec porównuje długości fragmentów DNA. U każdego człowieka ta długość jest inna.

Czy badania DNA dają stuprocentową pewność, przy identyfikacji ciała?

Wszystko zależy od tego, czy DNA nie uległo zniszczeniu. Kluczowy jest stan zachowania materiału genetycznego. W przypadku zwłok wyłowionych z wody często jest problem. Woda jest naszym wrogiem, niszczy materiał. Ciało znajdujące się w wodzie ulega zwykle szybkiemu rozkładowi. Jednak wykorzystując obecną technikę identyfikacja nie jest niemożliwa, a raczej wielce prawdopodobna.

W przypadku szczątków wyłowionych w Rybniku koledzy z Katowic nie powinni mieć większych problemów. Temperatury nie są wysokie, a fragmenty ciała wyłowiono po kilku dniach. Gdyby zwłoki odkryto pięć lat później, byłoby o wiele trudniej.

Ile badań DNA przeprowadza się w krakowskim instytucie każdego roku?

Pomagamy przy 600 do 700 sprawach rocznie. Przy sprawach z dużą ilością dowodów zabezpiecza się od 200 do 300 śladów. W tej sytuacji wykonujemy rocznie kilkanaście tysięcy profili genetycznych. To nie jest łatwa praca.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto