Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwionka-Leszczyny: kopalnia Dębieńsko przejdzie gruntowną modernizację

Barbara Kubica
Widok na kopalnię Dębieńsko pod koniec lat dwudziestych.
Widok na kopalnię Dębieńsko pod koniec lat dwudziestych. fot. z książki 100 lat KWK Dębieńsko.
Na przełomie maja i czerwca na terenie zlikwidowanej przed 11 laty kopalni Dębieńsko (gmina Czerwionka-Leszczyny) rozpocząć się mają pierwsze prace modernizacyjne.

Na początku, blisko 200 pierwszych pracowników zajmie się remontem budynków i budową upadowej, za pomocą której koncern NWR Karbonia, który ma koncesję na wydobycie węgla na terenie Dębieńska, chce dostać się do złoża.

Już teraz wiadomo, że część budynków powstałych w czasie ponad 100-letniej działalności kopalni, nie przetrwa. Niektóre z tych, które w ciągu ostatnich lat niszczały, bądź były eksploatowane przez dotychczasowych właścicieli, Karbonia zamierza wyburzyć. Te, które się przydadzą, wyremontować.

- Pozostanie budynek starej dyrekcji, któremu chcemy przywrócić wygląd z lat, kiedy dawna kopalnia powstawała oraz budynek administracyjno-ekonomiczny, cechownia i jedna łaźnia. Wyremontujemy budynek lampowni, hali kombajnowej - wylicza Jan Hrapiec, dyrektor techniczny NWR Karbonia.

To właśnie w budynku z czerwonej cegły, gdzie przed laty swoje biura mieli szefowie zakładu, dziś mieści się słynna Izba Tradycji, w której znajdują się eksponaty przypominające o czasach największego dobrobytu kopalni i całej gminy.

Od początku istnienia KWK Dębieńsko miała pięć górniczych sztandarów. Wszystkie z nich przechowywane są w Izbie Pamięci. Udało się także zachować kilka map i szkiców z początkowego okresu funkcjonowania kopalni.

Początki kopalni datuje się na rok 1898, kiedy to połączono kilka małych pól górniczych o nazwach: Oswald, Laura, Marianne, Rittau. W tym czasie wieś Czerwionka liczyła zaledwie 70 domów i 442 mieszkańców. W pierwszym roku działalności zakładu spod ziemi udało się wydobyć 4010 ton węgla. Dziś szacuje się, że pod gminą Czerwionka-Leszczyny, pod którą kopalnia fedrowała przez ponad wiek, zalega jeszcze około 150 milionów ton węgla. Aby ten skarb wydobyć, NWR Karbonia planuje także wykorzystać dwa istniejące szyby po dawnym Dębieńsku - Jan III i Szyb Zachodni, które oczywiście wymagają ogromnych nakładów związanych z modernizacją.

- Szacujemy, że nakłady inwestycyjne na przebudowę szybu Jan III to koszt rzędu 30-40 milionów złotych - mówią nam przedstawiciele spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto