Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Alert RCB w sprawie smogu. Zła jakość powietrza w wielu miastach. Czujniki odnotowują wielokrotne przekroczenia norm

PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tak prezentuje się sytuacja na piątek 1 grudnia, na godzinę 12. Przejdź dalej
Tak prezentuje się sytuacja na piątek 1 grudnia, na godzinę 12. Przejdź dalej arc Polska Press, Airly
REGION. W piątek 1 grudnia, mieszkańcy centralnej części województwa śląskiego otrzymali Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dotyczący smogu. Nad ranem, najgorsza sytuacja występowała w Zabrzu.

Spis treści

Smog znów atakuje na Śląsku. Zła jakość powietrza w wielu miejscowościach

W nocy z czwartku na piątek, najwyższe stężenie smogu pokazywały stacje w Rybniku, gdzie czujniki odnotowały o godz. 23. stężenie 244 mikrogramy pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza oraz w Zabrzu, gdzie o godz. 2. wskazania sięgnęły 236 mikrogramów, przy średniodobowym poziomie alarmowania 150 mikrogramów.

- 1 grudnia prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - brzmiał wydany komunikat, który otrzymali między innymi mieszkańcy Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju oraz powiatów rybnickiego i mikołowskiego..

Ostrzeżenie o smogu w województwie śląskim wydał także GIOŚ.

- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje tam zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m - wynika z komunikatu przekazanego za pomocą RCB.

Poważne przekroczenia pyłu PM10 na Śląsku

Stacje pomiarowe jakości powietrza odnotowują od czwartkowego popołudnia bardzo złą jakość powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił od czwartku ok. godz. 17-18 praktycznie w całym regionie.

Jak wynika z danych Państwowego Monitoringu Środowiska, udostępnianych na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w czwartek o godz. 21. chwilowe wskazanie stacji pomiarowej w Zabrzu osiągnęło 213 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza, o północy wzrosło do 224 mikrogramów, a szczyt osiągnęło o 2. w nocy - 236 mikrogramów.

Bardzo zła jakość powietrza utrzymywała się w tym mieście także w kolejnych godzinach. O godz. 6 rano chwilowe wskazanie w Zabrzu wynosiło 160 mikrogramów PM10, by o godz. 9 wzrosnąć do 210 mikrogramów. Była to rano najwyższa wartość w regionie.

Wyniki pomiarów stężeń pyłu zawieszonego w Zabrzu od poprzedniego sezonu smogowego często okazują się gorsze od pokazującej wcześniej zwykle najwyższe wskazania w woj. śląskim stacji w Rybniku. W Zabrzu dominuje niska emisja z budynków wielorodzinnych, starych kamienic. W południowej części regionu (Rybnik, Wodzisław Śląski) do smogu przyczyniają się głównie domy jednorodzinne.

Zła jakość powietrza w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim

W czwartek 30 listopada, o godz. 23, chwilowe wskazanie w Rybniku wynosiło 244 mikrogramy PM10; o północy spadło poniżej 200 mikrogramów, o godz. 2. wzrosło znów do 236 mikrogramów, by w godz. 6-7 oscylować ok. 170 mikrogramów.

W sąsiednim Wodzisławiu Śląskim o godz. 8, wskazania zbliżały się do 200 mikrogramów. Podobną wartość odnotowano tam o godz. 1 w nocy, później stopniowo wskazania spadały do godz. 5. (125 mikrogramów), by następnie znów rosnąć.

Kiedy ogłaszany jest alarm smogowy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

W dużej mierze to od nas samych zależy, jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza zarówno w całym kraju, jak i w naszej najbliższej okolicy. Codziennie podejmujemy szereg decyzji o tym, w jaki sposób ogrzewamy nasz dom, czy wybieramy publiczne środki transportu, czy w końcu dbamy o to, aby nasze samochody były jak najmniej emisyjne.

Przejdź do galerii i sprawdź jak prezentuje się sytuacja w województwie śląskim w piątek 1 grudnia, na godzinę 12.

Tak prezentuje się sytuacja na piątek 1 grudnia, na godzinę 12. Przejdź dalej

Alert RCB w sprawie smogu. Zła jakość powietrza w wielu mias...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto