MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

160 dzieci ze szkół podstawnych świętowało w tym roku Barbórkę w Muzeum Śląskim w Katowicach a wieczorny koncert zgromadził ponad 300 osób

mat.pras.
Barbórka w Muzeum Śląskim w Katowicach
Barbórka w Muzeum Śląskim w Katowicach Kacper Krzętowski
W miniony poniedziałek, 4 grudnia, świętowaliśmy Barbórkę - wyjątkowe święto upamiętniające pracę górników i ich nieoceniony wkład w rozwój naszego regionu. To był dzień pełen niezwykłych wydarzeń, które uczciły odwagę i poświęcenie ludzi pracujących w górnictwie. Z tej okazji Muzeum Śląskie w Katowicach, wspólnie z Fundacją Soundscape i Tauron Lab, przygotowało szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych m.in. warsztaty dla dzieci, wyjątkową instalację świetlną, którą przygotował Tomasz Gawroński, a zwieńczeniem obchodów górniczego święta był wyjątkowy koncert grupy muzycznej Wojtek Mazolewski Quintet. Tegoroczna Barbórka w Muzeum Śląskim cieszyła się ogromną popularnością, a organizatorzy już odliczają czas do przyszłorocznej. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

Kopalnia Katowice, licząca sobie dwieście lat, stanowi żywą historię, którą Muzeum Śląskie pielęgnuje i przekazuje kolejnym pokoleniom. Organizacja Barbórki stała się uroczystym akcentem w kalendarzu kulturalnym regionu, a także podkreśleniem roli górnictwa w kształtowaniu tożsamości mieszkańców.

– Obchody Barbórki w Muzeum Śląskim przyniosły niezapomniane przeżycia - od fascynujących warsztatów dla dzieci, gdzie odkrywano tajemnice kanarków i legendy Górnego Śląska, po spektakularną instalację świetlną na Szybie Warszawa II, przenoszącą nas w magiczny świat symboliki górnictwa. Zaprosiliśmy wszystkich uczestników do świata, gdzie odwaga, tradycja i nowoczesność splatały się w jedno, oddając hołd temu, co było i co ciągle jest ważne dla naszego regionu. Koncert Wojtek Mazolewski Quintet, z połączeniem jazzu i fotograficznych wspomnień górniczej historii, był nie tylko koncertem, ale również niesamowitym doświadczeniem audiowizualnym. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej wyjątkowej chwili, a Muzeum Śląskie z dumą stało się miejscem, gdzie dziedzictwo kulturowe łączyło się z bogactwem artystycznym, celebrując pracę górników – mówi Maria Czarnecka, Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

– Górnictwo węgla kamiennego jest nieodłączną częścią śląskiej historii, przez wieki stanowiąc fundament gospodarki, napędzając rozwój regionu i kreując życie kulturalne. Świętowanie Barbórki w Muzeum Śląskim to doskonała okazja, by pokazać bogactwo i różnorodność górniczej tradycji w sposób w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodych ludzi – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Taurona.

Na zrewitalizowanym terenie dawnej kopalni "Katowice", już 2 grudnia zainaugurowana została instalacja świetlna na Szybie Warszawa II. To widowiskowe doświadczenie, gdzie halogenowe światło tworzyło kontury górniczego symbolu "Kupla", przenosząc widzów w magiczny świat historii górnictwa. Mieszkańcy Katowic i goście mogli podziwiać instalację do 4 grudnia. W Barbórkę dla dzieci odbyły się kreatywne i bezpłatne warsztaty. Najmłodsi uczestnicy, ucząc się o kanarkach i ich roli w kopalniach, tworzyli swoje "Super-Kanarki". Starsze grupy zgłębiały legendy Górnego Śląska, ożywiając historię za pomocą filmowych kadrów. Dodatkowo, dzieci miały szansę stworzyć własne kompozycje muzyczne, ucząc się o historii górnictwa.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był niezwykły koncert zespołu Wojtek Mazolewski Quintet, który przyciągnął do sali audytoryjnej Muzeum Śląskiego miłośników jazzowych brzmień i połączył jazz z fotograficznymi wspomnieniami górniczej przeszłości. To było nie tylko koncertowe doświadczenie, lecz również audiowizualna podróż w świat tradycji i niezapomnianych dźwięków. Fani zespołu mogli usłyszeć najnowsze kompozycje zespołu takie jak Gray Day, My Heart czy Spirit to All. Zespół potwierdził, że w swojej twórczości eksperymentuje, wzbudza emocje i udowadnia, że muzyka jazzowa ma potencjał burzenia muzycznych schematów.

Organizatorem tegorocznej Barbórki w Muzeum Śląskim było Muzeum Śląskie przy współpracy z Fundacją Soundscape oraz Tauron Lab, a partnerami wydarzenia byli Grupa Tauron oraz Volvo Euro-Kas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto