Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowy Rybnik czyli ilu uczniów przesiadło się na rowery w maju? [STATYSTYKA + ZDJĘCIA]

Alek, UM RYBNIK
Maj w Rybniku to miesiąc, który upływa pod znakiem roweru. Przy wielu szkołach stoją już wiaty rowerowe, a kampania Rowerowy Maj, promująca aktywne podróże do szkoły, rozkręca się coraz bardziej.

Rowerowy Rybnik czyli ilu uczniów przesiadło się na rowery?

Budowa wiat rowerowych przy rybnickich szkołach to element prowadzonej przez Rybnik polityki rowerowej oraz efekt rozmów z dyrektorami placówek edukacyjnych, którzy wskazywali na problemem niewystarczającej przyszkolnej infrastruktury rowerowej.

– Wiaty poprawią warunki, w jakich uczniowie i pracownicy szkół zostawiają swoje rowery na czas lekcji oraz zachęcą uczniów do codziennych dojazdów do szkół tym właśnie środkiem transportu. Funkcjonalne i estetyczne wiaty stoją już przy kilkunastu rybnickich szkołach – docelowo będzie ich 31 – wskazuje Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.

Z wiat korzysta już wielu uczniów biorących udział w kampanii Rowerowy Maj. Akcja ta ma na celu nagradzanie za dojazdy do szkół na rowerach. Uczestniczą w niej uczniowie klas od czwartej do szóstej 21 rybnickich podstawówek. Uczniowie, dojeżdżając do szkoły na rolkach, deskorolce, hulajnodze lub rowerze, otrzymują naklejki. Ci, którzy zbiorą ich najwięcej, otrzymają nagrody, zaś najlepsze szkoły otrzymają nagrody pieniężne. Zostaną dla nich też zorganizowane specjalne szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy na rowerze, tzw. Akademia Bezpiecznego Rowerzysty.

– Wyniki robią wrażenie. Blisko 70% uczniów włączyło się w akcję i przynajmniej raz dojechało do szkoły na rowerze – i to mimo „długiego weekendu” i dość kiepskiej pogody, niezbyt zachęcającej do jazdy. Nawet w deszczowe dni parkingi rowerowe przed szkołami były pełne! Łącznie w maju niemalże 2000 uczniów dojeżdża aktywnie do szkoły. Ważne, aby wszyscy kierowcy mieli to na uwadze i uważali, poruszając się po mieście samochodem. Codzienna jazda na rowerze to szereg korzyści – zwiększona aktywność fizyczna u dziecka przekłada się bezpośrednio na osiąganie lepszych wyników w nauce. Rowerowe przejażdżki wspólnie z rodzicami lub rówieśnikami nie tylko poprawiają nastrój, ale też wzmacniają więzi i budują pozytywne przyzwyczajenia transportowe u najmłodszych – mówi Jan Fiałkowski, rybnicki oficer rowerowy.

Na „półmetku” kampanii Rowerowy Maj pod względem liczby aktywnych uczestników prowadzi póki co Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Wielopolu. Drugie miejsce zajmuje Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 20 im. Harcerzy Buchalików w Rybniku.

– Wielu uczniów polubiło aktywną drogę na lekcje. Dzięki akcji pod szkoły podjeżdża mniej samochodów – jest zatem bezpieczniej. Dzieci uczą się również samodzielności, której nie zaznają, będąc podwożone samochodem. Wielu nauczycieli zgłasza, że dzieci są bardziej uśmiechnięte i lepiej koncentrują się na nauce. A swój entuzjazm do roweru mogą również przekazać rodzicom – podsumowuje prezydent Rybnika.

W załączniku statystyki kampanii Rowerowy Maj – są to dane dotyczące ilości aktywnych uczestników w szkole. Pod uwagę w globalnej klasyfikacji brany będzie stosunek ilości aktywnych przejazdów do wielkości szkoły oraz frekwencja (udział dzieci w całości akcji albo tylko jej części).

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto