reklama

Mieczysław W. - nożownik z Rybnika został tymczasowo aresztowany FOT,FILM

Katarzyna Śleziona-Kołek
Katarzyna Śleziona-Kołek
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
63-letni nożownik z Rybnika, który w poniedziałek, 23 września wtargnął do komendy miejscowej policji i ranił 49-letnią recepcjonistkę, został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Posiedzenie aresztowe odbyło się w środę, 25 września. Mieczysław W. trafi do Aresztu Śledczego do Wrocławia na oddział psychiatryczny.

Mieczysław W. - nożownik z Rybnika został tymczasowo aresztowany FOT,FILM

AKTUALIZACJA, środa, 25 września, godz. 12.30
W środę, 25 września odbyło się posiedzenie aresztowe 63-letniego nożownika z Rybnika. Mieczysław W., który w poniedziałek w komendzie rybnickiej policji ranił nożem 49-letnią recepcjonistkę trafi do Aresztu Śledczego do Wrocławia na odział psychiatryczny.

AKTUALIZACJA, wtorek, 24 września, godz. 14
W środę, 25 września odbędzie się posiedzenie aresztowe i zostanie skierowany wniosek do sądu o tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy - mówi nam Tadeusz Żymełka, Prokurator Rejonowy z Prokuratury Rejonowej w Rybniku.
Mężczyźnie może grozić nawet dożywocie. Niewykluczone jednak, że ominie go kara - będą prowadzone badania psychiatryczne, aby ustalić, czy mężczyzna w chwili popełnienia ataku w komendzie rybnickiej policji był poczytalny.

Jak informuje rybnicka prokuratura - Mieczysław W. jest 63-letnim emerytem z Rybnika i wcześniej leczył się psychiatrycznie.

We wtorek, 24 września udało się go przesłuchać. Jakie były jego motywy ataku w komendzie rybnickiej policji?
- Czynności z Mieczysławem W. zostały już wykonane. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Mężczyzna przyznaje się do popełnionego czynu. Z protokołu wynika, że to człowiek mocno chory psychicznie. Wielokrotnie wydaje mu się, że ktoś chodzi do jego mieszkania, zanieczyszcza je, niszczy, a on zgłasza to na policję, policja ignoruje te zgłoszenia, ma żal do policji - to są jego wyimaginowane szkody, więc rozżalony postanawia "załatwić" swoje sprawy po swojemu z młotkiem w ręku i idzie do komendy rybnickiej policji - mówi prokurator Żymełka.
Czy rzeczywiście Mieczysław W. zgłaszał wcześniej jakieś niszczenie swojego mienia policjantom? Mundurowi będą to sprawdzać.

AKTUALIZACJA, wtorek, 24 września, godz. 10

- Mężczyzna jeszcze nie został przesłuchany. Czynności z nim związane nie są realizowane w prokuraturze, ale w szpitalu psychiatrycznym, gdzie obecnie przebywa. Lekarz nie zgodził się na osadzenie go w policyjnej izbie zatrzymań – informuje Tadeusz Żymełka, Prokurator Rejonowy z Prokuratury Rejonowej w Rybniku.
Najpierw nożownik musi zostać przesłuchany, a dopiero potem - najprawdopodobniej jeszcze we wtorek, 24 września - zostanie skierowany wniosek o jego tymczasowy areszt.

- Zakładam, że jeszcze dzisiaj zostanie skierowany wniosek do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych. Podstawa jest oczywista – wszystko rozgrywało się w świetle kamer – dodaje prokurator.

Nadal nieznane są motywy działania sprawcy. - To kompletnie irracjonalne zachowanie. Przypuszczam, że jest to podłoże psychiatryczne – słyszymy w rybnickiej prokuraturze.

Stan zdrowia poszkodowanej 49-latki nadal jest stabilny.

PISALIŚMY w poniedziałek, 23 września

To był pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, dopiero co wychodziło leniwie słońce, a w komendzie rybnickiej policji rozegrały się sceny niczym z dreszczowca. W poniedziałek, 23 września tuż przed godziną 10 do jednostki policji przy placu Armii Krajowej wtargnął 63-letni mężczyzna i zaatakował recepcjonistkę. Jak widać na nagraniu policyjnego monitoringu, napastnik pewnym krokiem zmierzał w kierunku 49-letniej kobiety, która znajdowała się za recepcją w ogólnodostępnym holu Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Mężczyzna wspiął się na recepcję i próbował uderzyć pracownicę młotkiem. Sprawca próbował dwukrotnie. Kobieta zaczęła uciekać w popłochu. Wtedy dopadł ją 63-latek i dźgnął kobietę nożem w klatkę piersiową, uszkadzając jej płuco. Na ratunek recepcjonistce rzucił się policjant, który obezwładnił sprawcę.

Sprawcę i ofiarę nie łączą żadne relacje, nie znali się wcześniej

- Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny pod nadzorem prokuratora. Zabezpieczono również nagranie z kamer monitoringu komendy - mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzeczniczka prasowa rybnickiej policji.
Zatrzymanym okazał się 63-letni mieszkaniec Rybnika, wcześniej nigdy nie był karany. Mężczyzna w chwili ataku był trzeźwy. Została pobrana mu krew do badania.

Zobacz zdjęcia z zatrzymania nożownika.

Mieczysław W. - nożownik z Rybnika został tymczasowo areszto...

Z kolei ranna 49-letnia recepcjonistka trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Kobieta została ugodzona nożem w klatkę piersiową - ma uszkodzone płuco. Lekarze określają jej stan jako stabilny.

- 63-letniego sprawcę i 49-letnią recepcjonistkę nie łączyły żadne relacje, nie znają się, nie byli w żadnym konflikcie. 49-latka to mieszkanka powiatu rybnickiego, od 26 lat pracuje w rybnickiej policji - mówi podinspektor Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, który przejął dochodzenie w tej sprawie.

Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach skierował na miejsce pracowników wydziału kontroli KWP oraz policyjnych psychologów.

Bohaterem jest 39 latek, pomoc zaoferowało MSWiA

Bohaterem w brutalnym ataku nożownika w rybnickiej komendzie policji jest 39-letni funkcjonariusz z jednostki. - Dzięki szybkiej reakcji policjanta pełniącego służbę na stanowisku zastępcy dyżurnego, mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Policjant jest już po rozmowie z psychologiem, teraz potrzebuje spokoju. To policjant doświadczony, wcześniej pracujący w prewencji. Ma 39 lat - dodaje Aleksandra Nowara.

Policjanci zabezpieczyli niebezpieczne przedmioty, które miał przy sobie 63-latek. To zwykły nóż, jaki można kupić w każdym sklepie i młotek.

Trwa policyjne śledztwo w tej sprawie.

- Trwają oględziny miejsca zdarzenia, zostały zabezpieczone przedmioty należące do 63-latka, zabezpieczono nagrania monitoringu, będą przesłuchiwani świadkowie, w tym petenci, którzy w chwili ataku znajdowali się w komendzie policji - wylicza Aleksandra Nowara.

Obecnie nie możemy mówić o motywach działania sprawcy. - To wyjaśni dochodzenie w tej sprawie - podkreślają policjanci.

Najprawdopodobniej we wtorek, 24 września 63-latek usłyszy zarzuty, a prokurator zdecyduje o tymczasowym areszcie.

Po ataku nożownika w rybnickiej komendzie policji swoją pomoc zaoferowało również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak pisze MSWiA na Twitterze: “Minister Mariusz Kamiński polecił Komendantowi Głównemu objęcie poszkodowanej i jej rodziny wszelką pomocą”.

Czytaj także

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
KRPVII
25 września, 11:02, alex:

Otwarta niczym nie zabezpieczona recepcja to głupi, niebezpieczny i nieodpowiedzialny standard wprowadzony do policji przez jakiegoś chorego, tępego protegowanego buca, który dzięki protekcji skończył "oficerską uczelnię protekcyjnego wstydu" i zdobył stołek pozwalający na podejmowanie decyzji. Często głupich decyzji adekwatnych do głupoty protegowanego głupiego decydenta. Niestety jakie kadry takie i ich decyzje. Każdy wie jak jest w policji układ goni układ, koleżka ciągnie za sobą koleżkę, tatuś promuje synka, mamusia córeczkę a rozum mądrość, rozwaga i zdrowy rozsądek zostają daleko w tyle. Z reszką czego się w tej firmie spodziewać. Czym wyższy stołek ty większy cymbał ale z większymi plecami a głupota goni głupotę.

Piękny komentarz, a zarazem smutny bo zupełnie prawdziwy...

d
dawid

Hi, Hi, Hi..., 15 lat temu wydawali górę pieniędzy na wyburzanie zamkniętych wyizolowanych portierni i budowę otwartych recepcji. Coś czuję, że niedługo wydadzą ponownie furę kasy na burzenie otwartych recepcji i budowę zamkniętych portierni. Boże chroń ojczyznę przez policyjnymi "mądrymi głowami".

a
alex

Otwarta niczym nie zabezpieczona recepcja to głupi, niebezpieczny i nieodpowiedzialny standard wprowadzony do policji przez jakiegoś chorego, tępego protegowanego buca, który dzięki protekcji skończył "oficerską uczelnię protekcyjnego wstydu" i zdobył stołek pozwalający na podejmowanie decyzji. Często głupich decyzji adekwatnych do głupoty protegowanego głupiego decydenta. Niestety jakie kadry takie i ich decyzje. Każdy wie jak jest w policji układ goni układ, koleżka ciągnie za sobą koleżkę, tatuś promuje synka, mamusia córeczkę a rozum mądrość, rozwaga i zdrowy rozsądek zostają daleko w tyle. Z reszką czego się w tej firmie spodziewać. Czym wyższy stołek ty większy cymbał ale z większymi plecami a głupota goni głupotę.

G
Gość
24 września, 18:57, Mietek:

A gliniarz który opublikował materiał video juz wy[wulgaryzm] pa pa

Mietku, nie tobie to dociekać, wszak stała się tragedia, i na tym się skupmy. A zastępca dyżurnego, zareagował wzorowo, 2-3 sekundy później i ....

G
Gość
24 września, 7:56, Tomasz:

U mnie kilka lat temu gość wszedł z siekierą i porąbał szklane drzwi. Portierowi życie uratowała przeszklona zabudowa lady ze szkła klejonego. Aby obezwładnić furiata użyto wtedy broni. Komendanci stworzyli taką głupią modę na "otwartość wobec petenta" głównie w celach medialni wizerunkowych. Szkoda tylko, że zapomnieli, że jesteśmy bardzo znienawidzona firmą i taki brak zabezpieczeń jest szacowaniem życiem podwładnych.

Tomek, dokładnie, 100% racji. Wszyscy strasznie martwią się o zatrzymanych, osadzonych, ale już o policjantach, czy pracownikach cywilnych, już niestety nie !!! To jest CHORE !!!

M
Max

Gdyby taki gosciu wszedł na dowolny posyerunek w stanach to by pałą oberwał albo by go odstrzelili niestety to Europa tu nawet jednostki wojskowe cywile ochraniaja.

M
Mietek

A gliniarz który opublikował materiał video juz wy[wulgaryzm] pa pa

e
emeryt

A ten w białym sweterku to jakiś niezły frajer, widzi gościa który wchodzi z młotkiem i nie reaguje, nawet nie krzyknął. Jeżeli to cywil to [wulgaryzm] z nim, ale jeżeli policjant to powinna być dyscyplinarka

T
Tomasz

U mnie kilka lat temu gość wszedł z siekierą i porąbał szklane drzwi. Portierowi życie uratowała przeszklona zabudowa lady ze szkła klejonego. Aby obezwładnić furiata użyto wtedy broni. Komendanci stworzyli taką głupią modę na "otwartość wobec petenta" głównie w celach medialni wizerunkowych. Szkoda tylko, że zapomnieli, że jesteśmy bardzo znienawidzona firmą i taki brak zabezpieczeń jest szacowaniem życiem podwładnych.

k
koba

Fakt, gość niezły szajbus, ale gdzie przewidywanie ? Kiedyś w policji wszystko było odizolowane, odgrodzone szybą, kratą itp. Recepcjonistki siedziały w oddzielnym pomieszczeniu za ladą i szybą lub kratą. Dlaczego o tym piszę, przecież jesteśmy firmą nie lubianą w społeczeństwie i należy się spodziewać, że takie zachowania mogą wystąpić. Pacany komendanckie wpadły na pomysł, że trzeba się odgrodzić, zlikwidować wszelkie zabezpieczenia (szyby, kraty) i frontem do "obywatela" .... No to teraz mają. Narazili kobietę na niebezpieczeństwo. Dlaczego te durne generały same nie zasiądą na holu w otoczeniu rozłoszczonych, wściekłych na policję zdesperowanych furiatów ? Dlaczego pacany komendanty same chowają się w gabinetach i odgradzają sekretarkami ? Przecież takie przypadki wtargnięć do budynku policji i ataków na pierwszy lepszy napotkany przypadkiem personel już się zdarzały i łatwo przewidzieć, ze zdarzać się będą też w przyszłości.

w
willi

Szajbus, na oddział zamknięty.

G
Gość

Może i karany nie był ale policja dobrze go znała. Wielokrotnie zgłaszany i odwiedzany przez policję za stwarzanie zagrożenia. Pomijając już fakt ze jakiś czas temu wypuszczony był z psychiatryka gdzie trafił za zaatakowanie dzielnicowej.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3