Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Rybnika namalowały smog dla premiera polskiego rządu ZDJĘCIA

Aleksander Król
Narysowałam dzieci w maskach i dom z dymiącym kominem - pokazuje nam Tosia Adamczyk, z przedszkola nr 7, która, jak wiele innych dzieci malowała smog dla premiera polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. Dziś młodych artystów walczących o czyste powietrze odwiedził Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu “Czyste Powietrze”.

Dzieci z Rybnika namalowały smog dla premiera polskiego rządu

W punkcie informacji miejskiej halo! Rybnik, przy ul. Jana III Sobieskiego 20 odbył się wernisaż prac plastycznych pokazujących problem zanieczyszczonego powietrza oczami najmłodszych. Akcję wymyśliła matka dzieci z Rybnika.

Pomysł narodził się z bólu, żalu, rozpaczy, bezradności, bo tak nie może być. Chodziło o to, by pokazać warszawiakom, ludziom decyzyjnym, co to znaczy smog. Bo, jak znajomi mówią, że normy są przekroczone - to ja mówię, przyjedźcie do Rybnika w okresie grzewczym. Dzieci chcą się bawić na śniegu. Moje mówią - jedźmy do babci, bo tam można lepić bałwana. Ale ferie trwają tylko dwa tygodnie

- mówi Małgorzata Gaszka, mama 6-latki i 11-latka z Rybnika.

Dzieci z przedszkoli nr: 7, 11, 19, 22, 36 i 41, Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej - Zespół “Przygoda”malując smog dla premiera wierzyły, że ich głos w sprawie problemu zanieczyszczonego powietrza zostanie usłyszany w Warszawie i tak się stało.

W środę odwiedził ich Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu “Czyste Powietrze”. Nie był w stanie podać nam konkretnej daty, kiedy obwieszczony niedawno przez rybnickich parlamentarzystów PiS indywidualny program rządowy dla Rybnika będzie gotowy, ale mówił, że prace postępują. Tłumaczył np., że konieczne jest stworzenie ewidencji “kopciuchów” (pieców złej kategorii).

-

Nie chodzi o to, by prezydent zebrał do segregatora informacje gdzie są kopciuchy, ale trzeba wpisać dane do stosownego systemu informatycznego. Prace nad systemem trwają. A by działał musi być oprzyrządowany w przepisy prawa i takich ludzi jak kominiarze. Mamy w Polsce 3 tys. ludzi branży kominiarskiej - to jest ważny element tej układanki. Chcemy dać kominiarzom uprawnienia, by mogli badać nie tylko przewód kominowy, ale też jak wygląda instalacja grzewcza

- zdradził Woźny.

Wkrótce więcej na temat indywidualnego programu antysmogowego dla Rybnika

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto