Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie nabieraj smogu w usta! Rybnik wybrany do pilotażowego projektu

OPRAC.: Redakcja
Nie nabieraj smogu w usta! To hasło kampanii promującej program Czyste powietrze. Przedsięwzięcie realizują studenci, którzy w ramach uczelnianych zajęć włączają się w walkę o lepszą jakość powietrza.

Rybnik. Nie nabieraj smogu w usta!

Studenci psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach na wydziale Psychologii w Biznesie i Organizacjach jako miasto pilotażowe swojego projektu wybrali Rybnik. W ramach zajęć dotyczących kampanii społecznych przyjrzeli się tematowi, jakim jest skala zanieczyszczenia powietrza w Polsce i postawom Polaków w tym temacie. Przygotowana kampania obejmuje autorską grafikę i tekst.

Odwołujemy się w nich do znanego przysłowia: „Nie nabieraj wody w usta”, które sparafrazowaliśmy. Celem naszej kampanii jest zaangażowanie osób, które są świadome problemu zanieczyszczania powietrza np. przez sąsiadów, ale nie wykazują żadnej inicjatywy, aby na to reagować – wyjaśnia Katarzyna Goczoł, jedna z uczestniczek projektu

Studenci mają nadzieję, że dzięki ich przekazowi więcej osób dowie się o programie Czyste powietrze, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku

W ramach kampanii apelujemy: Widzisz? Czujesz? Reaguj! Nie pozwól sąsiadowi decydować o Twoim zdrowiu. Powiedz mu, że może wymienić piec nawet za darmo – dodaje Robert Czech, kolejny uczestnik studenckiego przedsięwzięcia.

Studenci w swojej kampanii zwracają też uwagę na fakt, że co roku z powodu smogu umiera w Polsce ponad 40 000 osób.

Kierujemy do odbiorców pytanie: Chcesz być jedną z nich? Liczymy, że w ten sposób zachęcimy ludzi do reakcji, do wyrażania swojej niezgody na życie w zanieczyszczonym środowisku i włączenia się do akcji informowania na temat możliwości, z jakich można skorzystać, by zmienić nieekologiczne źródło ogrzewania – uzupełnia Sylwia Skowron.

Do promocji projektu włączyły się rybnickie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS (Projekt 'Wyjście Smoga') oraz Śląski Ruch Klimatyczny.

Ponadto promujemy projekt na własnych indywidualnych kontach mediów społecznościowych oraz wśród znajomych z Rybnika, którzy udostępniają na swoich wallach – dodają studenci.

Widzisz? Czujesz? Reaguj!
Co roku z powodu smogu umiera w Polsce ponad 40 000 ludzi. Chcesz być jedną z nich? Nie pozwól sąsiadowi decydować o Twoim zdrowiu. Powiedz mu, że może wymienić piec nawet za darmo. Szczegóły:
Czyste Powietrze

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto