Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróże w nieznane w Żółtym Młynku w Rybniku we wtorek

AK, DK Chwałowice
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku. Wieczór muzyczno-filmowy odbędzie się 24 kwietnia (wtorek) o godz. 19.00. Wstęp wolny. W programie: muzyka Sahary - koncert Mustapha El Boudani, projekcja filmu „Przestrzeń rzeczy niesamowitych” oraz degustacja marokańskiej herbaty i oleju arganowego.

Podróże w nieznane w Żółtym Młynku w Rybniku we wtorek

Wszystko to w ramach projektu „Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach” realizowanego przez Stowarzyszenie Współpracy Polsko - Marokańskiej „Africae Deserta Project” z siedzibą w Etno Chacie Topolej.

Efektem wspólnych działań jest film dokumentalny w reżyserii Elwiry Surdy, zdjęcia Mateusza Jachym pt.: „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, ukazujący spotkanie pomiędzy beskidzkimi góralami i nomadami z Sahary.

Opowiada historię niezwykłej fuzji kultur. W 2017 roku polscy górale - muzycy zostali zaproszeni na 14 International Festival Des Nomades do rodzinnej wioski muzyków zespołu Chigaga Group - M’Hamid w południowym Maroko.

Pojechała Kapela DudySkrzypce - Rafał Bałaś i Marta Matuszna-Wejchenig, Kamila i Martyna Pońc - podopieczne Fundacji Braci Golec, oraz zespół Dikanda i Magda Navarrete&Andrzej Lewocki. Również w ramach projektu, Saharę odwiedzili muzycy kapeli Po Pieronie - Zuzanna Węglarz, Wojciech Maciejowski oraz Karolina Bałaś.

Mustapha El Boudani - urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach - karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary, który swoją nazwę wywodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę).

Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu - gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya).

Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni.

W zależności od rodzaju występu, muzyk często ubrany jest w tradycyjny stroju Nomadów. W Polsce oraz w Maroko od 2015 r. realizuje projekt "Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach”.

Razem z muzykami, instruktorami oraz podopiecznymi Fundacji Braci Golec aktywnie bierze udział w różnych imprezach organizowanych na terenie łuku Karpat Polskich. Bierze udział w redykach oraz uczestniczy w imprezach w ramach projektu „Karpaty Łączą”.

Został zaproszony do nagrania wspólnej płyty z zespołem Dikanda. Na płycie „Devla Devla „ znajdują się dwa jego kompozycji utwory tradycyjna „Africa Zina” oraz „ Yamali charme alah”. Razem z zespołem występował z trasą koncertową po Polsce i za granicą. Brał udział w wielu festiwalach oraz spotkaniach organizowanych dla różnych instytucji i osób prywatnych.

"Przestrzeń rzeczy niesamowitych" to krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający
muzyczny dorobek Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project. Zdjęcia do dokumentu realizowane były na terenie Polski oraz Królestwa Maroka w tzw.strefie wiecznego powrotu, gdzie kamera uczestniczyła między innymi w XIV Międzynarodowym Festiwalu Nomadów w M’Hamid u wrót Sahary. W ramach łączeni kultur na marokańskiej scenie wystąpiły polskie zespoły m in. Kapela Dudyskrzypce oraz siostry Kamila i Martyna Pońc.

Elwira Surdy - podróżnik, fotograf i filmowiec. Pracuje obrazem i dźwiękiem, często podróżuje i wraca w miejsca, z którymi wiąże się jej praca. Absolwentka animacji Społeczno-Kulturalnej na Międzynarodowym Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku film i fotografia, oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA_PHO_BOSS, gdzie zdobyła dyplom w pracowni fotografii reklamowej. Nagrywała i fotografowała na kilku kontynentach.

W Kirgistanie brała udział w Polskiej Wyprawie Narciarsko-Wspinaczkowej Chan Tengri 2004. Dokumentowała przebieg podróży, która stała się tematem filmu "chantengri.com", dokumentu wyróżnionego na II Krakowskim Festiwalu Górskim oraz na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Jest autorką zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, np. "Długodystansowiec" w reżyserii Jacka Szarańskiego, "Stan Snu", "Stan Życia", w reżyserii Alfreda Sosgórnika. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie "Ja Hucuł" i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk . Wykonała także zdjęcia do filmów Alfreda Sosgórnika "Oczami Buddów" i „Trans”, nagrywanych w Azji, oraz „Mały Tybet”, zrealizowanego we wrześniu 2013 roku w Ladakhu. Od 2015 roku zajmuje się m.in. tematyką marokańską. Stworzyła najpierw film „Morocco”, za który wspólnie z Mateuszem Jachymem zdobyła I nagrodę na VII Bielskim Festiwalu Filmowym, a później „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, film dokumentujący niezwykłą fuzję kultur - beskidzkiej i marokańskiej. Obecnie razem ze Stowarzyszeniem Współpracy Polsko - Marokańskiej organizuje Filmowo-Fotograficzne Karawany na Saharę.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto