Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuczera z wąsami jak u Rogera. Festiwal z ikrą coraz bliżej

Aleksander Król
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera z wąsami jak u Juliusza Rogera! W taki wesoły sposób miasto oraz Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia promują Festiwal z Ikrą, który w najbliższy piątek rozpocznie się w Rybniku.

Kuczera z wąsami jak u Rogera. Festiwal z ikrą coraz bliżej

Najbliższy weekend w Rybniku upłynie pod znakiem Festiwalu z ikrą. Czekają warsztaty, zabawy, koncerty, wystawy i konkursy. Szczególną atrakcją będzie Animalium czyli program artystyczny, który przybliży postać Juliusza Rogera i przeniesie mieszkańców w niesamowity świat roślin i owadów

Festiwal z ikrą, który współorganizowany jest przez Miasto i Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia, odbędzie się od 9 do 11 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pierwszego dnia (piątek, 9 września) zaplanowane wydarzenia zorganizowane zostaną w Strefie Juliusza na wewnętrznym dziedzińcu zespołu szpitalnego (wejście od ulicy Miejskiej). Będzie to okazja do zaprezentowania tej wyjątkowej przestrzeni w śródmieściu, która należy już do miasta i będzie stopniowo zagospodarowywana tak, by jak najlepiej służyć mieszkańcom.

Festiwal rozpocznie widowisko artystyczne Animalium, pozwalające na doświadczenie tajemniczości Strefy Juliusza i lepsze poznanie postaci Juliusza Rogera, XIX-wiecznego lekarza i inicjatora budowy szpitala, społecznika, etnografa i entomologa.

– W ramach wydarzenia przeniesiemy się w świat owadów, zaświecą kokony, posłuchamy muzyki związanej z owadami, dowiemy się czegoś o chrząszczach. Pokażemy wielowymiarowy świat Juliusza Rogera. Widowisko będzie można poczuć, zobaczyć, powąchać, będzie oddziaływać na wszystkie zmysły – wskazują Dominika i Marcin Stachowie ze Stowarzyszenia Instytut Społeczny Silesia.

Atrakcją będzie z pewnością interaktywne laboratorium, które pozwoli zobaczyć w powiększeniu różne owady, w tym gatunek chrabąszcza, który odkrył sam Juliusz Roger. Wydarzenie będzie też okazją do zaprezentowania inspirowanej postacią Juliusza Rogera akcji Rybnik. Dbamy o wszystkich, w ramach której w różnych punktach miasta pojawiły się poidełka dla psów, budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów.

Kolejne dni festiwalu odbędą się przede wszystkim na terenie rybnickiego kampusu, który był miejscem organizacji cieszących się sporą popularnością wśród mieszkańców niedzielnych pikników przygotowywanych właśnie przez Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia. Planowane wydarzenia mają być okazją do ciekawego, a przede wszystkim wspólnego spadania wolnego czasu.

Festiwalowa sobota (10 września) rozpocznie się o godz. 10.00 na Rynku od działań animacyjnych, które zwieńczy pierwsza Rybnicka Parada Ryb z okazji Dnia Herbu. Kolejna część imprezy rozpocznie się o 14.00 na kampusie – w programie m.in. pokaz zabytkowych samochodów, konkursy, strefa Hip Hop, pokazy i koncerty – wystąpi m.in. zespół Carrantuohill.

Trzeci dzień wydarzenia (niedziela, 11 września) zarezerwowany jest na organizację Pikniku na Kampusie. Przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy – sztuki, ciszy i gastro. W pierwszej odbędą się przede wszystkim warsztaty i gry rodzinne dla dzieci i dorosłych, w drugiej będzie okazja np., do ćwiczenia jogi czy poczytania książki, a w trzeciej będzie można zjeść coś dobrego. W programie wydarzenia także m.in. koncert rybnickiej formacji Zawiało, warsztaty muzyczne „Co nam w kuchni gra” oraz opowieści z ikrą o znanych postaciach Rybnika – tym razem o Władysławie Weberze. Zaplanowano też projekt "Dźwiękowisko" czyli Interaktywny Performance Aleksandra Gabrysia i Tomasza Manderli.

Warto dodać, że patronujący przedsięwzięciu Juliusz Roger był społecznikiem, stąd też Festiwal z ikrą będzie też okazją do podkreślenia roli działań podejmowanych przez społeczność lokalną i zaprezentowania projektów ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Obywatelskie prezentacje w niedziele na kampusie w godz. 11.00-13.00.

– Festiwal z ikrą to impreza organizowana dla rybniczan i przez rybniczan. Mam nadzieję, że będzie to okazja do wzajemnej integracji, ale także lepszego poznania miasta, zwłaszcza tych jego przestrzeni, które – tak jak Strefa Juliusza – były do tej pory niedostępne – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Warto dodać, że Festiwalowi z ikrą towarzyszą imprezy dodatkowe – wystawy i spotkania autorskie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto