Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zagęścić zupę? Polecamy 7 domowych sposobów, które zawsze działają. To nie tylko tradycyjna zasmażka

Redakcja
Masz ochotę na domową zupę? Podpowiadamy 7 niezawodnych sposób na jej zagęszczenie. Kliknij galerię i przesuwaj zdjęcia strzałkami lub gestem.
Masz ochotę na domową zupę? Podpowiadamy 7 niezawodnych sposób na jej zagęszczenie. Kliknij galerię i przesuwaj zdjęcia strzałkami lub gestem. dusanpetkovic/Getty Images
Zastanawiasz się, czym zagęścić zupę, by była smaczna, pożywna i miała apetyczny wygląd? Podpowiadamy 7 sprawdzonych domowych sposobów. W artykule znajdziesz zarówno tradycyjne jak i mniej popularne metody, które sprawdzą się do każdej potrawy. Zobacz także w galerii wskazówki i polecane przepisy na zagęszczone zupy. Wszystkie są niezawodne i łatwe do wykonania. Przekonaj się i sprawdź nasze kulinarne porady.

Spis treści

Jak zagęścić zupę? Polecane przepisy

Zupa to dla wielu obowiązkowy element obiadu. Odpowiednio przygotowana może być bardzo smaczna i pożywna. Popularne są zupy klarowne, esencjonalne jak rosół czy bulion warzywny, dietetyczne jak np. niezabielana zupa pomidorowa oraz treściwe i sycące zupy zagęszczane.

Zebraliśmy dla ciebie najlepsze domowe sposoby na zagęszczenie zupy razem z przykładowymi przepisami. Wszystkie są bardzo proste i niezawodne. Pod każdym zdjęciem w galerii znajdziesz wskazówki i link do przepisu.

Domowe zupy zagęszczone:

  1. Zupa kwaśny klops
  2. Kapuśniak z zasmażką
  3. Zupa jarzynowa ze śmietanką
  4. Zupa czosnkowa z serkiem mascarpone
  5. Zupa krem z pieczarek
  6. Zupa nic z żółtkiem
  7. Tradycyjna grochówka

Zagęszczenie zupy mąką pszenną

Jednym z najpopularniejszych i najszybszych sposobów na zagęszczenie zupy jest dodanie do niej mąki. Potrawa staje się wówczas gęstsza i bardziej kaloryczna. Najlepiej sprawdzi się zwykła, drobno zmielona mąka pszenna.

Jak zagęścić zupę mąką? To bardzo proste:

  • wymieszaj 2 łyżki mąki pszennej z 200 ml zimnej wody,
  • mieszaj, aż pozbędziesz się wszystkich grudek,
  • wlej powoli mąkę z wodą do zupy, cały czas mieszając,
  • zagotuj zupę.

Mąkę pszenną można wymieszać także ze śmietanką. Taki sposób sprawdzi się idealnie do zup gulaszowych, zupy kwaśny klops czy zup grzybowych.

Tradycyjna zasmażka do zupy

Jeśli chcesz zrobić sycącą zupę, to do jej zagęszczenia użyć tradycyjnej zasmażki. By ją zrobić, należy na patelnię wsypać 2 łyżki mąki pszennej i dodać 2 łyżki masła lub oleju roślinnego. Całość mieszamy i podgrzewamy, aż się lekko zrumieni. Zasmażkę dodajemy do zupy stopniowo, by nie powstały grudki. Najlepiej nalać chochelkę zupy na patelnie wymieszać z zasmażką i dopiero przelać do całego garnka.

Do zagęszczenia zasmażką najlepiej sprawdzą się zupy gęste, sycące i tradycyjne np. zupa ziemniaczana, kapuśniak z boczkiem i kiełbasą, zupy z mięsem. Sprytnym sposobem na szybką zasmażkę jest posypanie mąką podsmażanych na patelni składników. Dzięki temu zupa nie tylko zgęstnieje, ale i nabierze apetycznego koloru.

Śmietanka do zupy – zabiela i zagęszcza

Śmietanka świetnie zagęści, a także zabieli zupę. Doda jej przyjemnego, delikatnego smaku i apetycznego wyglądu. To sposób bez użycia mąki, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób ograniczających gluten.

Najlepiej wybrać śmietankę 30%. Pamiętaj jednak, by nie dodawać jej bezpośrednio do gotującej się zupy, ponieważ całość się zważy. By zagęścić zupę śmietanką:

  • przelej odrobinę zupy do miseczki,
  • dodaj śmietankę i wymieszaj,
  • wlej całość do zupy, wymieszaj i zagotuj.

Taki sposób świetnie sprawdzi się dla zupy pomidorowej, zupy jarzynowej czy zupy ogórkowej.

Zagęszczenie zupy serkiem mascarpone

Do zagęszczenia zupy oprócz śmietanki możesz wykorzystać także serek mascarpone. Doda on potrawie wyjątkowej kremowej konsystencji i pysznego smaku. Taka zupa jest dużo bardziej sycąca i pożywna.

Wymieszaj serek mascarpone z odrobiną ciepłej wody lub wywaru z zupy. Następnie przelej do garnka i wymieszaj. Ten sposób świetnie sprawdzi się dla kremowych zup warzywnych, zupy czosnkowej i zupy rybnej.

Żółtko do zupy. Babciny sposób na pożywne danie

Zagęszczanie zupy żółtkiem to sposób naszych babć na przygotowanie pożywnego dania. W czasach PRL bardzo często przygotowywano w ten sposób popularną „zupę nic” z kluseczkami z ubitych białek.

Najpierw mieszamy żółtko z wodą, śmietanką lub ubijamy z cukrem i przelewamy do zupy. Potrawy już nie gotujemy, żeby jajo się nie ścięło.

Zmiksowanie warzyw. Przepis na zupę krem

Bardzo łatwym sposobem na zagęszczenie zupy jest jej zmiksowanie. Otrzymujemy wówczas warzywny krem, który świetnie smakuje podany z grzankami, groszkiem ptysiowym lub podprażonymi pestkami z dyni.

Popularne są zupy krem z:

  • cukinii,
  • dyni,
  • białych warzyw,
  • kalafiora,
  • brokułów,
  • ziemniaków.

Składniki na zupę wystarczy ugotować do miękkości i rozdrobnić blenderem lub robotem kuchennym. Przygotowując krem z kukurydzy, groszku czy szparagów warto po zmiksowaniu dodatkowo przecedzić zupę przez gęste sitko. Dzięki temu potrawa będzie idealnie gładka.

Warzywa strączkowe. Sposób na zdrową zupę

Jednym z najzdrowszych sposobów na zagęszczenie zupy jest dodanie do niej warzyw strączkowych, które nie tylko sprawią, że potrawa będzie gęstsza, ale i bardziej pożywna. Można tak przygotować zupy fasolowe i tradycyjne grochówki.

Świetnym sposobem jest dodanie do zupy soczewicy np. czerwonej. Bardzo szybko się rozgotuje, rozpadnie i zagęści potrawę. Zrobisz tak np. zupę z pomidorami czy zupę jarzynową.

Sprawdź także: Sycąca zupa ogonowa. Przepis dla miłośników wołowiny

Zobacz również inne przepisy ze Strony Kuchni:

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zagęścić zupę? Polecamy 7 domowych sposobów, które zawsze działają. To nie tylko tradycyjna zasmażka - Strona Kuchni

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto