MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Denga i żółta febra w Europie? Rośnie ryzyko chorób wirusowych przenoszonych przez komary. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Denga, żółta febra, zika, chikungunya i wirus Zachodniego Nilu mogą nam zagrażać już nie tylko podczas wakacji w ciepłych krajach. Przez zmiany klimatu komary przenoszące te choroby zaczęły się rozprzestrzeniać na kraje europejskie. O rosnącym ryzyku zachorowań na egzotyczne choroby ostrzegają urzędnicy Unii Europejskiej.

Spis treści

Komar na skórze
Aedes albopictus i Aedes aegypti to komary, które rozprzestrzeniają się w Europie. jcomp/freepik

Egzotyczne choroby zagrażają Europejczykom? Powodem są zmiany klimatu

Europa stoi w obliczu rosnącego ryzyka chorób przenoszonych przez komary z powodu zmian klimatu – alarmują urzędnicy Unii Europejskiej. Na Starym Kontynencie mogą się pojawić choroby takie jak:

  • denga,
  • żółta febra,
  • zika,
  • chikungunya,
  • wirus Zachodniego Nilu.

Sprawdź również:

W Europie jest coraz cieplej. Region nawiedzają fale upałów i powodzie, które są coraz częstsze i poważniejsze, a lata stają się dłuższe i cieplejsze. To powoduje, że powstają warunki sprzyjające inwazyjnym gatunkom komarów, takich jak Aedes albopictus i Aedes aegypti, o czym alarmuje Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Sprawdź też: Chorowałeś na COVID-19? Możesz mieć problem z wirusem denga

Według raportu ECDC gatunek komarów Aedes albopictus to znany nosiciel wirusów wywołujących dengę i chikungunyę, który osiedla się coraz dalej na północ i zachód w Europie. Drugi komar, Aedes aegypti, przenoszący wirusy powodujące dengę, żółtą febrę, chikungunya, zikę i gorączkę Zachodniego Nilu, od 2022 roku występuje na Cyprze i nadal może się rozprzestrzeniać na inne kraje europejskie.

Komar azjatycki jest już w 13 krajach Europy

Jak podaje ECDC, jeszcze 10 lat temu komar Aedes albopictus występował w ośmiu krajach Europy i w 114 regionach. W 2023 roku komar ten jest obecny już w 13 krajach i 337 regionach. Jego populacje zadomowiły się m.in. w Albanii, Włoszech, Francji, Bośni i Hercegowinie, Grecji, Czarnogórze, Chorwacji, Słowenii, Holandii czy Belgii.

– Jeśli taka tendencja się utrzyma, możemy spodziewać się większej liczby przypadków i prawdopodobnie zgonów z powodu chorób takich jak denga, chikungunya i gorączka Zachodniego Nilu – powiedziała Andrea Ammon, dyrektor ECDC. – Wysiłki muszą koncentrować się na sposobach kontrolowania populacji komarów, zwiększaniu nadzoru i stosowaniu środków ochronny osobistej.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Do zrównoważonych sposobów kontrolowania populacji komarów według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób należą:

  • eliminacja stojących źródeł wody, w których rozmnażają się komary,
  • stosowanie przyjaznych dla środowiska środków larwobójczych,
  • promowanie świadomości społeczności na temat kontroli komarów.

Jak można się chronić przed komarami? ECDC zaleca używanie moskitier, spanie i odpoczywanie w osiatkowanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, noszenie ubrań zakrywających większość ciała oraz używanie środków odstraszających komary.

Niezwykle ważne jest też podnoszenie świadomości na temat chorób przenoszonych przez komary.

Czy choroby przenoszone przez komary są niebezpieczne?

Komary Aedes albopictus i Aedes aegypti są nosicielami ponad 20 wirusów. Wśród nich są takie, które wywołują niebezpieczne choroby tropikalne, takie jak japońskie zapalenie mózgu, gorączka Zachodniego Nilu, żółta febra, denga, chikungunya czy wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu.

Objawy gorączki Zachodniego Nilu mogą obejmować ból głowy, bóle mięśni i stawów, gorączkę, nudności i zmęczenie. Osoby z gorączką Zachodniego Nilu zazwyczaj wracają do zdrowia, chociaż objawy mogą utrzymywać się długo – od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Chikungunya to wyniszczający wirus przenoszony przez komary wirus. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w Afryce w 1953 roku. Powoduje silny ból stawów i Rzadko jest śmiertelny. Na chikungunya nie ma szczepionki. Choroba jest leczona głównie lekami przeciwbólowymi.

Obecnie nie istnieje też konkretne leczenie dengi. Około 80% infekcji przebiega łagodnie, ale ciężkie przypadki tej choroby przenoszonej przez komary mogą doprowadzić do krwawienia wewnętrznego, uszkodzenia narządów i śmierci.

Źródło:
Increasing risk of mosquito-borne diseases in EU/EEA following spread of Aedes species Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Denga i żółta febra w Europie? Rośnie ryzyko chorób wirusowych przenoszonych przez komary. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne - Strona Zdrowia

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto