Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSS nr 3 dopiął swego. NFZ ugiął się pod naciskami lecznicy i ogłosił, że ruszy postępowanie ws. uruchomienia poradni kardiologicznej

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
NFZ wyraził zgodę na podjęcie kroków zmierzających do uruchomienia w Rybniku drugiej poradni kardiologicznej.
NFZ wyraził zgodę na podjęcie kroków zmierzających do uruchomienia w Rybniku drugiej poradni kardiologicznej. arc.
WSS nr 3 dopiął swego. Naciski na Narodowy Fundusz Zdrowia przyniosły rezultat. Śląski oddział NFZ ogłosił, że wkrótce ruszy postępowanie konkursowe dotyczące uruchomienia w Rybniku drugiej poradni kardiologicznej. To właśnie tego oczekiwali lekarze oddziału kardiologii rybnickiej lecznicy. Przypomnijmy, że obecnie czas oczekiwania na planową wizytę u kardiologa w Rybniku wynosi 5 lat! Niecałe 2 lata na wizytę czekają pacjenci z dopiskiem "pilne".

WSS nr 3 dopiął swego. NFZ ugiął się pod naciskami lecznicy i ogłosił, że ruszy postępowanie ws. uruchomienia poradni kardiologicznej

Wszystko wskazuje na to, że w Rybniku powstanie druga w mieście poradnia kardiologiczna. Mimo odrzucanych wcześniej próśb rybnickiego szpitala, tym razem katowicki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przyznał, że rozpocznie procedurę uruchamiania w poradni w Rybniku.

- Śląski Oddział Wojewódzki NFZ podjął decyzję o ogłoszeniu postepowania konkursowego w zakresie kardiologii na obszarze obejmującym miasto Rybnik, w celu poprawy dostępności do świadczeń w ww. zakresie - informuje biuro prasowe NFZ-u w Katowicach.

Jak mówią przedstawiciele Funduszu, decyzja o ogłoszeniu postępowania została podjęta po przeprowadzeniu analizy przesłanek poziomu realizacji świadczeń. Innymi słowy, analiza dowiodła, że potrzeby w zakresie kardiologii pacjentów z Rybnika, a także okolicznych miast przez zaledwie jedną poradnię nie są w należyty sposób zabezpieczone.

W katowickim oddziale NFZ wyjaśniają, że stworzenie drugiej poradni kardiologicznej w Rybniku jest możliwe między innymi dzięki zniesieniu finansowych limitów realizacji świadczeń udzielanych przez poradnie specjalistyczne na całym Śląsku.

Dodają również, że w ciągu ostatnich lat - od 2011 roku - świadczenia kardiologiczne w woj. śląskim są realizowane na zasadzie wieloletnich kontraktów, zaś od tego czasu nie było chętnych w Rybniku na uruchomienie poradni kardiologii.

- Dopiero w tym roku SP ZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku zgłosił możliwość i wolę otwarcia poradni kardiologicznej - tłumaczą w NFZ w Katowicach.

Śląski NFZ nie ustosunkował się jednak do pytania, dlaczego dwie wcześniejsze prośby WSS nr 3 zostały odrzucone. Jak wyjaśniali lekarze rybnickiego szpitala, Fundusz odmawiał, gdyż jak twierdził potrzeby pacjentów z Rybnika i okolic są odpowiednio zabezpieczone.

Lekarze z Rybnika chcieli poradni, bo do kardiologa w mieście czeka się 5 lat!

Przypomnijmy, o otwarcie drugiej poradni kardiologicznej w Rybniku - docelowo ma ona działać przy rybnickiej lecznicy - zabiegali medycy oddziału kardiologii WSS nr 3. Przesłankami ku jej uruchomieniu miały być długi czas oczekiwania pacjentów - aż 5 lat w przypadku wizyt planowanych! A także chęć rozwoju oddziału kardiologicznego w szpitalu, który bez poradni byłby w zasadzie niemożliwy.

Lekarze zwracali uwagę, że poradnia w której do kardiologa czeka się pięć lat zaprzepaszcza całą ich pracę wykonaną w trakcie leczenia szpitalnego.

- Pacjenci po działaniach lekarzy na oddziale kardiologii wymagają pilnej kontroli. Czasem jest to miesiąc, maksymalnie 6-7 tygodni, a pacjent na termin takiej wizyty czeka dwa lata - zauważa Janusz Kowalski, dyrektor ds. medycznych WSS nr 3 w Rybniku, podkreślając, że taki czas oczekiwania przekreśla leczenie w szpitalu.

Jak wyjaśniała z kolei Justyna Małyszek z oddziału kardiologicznego WSS nr 3, za potrzebą otwarcia dodatkowej poradni kardiologicznej przemawiają także statystyki. Te zaś jasno pokazują, że choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zgonów nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

- Dlatego tak ważna jest diagnostyka chorób układu krążenia. Nie chodzi tu tylko o chorobę wieńcową, ale też o niewydolność serca, którego podłożem są np. infekcje pogrypowe dotykające wielu pacjentów - zaznacza Justyna Małyszek.

Dotychczas pacjenci z chorobami serca w Rybniku zamiast w poradni, do której nie mieli szans dostać się w dogodnym terminie, leczyli się w szpitalu. To jednak odbywało się poza systemem NFZ.

- Robimy to tylko i wyłącznie na podstawie dobrej woli lekarzy oddziału kardiologicznej dla dobra pacjentów - wyjaśniają lekarze.

Na razie nie wiadomo, kiedy uruchomiona zostanie druga poradnia kardiologiczna w Rybniku. Postępowanie konkursowe ogłoszone przez NFZ zapewne wydłuży procedury i odsunie czas jej uruchomienia. Rybniccy medycy zapewniają jednak, że jeśli chodzi o ich stronę, do otwarcia poradni niemal wszystko jest gotowe.

- Jesteśmy w stanie od momentu podpisania umowy do tygodnia czasu taką poradnię uruchomić. To kwestia tylko ustalenia grafiku pracy - przyznaje Janusz Kowalski, szef WSS nr 3 ds. medycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto